آیا تاریخچه تاور کرین پتن را می دانید؟ شرکت پتن از زمان تاسیس خود توسط  فاستین پتن (Faustin Potain) فرانسوی در لاکلایت فرانسه در سال 1928 همواره لیدر جهانی در تولید تاورکرین بوده است، این شرکت امروزه بیش از 100000 جرثقیل را در سراسر جهان فروخته و نصب کرده است. امروزه کارخانه های این شرکت در فرانسه، ایتالیا، پرتغال، هند و چین بیش از 60 نوع انواع چرثقیل و تاورکرین را تولید می کنند.

تاور کرین پتن طیف وسیعی از محصولات مختلف را برای کاربردهای مختلف طراحی و تولید می کند و سپس آنها را از طریق شبکه جهانی مانیتووک (Manitowoc) به فروش می رساند.

پتن دو خانواده عمده تاور کرین و در ضمن جرثقیل های سفارشی ای را براساس شرایط سایت های کاری تولید می کند. کوچک ترین جرثقیل های پتن جز جرثقیل های خود نصب شونده هستند و از 1 تن تا 7.98 تن ظرفیت دارند. جرثقیل های بزرگتر و سنگین تر جز جرثقیل های گردان هستند و از 7.98 تن تا 64 تن ظرفیت دارند. در ضمن جرثقیل های بزرگتر با طرح های سفارشی که گاهاً ظرفیت آنها به 160 تن می رسد، نیز جز این دسته از جرثقیل ها محسوب می شوند.

نوآوری های این شرکت شامل تولید کابین های فرادید (Ultraview Cab)، کنترل های گردان جدید (CCS) و بالابرهای LVF است. تاور کرین پتن نه تنها در ساخت و ساز ساختمان ها، بلکه در پروژه های ساخت سدها، نیروگاهها، کشتی سازی ها و ساخت پل ها در سراسر جهان مورد اسفاده قرار می گیرند.

تاریخچه تاور کرین پتن

فاستین پتن

فاستین پتن کشاورز زاده در سال 1898 در فرانسه به دنیا آمد. هنگامی که 16 ساله بود، جنگ جهانی اول شروع شد. وی در سال 1917 زمانی که شاگرد بنا بود، به سربازی رفت و پس از پایان خدمت سربازی به حرفه ساخت و ساز مشغول شد، سپس به عنوان مخزن ساز به بخش آهنگری کارخانجات (Saône-et-Loire) پیوست و در سال 1924 با ماریا مالفیت ازدواج کرد.

این زوج کارآفرین در سال 1926 یک مغازه دوچرخه فروشی باز کردند. دو سال بعد فاستین پتن دوباره به حرفه ساخت و ساز بازگشت و به همراه همسر خود یک کارگاه کوچک تولید تجهیزات و ابزارآلات تاسیس کرد.

این کارآفرین در سال 1930 یک بالابر مکانیکی و در سال 1932 اولین جرثقیل خود را ساخت و این سرآغازی برای شروع به کار برند «رکورد (record)» بود که هدف آن ساختن تجهیزات و ابزارآلات برتر و قدرتمندتر بود.

این کارگاه به تدریج گسترش پیدا کرد و به جای دیگری منتقل شد. پتن در طول جنگ جهانی ساخت جرثقیل ها را متوقف کرد و این شرکت به یک پیمانکار فرعی برای شرکت کریسوت Creusot تبدیل شد و به تولید اجاق گاز، فر و ژنراتور مشغول شد. بعد از اتمام جنگ و در دوران بازسازی فرانسه این شرکت افراد جوانی مانند ژان نولی طراح را استخدام کرد، در این دوران شرکت پتن با سرعت بالایی توسعه پیدا کرد و بعد از تولید جرثقیل Record n ​​° 6  (که دارای بازوی جرثقیل 16 متری و دکل 30 متری بود) به تدریج شروع به تولید جرثقیل­های بزرگ تر و سنگین تر کرد.

تاریخچه تاور کرین پتن

در سال 1959 سایت مولینز افتتاح شد. در سال 1968 فاستین پتن درگذشت. اما شرکت پتن با تلاشهای همسرش و ژان نولی که بعدها مدیر عامل این شرکت شد، همچنان پابرجا ماند.

سیر تحولات شرکت

 • سال 1928: در این سال شرکت لاکلییت (La Clayette) در ساول نیل وا تاسیس شد.
 • سال 1959: خرید واحد تولیدی مولین (Moulin) (که تجهیزات راه آهن تولید می کرد).
 • سال 1966: شرکت پتن در این سال اقدام به تاسیس شرکت PPM (Potain Poclain material) کرد که 50% آن متعلق به پتن و 50% آن متعلق به شرکت پوکلین (تولیدکننده جرثقیل های سیار در مونتسو-لز ماین) بود. البته شرکت PPM در سال 1995 توسط شرکت پتن خریداری شد.
 • سال 1971: ساخت مرکز آزمایش لوزینی در 30 هکتار.
 • سال 1977: در این سال شرکت پتن با خرید شرکت های رقیب بویلوت (Boilot)، پینگون (Pingon) و ریچر (Richier) شرکت پتن بی پی آر (Potain BPR) را تاسیس کرد.
 • سال 1984: در این سال شرکت پتن به دلیل بحران اقتصادی نیروی کار خود را در مولین به نصف کاهش داد.
 • سال 1987: در این سال گروه لگرس (Legris) پتن را خریداری کرد.
 • تاریخچه تاور کرین پتنسال 1898: در این سال شرکت کارخانه ای را در پرتغال خریداری کرد و در سال 1995 یک واحد تولیدی را به چین منتقل کرد.
 • سال 2000: سرمایه گذاری مولین در تولید دستگاه­های جوش برقی و ایجاد دید بهتر در کابین تاورکرین ها.

تحولات شرکت بعد از سال 2000

 • سال 2001: گروه لگرس، پتن را به شرکت مانیتووک فروخت. در این سال بازار آمریکا در حال باز شدن بود و در سال 2005 مولین 15 چرثقیل را برای ساخت پل خلیج اوکلند در سان فرانسیسکو به شرکت های آمریکایی تحویل داد.
 • سال 2005: شرکت پتن تا این سال 100000 جرثقیل تولید کرده بود.
 • سال 2006: مرحله اول تامین امنیت نیروگاه چرنوبیل، مرحله دوم این کار در سال 2013 صورت گرفت.
 • سال 2007: ساخت برج اسپایر (Aspire) در دوحه قطر.
 • سال 2008: در این سال بحران بین المللی مالی باعث کم شدن تعداد سفارشات شد.
 • سال 2009: در این سال کارخانه مولین زیر بار بحران مالی نرفت و جرثقیل های Grove (شرکت آلمانی ای که در سال 2002 توسط مانیتووک خریداری شده بود) را به مرحله تولید رساند.
 • سال 2018-2017: تولید جرثقیل های MDT بزرگ که فاقد کابل های مهار هستند و می توانند بارهای بسیار سنگین را تحمل کنند.

دو خانواده عمده تاورکرین های شرکت پتن

تاور کرین های خود نصب شونده

تاورکرین پتن خود نصب شونده برجی؛ ساده، سریع و کاملاَ خودگردان هستند. این تاورکرین ها برای سایت های ساخت و ساز کوچک که مرتباً نیاز به کارهایی مثل حمل و نقل، اجرا، نصب و برچیدن دارند؛ بسیار مناسب هستند. انواع مختلف این تاورکرین ها عبارتند از:

 • Hup Self-Erecting: استفاده از این تاورکرین ها تقریباً برای بسیاری از پروژه های کوچک مناسب است.
 • Igo Self-Erecting Crane: این تاورکرین ها به هم پیوسته و جمع و جور هستند، به راحتی قابل نصب هستند و کار کردن با آنها راحت است و راه های زیادی برای نقل و انتقال دارند. از امکانات آنها می توان به کنترل های بی سیم از راه دور، موتورهای الکتریکی بی سر و صدا با کارآیی بالا، پیشرفته ترین گرداننده ها با موتورهای فرکانس متغییر و سیستم های استاندارد محافظت از اضافه بار اشاره کرد.
 • Igo M – Hup M Self-Erecting: این تاورکرین ها به سادگی و با سرعت به وسیله بالاست ها حرکت می کنند، که باعث کاهش اجرای زمان عملیات می شود.
 • Igo T Self-Erecting: این ها جدیدترین نوع جرثقیل های خود نصب شونده هستند، آنها دارای یک دکل مشبک و بازوی گردان با ارتفاع متغییر و نمودار ظرفیت بارگذاری قابل توجهی هستند.

تاریخچه تاور کرین پتن

تاور کرین های برجی گردان

تاور کرین پتن برجی گردان (GME cranes) به سازگاری آسان با محیط کار مشهور هستند و مناسب سایت هایی است که ارتفاع زیادی دارند، شلوغند و یا وسعت زیادی دارند. آنها با استفاده از دو فن­آوری جابجایی افقی بازوی متحرک (MCT, MDT CCS CITY, MDT CCS, MD, MD MAXI ranges) یا حرکت به وسیله بالا رفتن بازوی گردان (MR range)، جابجایی و توزیع بارها را ممکن می سازند.

انواع تاور کرین پتن برجی گردان

 • MCT Tower Cranes: با استفاده از این تاور کرین ها می توانید میزان بهره وری سرمایه گذاری خود را به حداکثر برسانید بدون اینکه در هنگام نگهداری، هنگام استفاده و یا هنگام نصب و برچیدن سرمایه شما به خطر بیافتد.
 • MDT CCS City Tower Cranes: این تاورکرین ها با صرفه جویی در وقت و مکان امکان بهره وری بالاتری را فراهم می کنند.
 • MDT CCS Tower Cranes: این تاورکرین ها دارای بازوی گردان با طول 65 تا 75 متر هستند، ظرفیت باربری آنها بین 10 تا 16 تن است و از فن­آوری (سیستم کنترل جرثقیل) بهره می برند.
 • MD CCS Range Tower Cranes: این تاورکرین ها در ظرفیت های بالا و استفاده های طولانی مدت بیشترین عملکرد و بالاترین سطح راحتی کار را ارائه می دهند.
 • MD Maxi Tower Cranes: این تاورکرین ها برای داشتن حداکثر بهره وری در حداقل فضا پیشنهاد می شوند آنها دارای قدرت بالا، سطح ایمنی بالا و توان سازگاری زیادی هستند.
 • MR Tower Cranes: این تاورکرین ها برای سایت های شلوغ، جاهایی که تاور کرین های زیادی کار می کنند و در جاهایی که فضای کار کم است، بسیار مناسب هستند.
 • MRH Tower Cranes: این تاورکرین ها جز نسل جدید تاور کرین هایی هستند که دارای بازوی گردان لنگری هستند که ترکیبی از فن آوریهای بازوی گردان بالا رونده هیدرولیک و طراحی Topless هستند.
 • MD Topbelt Tower cranes: در این تاورکرین ها اتصال جرثقیل و نقاله بتنی باعث افزایش سرعت بتن ریزی می شود و سطح زیادی از سایت های ساخت و ساز را با حداقل تداخل پوشش می دهد.

تاریخچه تاور کرین پتن

سخن آخر

شرکت یگانه کرین از سال 1380 فعالیت های گسترده خود را در زمینه واردات، اجاره، تعمیر و … ماشین آلات ساختمانی (از جمله تاورکرین، آسانسورها و جرثقیل های کارگاهی) آغاز کرده است و یکی از بزرگترین و معتبرترین مراکز عرضه تاور کرین پتن در ایران است. این شرکت در زمینه اجاره، تعمیر، خرید و فروش، مونتاژ و دمونتاژ، صدور سرتیفیکیت، تعمیر، اورهال کردن، نصب و پیاده سازی تاورکرین فعالیت می کند. این شرکت به تمامی مشتریان (اعم از خریداران و اجاره کنندگان) تاورکرین خدمات مشاوره ای رایگان ارائه می دهد  و شما می توانید با مشاوره با کارشناسان این شرکت بهترین انتخاب ها را داشته باشید.

منابع:

https://www.lamontagne.fr/moulins-03000/actualites/1928-2018-lascension-des-grues-potain_12842240/#refresh

https://www.manitowoccranes.com/en/cranes/potain/about-potain

 

نحوه نصب صحیح تاور کرین و 10 نکته مهم اجرایی تاور کرین
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵