در این مقاله نیز ما قصد داریم در ارتباط با چک لیست بازرسی تاور کرین ها صحبت کنیم. تاور کرین ها یا جرثقیل های برجی یکی از مهم ترین ابزار در صنایع خاصی مانند ساختمان سازی و کشتی سازی هستند. جرثقیل های برجی یا تاور کرین ها در حالت کلی برای عملیات بلند کردن ابزار و وسایل به کار می روند. در هر سایت بزرگ ساختمان سازی شما می توانید جرثقیل های برجی را ببینید. نبود جرثقیل های برجی عموما در سایت های ساخت و ساز می تواند مشکل ساز باشد.

از این رو استفاده از این وسیله بسیار مهم می باشد. تاور کرین ها انواع مختلفی دارند که در روند های کاری مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. . اما یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید این است که خرید یا اجاره تاور کرین ها نیاز به بررسی متخصصان و حضور متخصصان دارد.

از این رو شما می توانید به مرکز یگانه کرین مراجعه نمایید. یگانه کرین یکی از برترین مراکز ارائه تاور کرین های نو و دست دوم می باشد. از این رو شما می توانید برای خرید یا اجاره تاور کرین های مورد نظر خود به این مرکز مراجعه نمایید.

تاور کرین ها یا جرثقیل های برج از جمله بلند ترین و بزرگ ترین جرثقیل ها در جهان هستند و لازم است تا در محل سایت نصب شوند. ارتفاع یک تاور کرین حتی می تواند از ساختمانی که قرار است ساخته شود، بلند تر هم باشد. تاور کرین ها در واقع سازه های فلزی هستند که به صورت عمودی قرار گرفته و با حرکت افقی خود نیز می توانند تا سیصد و شصت درجه هم زاویه بگیرند.

تاور کرین ریلی چیست

انواع تاور کرین ها

تاور کرین ها یا جرثقیل های برج انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها با کاربرد های خاص و ویژکی های خاص خود در موارد کاری گوناگونی استفاده می شوند. با توجه به این که تاور کرین ها تجهیزات حساسی هستند، باید در مدت زمان های خاصی بازرسی شوند. بازرسی تاور کرین ها گام بسیار مهمی در صنعت جرثقیل می باشد و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. تاور کرین ها به دلیل حساسیت بالا و نوع کاری که دارند لازم است تا در زمینه ایمنی تجهیز شوند.

بازرسی هایی که از تاور کرین ها صورت می گیرد به افزایش هر چه بیشتر ایمنی این وسیله کمک بسیار زیادی می کند. همان طور که گفتیم از جرثقیل های برج در صنایع خاص استفاده می شود. پس نگهداری از اهمیت بالایی برخوردار است. برای اطلاع از شیوه نگهداری جرثقیل های برج می توانید به مرکز یگانه کرین مراجعه نمایید.

چرا بازرسی تاور کرین ها مهم است؟

در بخش های قبلی مقاله به این نکته اشاره کردیم که جرثقیل های برج یا تاور کرین ها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. از جرثقیل های برج یا تاور کرین ها به طور گسترده ای در صنعت ساخت و ساز و برای بالا بردن ابزار و تجهیزات استفاده می شود.

اما آمار ها نشان می دهد که جرثقیل های برج تا حد زیادی منجر به تصادفات جدی می شوند. به همین دلیل در صورت استفاده صحیح و نگهداری منظم ، می توان از خسارت های مالی و صدمات جسمی جلوگیری کرد. به منظور حفظ ایمنی تاورکرین ، بازرسی و نگهداری تاورکرین باید حداقل هر ماه یک بار توسط تکنسین های بازرسی و نگهداری تاورکرین انجام شود.

روند بازرسی تاور کرین ها چگونه است؟

همان طور که بیان کردیم بازرسی تاور کرین ها باید هر ماه یک بار توسط متخصصان انجام شود که البته می توانید ابن کار را به متخصصان یگانه کرین بسپارید. تکنسین های بازرسی و نگهداری باید تمام کارهای انجام شده و یافته های مربوطه را به درستی ثبت کنند. سوابق باید توسط تکنسین (های) بازرسی و نگهداری خوانده و امضا شود. تمام سوابق باید دارای اطلاعات اساسی مانند مدل جرثقیل ، تاریخ بازرسی ، مرجع محل کار ، آدرس محل کار ، صاحب جرثقیل ، سرعت باد ، ساعت کار جرثقیل و ولتاژ منبع تغذیه جرثقیل باشد.

جزئیات کار بازرسی ، تعمیر و نگهداری و تعمیرات انجام شده باید با جزئیات وضعیت قطعات مورد بازرسی و استفاده از روغن کاری در پرونده ثبت شود. اگر کار تعمیر مورد نیاز است یا انجام شده است ، جزئیات باید در پرونده ثبت شود. در این زمینه استفاده از چک لیست های تعمیر و نگهداری تاور کرین ها از اهمیت بالایی برخوردار است و می توان با استفاده از این چک لیست ها به نتیجه مطلوبی دست پیدا کرد. بازرسی تاور کرین با توجه به اهمیت بالایی که دارد می بایست در مدت زمان های کوتاه هم صورت گیرد.

موارد چک لیست بازرسی تاور کرین

همان طور که گفتیم برای نگهداری و بازرسی از تاور کرین ها لازم است تا به نکات بسیاری توجه شود. از این رو شما می توانید با بررسی چک لیست بازرسی تاور کرین ها امنیت این وسیله را تامین نمایید.

این کار توسط متخصصان صورت می گیرد. از این رو متخصصان مرکز یگانه کرین می توانند در زمینه بازرسی تاور کرین ها کمک بسیاری کنند. چک لیست بازرسی تاور کرین ها الزامات اساسی را ارائه می دهند که می تواند به ایمنی جرثقیل ها کمک بسیاری نماید. در این چک لیست موارد مختلفی مورد بررسی قرار می گیرد.

به طور مثال می توان به ارزیابی ریسک اشاره نمود که برای موارد مختلف کاری صورت می گیرد. در این چک لیست می توان فرم ارزیابی خطرات را نیز بررسی نمود که در آن روند های نصب ، تغییر ، استفاده ، تعمیر و نگهداری و برای فرایند های مختلف کار مورد بررسی قرار می گیرد.

موارد ایمنی از جمله مهم ترین نکاتی است که در چک لیست تاور کرین ها مورد بررسی قرار می گیرد. حتی در این زمینه لازم است تا شرایط اپراتور تاورکرین، سرپرست بالا بر، سیگنال دهنده و … هم مورد بررسی قرار گیرد. در بازرسی ها بهتر است که زیر بنای تاور کرین ها هم مورد بازدید قرار گیرد و از این مسئله اطمینان حاصل شود. علاوه بر این ها لازم است تا تمام ترمز ها چک شود و تمام دستگاه های هشدار دهنده هم مورد بررسی قرار گیرد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۵ از ۵