در جهان امروزی هر کس سزاوار این است که به شغل رویایی خود دست یابد. شما می توانید با استفاده از یوتیوب، گوگل، توییتر و سایر وب اپلیکیشن ها، برنامه ها و یا سایت هایی بی شمار در ارتباط با شغل رویایی تان اطلاعات کسب کنید. برای رسیدن برخی از ان ها می توانید با کسب مهارت تجربی وارد بازار کار شوید. در بعضی باید گواهینامه پایان دوره، تحصیلات دانشگاهی داشته باشید.

در برخی دیگر با استفاده تنها از گوگل و مشتقات ان می توانید اقدام کنید. در هر صورت، برای رسیدن به شغل رویایی تان روش هایی متفاوتی وجود دارد. اگر شغل رویایی شما، اپراتور تاور کرین است. در این مقاله با یگانه کرین همراه باشید تا تمامی اطلاعات را در ارتباط با چگونگی رسیدن به ان در اختیارتان بگذاریم. در ابتدا توضیحی خلاصه در ارتباط تاور کرین خواهیم داشت تا با داشتن اطلاعاتی جامع درباره ان تصمیم بهتری بگیرید.

تاور کرین ها

تاور کرین ها بی شک مهم ترین دستگاه در ساخت و ساز ها هستند. فعالیت ان ها در پروژه های گسترده ای دیده می شود. از جمله آن ها می توان به کشتی سازی، بارگیری وسیل عظیم از کشتی ها، سد سازی، پل سازی، تونل سازی، معادن، مجتمعات تجاری و مسکونی اشاره کرد. تاور کرین ها دستگاه هایی با قابلیت جابجایی ایمن بار در ارتفاع دلخواه ما است. کار هایی را انجام می دهد که از قدرت های طبیعی انسان فراتر اند. این جرثقیل ها به ما قابلیت دیده سیصد و شصت درجه ای از جابجایی و حرکت می دهد.

اینورتر کردن تاور کرین اسلامشهر

از انواع آن می توان به تاور کرین های چکشی، تاور کرین ه های در حال سفر و تاور کرین با برج پشتیبانی خودکار اشاره کرد. هر کدام قابلیت خاص و عملکردی متمایز دارند. باید ما به نسبت ان چه که از تاور کرین در پروژه می خواهیم، یکی از ان ها را انتخاب کنیم. از قطعات تاور کرین نیز می توان به دکل، پایه، بازو، بالاست جرثقیل و دکل اپراتور اشاره کرد. در ادامه به وظایف اپراتور تاور کرین خواهیم پرداخت.

وظایف اپراتور تاور کرین

اپراتور تاور کرین، مشئول پشتیبانی و تنظیم حرکت تاور کرین است. تعیین وزن بار و بررسی از طرف ظرفیت بالابر که با مسئله اضافه بار مواجه نشود. حرکت اهرم ها، فشار پدال ها و یا گرداندن صفحه ها استفاده می شود تا جابجایی انجام شود. قطعات جانبی جرثقیل را بررسی و تنظیم کند تا تاور کرین بهترین عملکرد و ایمنی را داشته باشد. کابل ها و قطعات بررسی کرده و در صورت لزوم تعویض کند.

حفظ تمیزی، نگهداری قطعات و تعمیر جزئی ان در صورت لزوم به عهده اپراتور جرثقیل برجی است. چک کردن برنامه های کاری و تحویلات روزانه برای سفارشات جدید و تعیین نحوه بارگیری نیز اهمیت دارد. بارگیری تجهیزات جدید برای تاور کرین و نصب ان ها البته نه در حد تخصصی از وظایف ان است. چک کردن تجهیزات جدید برای انطباق ان با استاندارد ها نیز از دیگر وظایف اپراتور جرثقیل است. برای بررسی حیطه کار اپراتور تاور کرین به طور دقیق تر می توانید از تیم تخصصی یگانه کرین کمک بگیرید. همکاران ما برای ارائه هر گونه توضیحی در خدمت شما هستند. حال که با وظایف و نحوه عملکرد تاور کرین اشنا شدیم، مراحل برای تبدیل شدن به اپراتور تاور کرین را بررسی خواهیم کرد.

تأثیر جرثقیل های برجی موقت بر روند ساخت و ساز

چگونه اپراتور تاور کرین شویم؟

به طور قطع، اگر پس از توضیحات فوق این شغل هنوز شغل رویایی شما تلغی می شود، به این پرسش رسیده اید که چگونه می توانیید اپراتور تاور کرین باشید. در ابتدا باید دیپلم دبیرستان را داشته باشید. این اولین شرط برای هر قدم در این حیطه است. شما برای یاد گرفتن کار با ماشین های سنگین و مهاراتی که باید برای کار و شناخت ان داشته باشید می توانید به مدارسی با دروس عملی در این حیطه بروید.

در ان جا به شما علاوه بر موارد بالا، خواندن نقشه اولیه پروژه، بررسی کد های ساختاری و نصب مصالح ساختمانی را می اموزند. برنامه ای اختصاصی برای یادگیری مهمات درباره اپراتور جرثقیل داشته باشید.شما برای ورود به بازار کار نیاز به گواهینامه اپراتور جرثقیل داید. همان طور که هدایت کننده های ماشین سنگین نیز نیاز به گواهینامه ای پایه یک دارند. برای صدور این گواهینامه از کمسیون ملی باید مرجعی به خصوص داشته باشید تا تمامی اصول را در ارتباط با کرکرد، ایمنی و نگهداری تاور کرین را به شما بیاموزد. البته ازمون شما بیشتر به صورت عملی خواهد بو تا ازمونی تئوری.

یادگیری عملی

شما باید یادگیری عملی را در اولویت قرار دهید سپس وارد حیطه کار اموزی شوید. از اپراتوران تاور کرین بخواهید که شاگرد ان ها باشید. این کار باعث می شود اطلاعات شما در حوزه کار های ساختمانی افزایش یافته شود. کسب تجربه کنید. برای اپراتور تاور کرین بودن اماده شوید. این پروسه ممکن است بین یک تا شش سال طول بکشد اما نگران نباشید. شما درامد جزئی از طریق کار اموزی در این مدت خواهید داشت. بدن خود را روی فرم و قوی نگه دارید. برای صدور گواهینامه از شما تستی برای چک قوای بدنی، شنوایی سنجی و سلامت بدنی خواهند گرفت. البته اگر سابقه صرع و یا بیماری که باعث عدم کنترل اعضا بدن دارید، از این شغل صرفه نظر کنید. زیرا در این ازمون رد صلاحیت خواهید شد. قبول شدن در ازمون کتبی NCCCO پس از گذراندن برنامه اموزشی حائز اهمیت است. این ازمون شامل 55 سوال تستی در ارتباط با تاور کرین می باشد. این ازمون از شروط دریافت گواهینامه است. نکته اخر این است که مجوز شما هر 5 سال یک بار نیاز به تمدید دارد. پس سعی کنید خود را به روز نگه دارید و از حیطه کار فاصله نگیرید تا در تمدید مجوز خود مشکلی نداشته باشید. کسب تجربه کنید. ایمنی را همیشه در اولیت قرار دهید. دقیق باشید. سرعت، دقت عمل و تمرکز بالایی داشته باشید. این ها همه به موفقیت شما در این حیطه کمک خواهند کرد.

مونتاژ و دمونتاژ تاور کرین

در نهایت، شما با یادگیری و اجرا نکات بالا می توانید اپراتوری موفق در زمینه تاور کرین ها باشید. در تمام این مسیر کادر مجرب یگانه کرین حامی و پاسخ گوی تمامی سوالات شما خواهد بود.

منابع:

https://www.wikihow.com/Become-a-Tower-Crane-Operator

https://study.com/articles/Become_a_Tower_Crane_Operator_Education_and_Career_Roadmap.html

https://www.mymajors.com/career/tower-crane-operator/skills/

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵