آسانسور های کارگاهی یکی از انواع ماشین های صنعتی هستند که در برند های مختلف و کاربرد های بسیاری ارائه می شوند. از این بالابر های کارگاهی می توان در پروژه های ساختمانی و صنعتی زیادی استفاده کرد. از این رو کارفرما ها برای خرید یا اجاره آسانسور های کارگاهی اقدام می کنند. از آن جایی که فعالیت بالا بر های کارگاهی برای حمل و نقل افراد و بار و ابزار می باشد، امنیت این وسیله از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. پس در عین استفاده و انتخاب آسانسور کارگاهی مناسب باید به امنیت آن نیز اهمیت داد. یکی از ابزار ها و قطعاتی که در زمینه امنیت این وسیله نقش دارد، پاراشوت می باشد. پاراشوت آسانسور های کارگاهی می تواند از سقوط این ماشین جلوگیری نماید. در این مقاله نیز هدف ما پاسخ به سوالی است که نشان می دهد پاراشوت آسانسور کارگاهی چیست و چه عملکردی دارد؟ برای کسب اطلاعات دقیق تر در ارتباط با بالابر های کارگاهی، حفظ امنیت آن ها، خرید یا اجاره انواع مدل ها می توانید به مرکز یگانه کرین مراجعه نمایید. یگانه کرین یکی از اصلی ترین مراکز در ایران برای ماشین آلات صنعتی می باشد.

آسانسور کارگاهی چه نوع وسیله ای در صنایع مختلف است؟

برای این که با قطعه پاراشوت آشنا شویم، لازم است تا در ابتدا با آسانسور های کارگاهی آشنا شویم. آسانسور های کارگاهی برای حمل و نقل بار، ابزار و انسان به کار می روند. اما نکته مهم در این وسیله این است که علاوه بر حرکت عمودی، برخی از بالابر های صنعتی در مسیر افقی هم حرکت می کنند. از این وسیله می توان در ساختمان سازی ها، صنایع کشتی سازی، معادن، راه سازی و غیره هم استفاده نمود. آسانسور های کارگاهی دارای مزایای بسیار زیادی هستند و از آن ها می توان استفاده های گوناگونی کرد. حال که با این وسیله آشنا شدیم، می خواهیم ببینیم منظور از پاراشوت آسانسور کارگاهی چیست و این وسیله چه عملکردی دارد؟

شناخت برند های فعال در زمینه ساخت آسانسور های کارگاهی

پاراشوت آسانسور کارگاهی چیست؟

بالابر ها و آسانسور های کارگاهی دارای کاربرد های بسیاری هستند و در انواع برند ها و مدل ها ارائه می شوند. با توجه به اهمیت استفاده از این وسیله در صنایع مختلف، می توان گفت که امنیت ماشین صنعتی دارای اهمیت بالایی است. برای این که امنیت آسانسور های کارگاهی حفظ شود، علاوه بر بازدید ها و تعمیرات به موقع وسیله، قطعات و ابزار های خاص هم اهمیت دارند. به همین دلیل می توان گفت استفاده از پاراشوت بسیار مهم می باشد.

در حقیقت پاراشوت آسانسور کارگاهی، وسیله ای در جهت حفظ امنیت وسیله و نگهداری آن از سقوط آزاد می باشد. پاراشوت با توجه به مدل خاص خود به مانند نوعی ترمز عمل می کند که در زمان های حساس می تواند در مقابل سقوط بالابر از آن محافظت نماید. به عبارتی زمانی که ترمز های اصلی یا گیربکس های وسیله دچار مشکل می شوند، پاراشوت عمل خود را آغاز می کند. اصلی ترین جز پاراشوت ها که نقطه اتکای امنیت آن هستند، فنر تابیده در یک محفظه است. در انتهای بیرونی محفظه هم قلابی قرار دارد و این مجموعه در هنگام سقوط نجات دهنده دستگاه خواهد بود.

قطعات پاراشوت در بالابر های کارگاهی

همان طور که در بخش قبل اشاره کردیم، پاراشوت ها نقش اساسی در حفظ امنیت بالابر های کارگاهی دارند. پاراشوت آسانسور کارگاهی از جز ها و قطعات بسیاری تشکیل شده اند که مجموعه آن ها می تواند به امنیت بالای وسیله کمک بسیار زیادی کند.

پاراشوت های دارای یک بدنه اصلی هستند که دارای قطعات قفل کننده و فک های اصطکاکی هستند. این بخش ها عموما بر روی بدنه اصلی قرار می گیرند. دقت داشته باشید بر طبق بررسی هایی که در بخش قبل ارائه دادیم، پاراشوت ها به عنوان ترمز های نگهدارنده و امن ماشین  به کار می روند. از این رو هر قطعه دارای برنامه خاصی برای حفظ امنیت است. فک های اصطکاکی پاراشوت، با درگیری مستقیمی که با ریل ها دارند  کمک بسیار زیادی به روند امنیت بخشی و کار دستگاه می کنند. یکی دیگر از اجزای آن اهرم بندی بین دو ترمز ایمنی است که به عنوان یکی از اصلی ترین بخش های دستگاه در نظر گرفته می شود. هر کدام از این قطعات باید با نظارت در سالم ترین حالت قرار داشته باشند.

خرید آسانسور کارگاهی اسلامشهر

عملکرد پاراشوت ها  به چه صورت هستند؟

پاراشوت های آسانسور های کارگاهی در مقابل خطری مانند سقوط آزاد این ماشین مانند ترمز بازدارنده و ایمنی عمل می کنند. از این رو اهمیت بسیار زیادی در بالابر های کارکاهی دارند. ما در قسمت های قبلی این مقاله در ارتباط با این وسیله اطلاعات دقیق تری کسب کردیم و بخش اول پرسش خود را جوابی دقیق دادیم.

حال می خواهیم ببینیم که عملکرد پاراشوت ها به چه صورت است. پس ببینیم که پاراشوت چگونه مانع از سقوط آزاد آسانسور های کارگاهی می شود؟ همان طور که اشاره کردیم پاراشوت ها دارای یک فنر تابیده شده در یک محفظه هستند. زمانی که آسانسور های کارگاهی در حالت سقوط باشند، این فنر فعالیت خود را شروع می کند. فنر با قانون گریز از مرکز، به امنیت دستگاه و جلوگیری از سقوط آن جلوگیری می کند. فنر ها با استفاده از قانون گریز از مرکز از محل اصلی خود خروج می کنند و قلاب موجود بر آن ها بر دنده قفل خواهند شد. ترکیب این قانون فیزیکی و حرکت دقیق فنر ها و قفل ها باعث حفظ امنیت وسیله شده و عملکرد امنیتی را به دقت پیش می برد. زمانی که این عمل به پایان رسیده باشد، پاراشوت به حالت اولیه خود و قبل از قانون فیزیکی و اعمال حرکت فنر باز می گردد.

سخن آخر

آسانسور های کارگاهی به منظور حمل انسان و ابزار به کار می روند و نیاز به نگهداری و حفظ امنیت دارند. پاراشوت آسانسور های کارگاهی نقش بسیار اساسی و مهمی در تامین امنیت این وسیله دارند و از اهمیت بسیاری برخوردار هستند. در این مقاله ما به بررسی دقیق پاراشوت در بالابر های کارگاهی پرداختیم و به این سوال پاسخ دادیم که پاراشوت آسانسور کارگاهی چیست و چه عملکردی دارد؟ برای کسب اطلاعات دقیق تر، اجاره یا خرید آسانسور های کارگاهی می توانید به مرکز یگانه کرین مراجعه نمایید. متخصصان این مرکز شما را در زمینه بالابر های کارگاهی هدایت می کنند.

نصب و پیاده سازی آسانسور کارگاهی در اصفهان

منابع:

https://fannisho.com/%D8%B9%D9%85%D9%84%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D8%B1%D9%85%D8%B2-%D8%A7%DB%8C%D9%85%D9%86%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%B4%D9%88%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D8%B3%D8%A7%D9%86%D8%B3%D9%88%D8%B1/

https://pilotworkshop.com/tips/parachute-jumping/

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵