آسانسور ها انواع مختلفی دارند و با توجه به نوعی که دارند در کار های مختلف دیده می شوند. ما معمولا آسانسور ها را در خانه ها و ساختمان های بلند دیده ایم. با این حال باید بدانید که یکی دیگر از انواع بالابر ها، آسانسور های کارگاهی هستند که کاربرد های بیشتری نسبت به سایر بالابر ها دارند. این آسانسور ها در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. به طور مثال می توان این آسانسور ها را در صنایعی مانند کشتی سازی، ساختمان سازی، پل سازی، معادن، تونل سازی و غیره هم دید. از آسانسور های کارگاهی کاربرد های بسیار زیادی دیده می شود. در این مقاله ما به بررسی دقیق آسانسور های کارگاهی و مسکونی می پردازیم. اگر تمایل به استفاده از آسانسور های کارگاهی یا خرید و اجاره آن ها دارید می توانید به مرکز یگانه کرین مراجعه نمایید. یگانه کرین یکی از بهترین و تخصصی ترین مراکز برای ارائه خدمات تاور کرین ها و آسانسور های کارگاهی می باشد.

آسانسور کارگاهی چیست؟

برای این که بتوانیم به سوالی در ارتباط با تفاوت آسانسور کارگاهی و مسکونی پاسخ دهیم، باید در ابتدا بدانیم که آسانسور کارگاهی چیست؟ آسانسور های کارگاهی از انواع بالابر ها می باشند که کاربرد های خود را بیش از هر قسمت دیگری در بخش های صنعتی نشان می دهند. از این بالابر ها در صنایع مختلف و خصوصا ساختمان سازی استفاده می شود.

اینورتر کردن آسانسور کارگاهی اسلامشهر

از این وسیله برای حمل و نقل بار و افراد استفاده می گردد. به طور کلی بالابر های صنعتی به دلیل ایمنی بسیار بالا و سرعتی که دارند، به عنوان یکی از پر کاربرد ترین ماشین های صنعتی شناخته می شوند. برخی از مدل های بالابر های کارگاهی در نمای ساختمان دیده می شوند. با این حال برخی از مدل های آسانسور های کارگاهی را می توانید برای حمل و نقل های افقی هم ملاحظه نمایید.

معرفی آسانسور های خانگی یا معمولی

یکی دیگر از انواع بالابر ها، آسانسور های خانگی یا معمولی هستند. آسانسور های معمولی یا خانگی را همه ما در آپارتمان ها، ساختمان های مسکونی یا کاری دیده ایم. از این مدل آسانسور ها عموما برای حمل و نقل افراد استفاده می شود. گرچه می توان کاربرد های بسیار بیشتری از این وسیله را نیز مشاهده نمود. توجه داشته باشید  آسانسور های معمولی همانند نوع بالابر های صنعتی دارای تناژ ویژه ای هستند و ظرفیت خاصی برای حمل و نقل دارند از این رو نباید بیش از ظرفیت وسیله از آن کار کشیده شود.

با این توضیحات و توضیحات بخش قبل در ارتباط با آسانسور های کارگاهی آماده این هستیم تا به بررسی دقیق تفاوت های میان آسانسور های کارگاهی و بالابر های خانگی یا معمولی بپردازیم

اصلی ترین تفاوت های میان آسانسور های کارگاهی و معمولی چیست؟

ما در بخش های قبلی مقاله به بررسی دقیق آسانسور های کارگاهی و معمولی پرداختیم و نکاتی دقیقی را در ارتباط با آن ها بیان کردیم. اما با توجه به این نکات می توان گفت که میان آسانسور های کارگاهی و معمولی تفاوت های خاصی وجود دارد. در این بخش ار مقاله ما به بررسی تفاوت های میان این دو مدل آسانسور ها می پردازیم

معرفی 10 مدل آسانسور کارگاهی

اتاقک یا کابین اولین تفاوت آسانسور های کارگاهی و صنعتی

یکی از اولین و اصلی ترین تفاوت هایی که می توان میان بالابر های کارگاهی و آسانسور های خانگی یا معمولی دید، اتاقک یا کابین آن ها می باشد. آسانسور های خانگی یا معمولی عموما از یک نوع کابین محصور استفاده می کنند که افراد را با استفاده از سیم بکسل ها یا موتور ها جا به جا می کنند. این در حالی است که در آسانسور ها یا بالابر های کارگاهی می توان کابین ها یا اتاقک ها را به صورت خاصی دید. برخی از مدل های بالابر های کارگاهی نیز نیازی به اتاقک یا کابین محصور هم ندارند. البته باید توجه داشت که سیستم بالابرنده بالابر های کارگاهی هم متفاوت از مدل معمولی آن ها می باشد.

تفاوت در ظرفیت و عملکرد آسانسور های کارگاهی و معمولی

یکی دیگر از تفاوت های بسیار مهم میان آسانسور های کارگاهی و معمولی، تفاوت در ظرفیت و عملکرد این دو وسیله می باشد. بالابر های کارگاهی عموما به دو صورت دستی و برقی پیش می روند و صد البته هزینه های بسیار کم تری هم برای نصب نسبت به آسانسور های معمولی دارند. تناژ‌ و ظرفیت آسانسور های کارگاهی هم به نسبت آسانسور های معمولی بسیار بیشتر است چرا که از این وسیله برای حمل بار نیز استفاده می شود. اما باید به این نکته هم توجه داشته باشید که برخی از آسانسو رهای خانگی یا معمولی هم تناژ و ظرفیت بسیار بالایی دارند.

میزان ایمنی، یکی از تفاوت های میان آسانسور های کارگاهی و معمولی

ایمنی در انواع مختلف آسانسور ها اهمیت بسیار زیادی دارد. به دلیل این که از این وسیله برای حمل و نقل انسان هم استفاده می شود، باید در میزان ایمنی آن دقت زیادی شود.

تاثیر انتخابات امریکا بر بازار آسانسور های کارگاهی ایران

با این حال دقت به این موضوع اهمیت دارد که معمولا ایمنی آسانسور ها یا بالابر های کارگاهی بسیار بیشتر از آسانسور های معمولی است. اما چرا به این صورت است؟ اگر دقت کرده باشید استفاده از آسانسور های کارگاهی در صنایع مختلف می باشد و این بدان معنی است که میزان کارایی آن ها و کاری که از این وسیله گرفته می شود به نسبت بیشتر از بالابر های خانگی و معمولی می باشد. نکته مهم تر این است که به دلیل استفاده از بالابر های کارگاهی برای حمل و نقل بار ها نیاز به ایمنی بیشتری در این وسیله احساس می شود.

مدل نصب آسانسور های کارگاهی و مسکونی چه تفاوتی با هم دارند؟

در میان تفاوت های آسانسور کارگاهی و مسکونی، یکی از تفاوت های جالب و قابل رویت، نوع نصب این وسیله می باشد. عموما بالابر های خانگی یا معمولی دارای یک چاهک هستند و کابین آسانسور در این چاهک بالا و پایین می شود.

این در حالی است که بالابر های کارگاهی کاملا نوع نصب و پیاده سازی متفاوتی دارند. این نوع بالابر ها عموما در نمای بیرونی ساختمان ها یا پروژه ها نصب شده و دیده می شوند. از این رو می توان این تفاوت را به عنوان یکی از فرق های ظاهری میان این دو وسیله دانست.

منابع:

http://aryasanaat.ir/1802-2/

https://motioncares.ca/article/lifts-and-residential-elevators-what-difference

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵