جرثقیل های سقفی و دروازه ای در محیط های مختلف صنعتی ضروری هستند زیرا باعث کارآیی بیشتر در امور می شوند. کارایی جرثقیل به میزان مناسب بودن آن برای عملیات خاص بستگی دارد. جرثقیل ها تنظیمات مختلفی ارائه می دهند تا راه حل هایی برای برنامه های متنوع ارائه دهند. هنگام تهیه جرثقیل سقفی برای مصارف صنعتی، باید بدانید که جرثقیل مناسب است. از زمان تاسیس، جرثقیل ها به طور قابل توجهی تکامل یافته اند. دانش در مورد نحوه کار انواع مختلف ضروری است. از این رو در این مقاله ما قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که جرثقیل سقفی و دروازه ای چیست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با انواع تاور کرین ها می توانید از طریق مرکز یگانه کرین اقدام کنید. یگانه کرین یکی از مراکز معتبر در زمینه خدمات تاور کرین ها و انواع دیگر جرثقیل ها می باشد.

جرثقیل سقفی و دروازه ای چیست؟

جرثقیل سقفی مکانیزم بالابری است که برای جابجایی بار ها به عقب، جلو و کنار به هم طراحی شده است. در یک فضای خاص در فضای سربار کار می کند. بنابراین می توان از جرثقیل در هوای آزاد یا محیط بسته استفاده کرد. جرثقیل سقفی دارای یک کامیون انتهایی است که یک تیر افقی از آن متصل می شود. تیرچه، به نوبه خود، از یک تیر پل پشتیبانی می کند که مسئول حرکت جرثقیل است.

خانه ای که به تیر متصل است، بنا به نیاز در جهات مختلف حرکت می کند. عملکرد دستی یا از راه دور نحوه کارکرد جرثقیل های سقفی است. برای راه اندازی جرثقیل از برق یا نیروی پنوماتیک استفاده می شود. جرثقیل های سقفی مسافرتی برای جابجایی بارهای سنگین ساخته می شوند. توانایی جرثقیل برای جابجایی در فضای سربار، آن را برای تنظیمات مختلف عالی می کند. در کارخانه های تولیدی، جرثقیل های سقفی صنعتی به بارگیری و تخلیه مواد کمک می کنند.

جرثقیل دروازه ای چیست؟

جرثقیل دروازه ای نوعی جرثقیل سقفی است که پل افقی آن روی دو پایه قرار گرفته و به شکل “قاب درب” ساخته شده است. جرثقیل دروازه ای در مسیر زمینی کار می کند. این مدل از جرثقیل ها به طور گسترده ای در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، مانند ترکیب زمینی تجهیزات میدان قدرت، تولید و پردازش تجهیزات، پیش ساخته قاب سیمان، بلند کردن جسم، جابجایی قطار و ماشین در حیاط حمل و نقل راه آهن، بالابردن کشتی در کارخانه کشتی سازی، بالابردن دروازه قفل در سد نیروگاه برق آبی، بارگیری و تخلیه کانتینرها در ترمینال های بندری، بلند کردن و حمل کالاهای سنگین در داخل کارخانه، کارهای ساختمانی در محل ساخت و نصب و تجمع چوب در حیاط ذخیره چوب.

استفاده از جرثقیل های دروازه ای شدت کار استیودور را کاهش می دهد، شرایط کارگران را بهبود می بخشد، ظرفیت تولید و بهره وری نیروی کار در عملیات بارگیری و تخلیه را بهبود می بخشد. جرثقیل دروازه ای تجهیزات بالابر اصلی برای اطمینان از کیفیت و کارایی ساخت است.

انواع دیگر جرثقیل های سقفی

جرثقیل سقفی می تواند تفاوت قابل توجهی در روند کار های مختلف شما در پروژه های بسیاری ایجاد کند. جرثقیل ها حوادث محل کار را کاهش می دهند زیرا نیاز افراد به باربری از کف کارخانه را از بین می برند. ماهیت اصلی استفاده از جرثقیل صرفه جویی در هزینه به دلیل کاهش هزینه های کار نیروی انسانی است. همچنین باعث افزایش بهره وری می شود زیرا جرثقیل می تواند بارها را سریع تر حمل کند. با یافتن جرثقیل مناسب برای برنامه های خود می توانید به تمام این مزایا پی ببرید. در ادامه چندین نوع مختلف برای انتخاب وجود دارد.

جرثقیل های پل

جرثقیل های پل سقفی متداول ترین مدل های موجود در بازار هستند. یک جرثقیل پل دارای دو تیر باند هوایی است که به سازه پشتیبانی ساختمان متصل شده اند. این جرثقیل در دو پیکربندی ارائه می شود. تیر تک و دوتایی. مقاومت جرثقیل پل دوسر و تک پل تقریباً یکسان است. با این حال، یک تیر دوتایی به شما امکان می دهد تا بار بالاتر از یک جرثقیل تک پایه را بلند کنید. از آن جا که تک تیرآهن ساده تر است، نصب آن آسان تر و ارزان تر از یک تیرچه دوتایی است.

جرثقیل زیرزمینی

در جرثقیل دروازه ای، تیرچه برخلاف معلق بودن بر روی تیر پشتیبانی، روی پاها می ایستد. پا ها را می توان در زیر زمین یا روی سطح قرار داد. جرثقیل های دروازه ای برای استفاده در فضای باز مناسب هستند زیرا برای اتصال به سازه نگهدارنده ساختمان نیازی به تیرآهن ندارند. اگر در کارخانه کشتی سازی به جرثقیل احتیاج دارید، سیستم دروازه ای نوع مناسبی است.

جرثقیل های مونوریل

جرثقیل مونوریل با بقیه متفاوت است زیرا فاقد تیر است. جرثقیل دارای یک واگن برقی است که به یک پرتو I متصل است که بالابر را حرکت می دهد. یک جرثقیل مونوریل استاندارد اجازه می دهد تا بار در یک خط مستقیم اجرا شود، اما ریل ها را می توان متناسب با کاربرد تنظیم کرد. جرثقیل های سقفی مونوریل برای خطوط تولید و مونتاژ مناسب هستند. این توضیحات بیشتر به ما کمک می کند تا بدانیم جرثقیل سقفی و دروازه ای چیست.

کاربردهای جرثقیل چیست؟

جرثقیل های جیب از انواع جرثقیل های دروازه ای

جرثقیل شیب دار سیستم باند ندارد. روی دیواری سوار می شود که شکوفائی آن از ناحیه پوششی امتداد دارد. این نوع جرثقیل های سقفی همچنین می توانند مستقل باشند، به این معنی که سیستم دارای یک ستون پشتیبانی فردی است. این جرثقیل در یک حرکت دایره ای در بازه 180 درجه تا 360 درجه چرخش می کند. این دستگاه به لطف شعاع کوچک خود برای به حداکثر رساندن فضا طراحی شده است. با وجود استفاده محدود از فضا، یک جرثقیل لبه دار می تواند بارها را تا چندین تن بالا ببرد.

جرثقیل های سقفی چگونه کار می کنند؟

جرثقیل سقفی دارای یک کامیون انتهایی است که یک تیر افقی از آن متصل می شود. تیرچه، به نوبه خود، از یک تیر پل پشتیبانی می کند که مسئول حرکت جرثقیل است. یک بالابر متصل به تیر، بنا به نیاز در جهات مختلف حرکت می کند و برای بالا بردن بار قلابی به انتهای آن متصل می شود. عملکرد دستی یا راه دور نحوه کارکرد جرثقیل های سقفی با برق یا نیروی پنوماتیک است که برای راه اندازی آن ها استفاده می شود. اجزای مختلفی را می توان از طریق جرثقیل اضافه یا خارج کرد تا برای عملکردهای خاص مهندسی شود. قلاب یکی از اجزای حیاتی جرثقیل است زیرا ظرفیت بار را دیکته می کند.

منابع:

https://elebia.com/types-of-overhead-cranes/

http://www.gantrycranedesign.com/blog/what-is-gantry-crane.html

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵