جرثقیل جهت استفاده در کارخانه عبارتند از جرثقیل سقفی در دو نوع تک پل، و دو پل و دو حالت آویز و رونشین، جرثقیل دروازه ای،…. می باشد.

معرفی انواع جرثقیل

انواع جرثقیل به منظور نصب در سوله ها، انبارها، محیطهای باز و سایر محیط های صنعتی طراحی و راه اندازی می گردند.

امروزه جرثقیل در گستره وسیعی تولید گردیده و کاربردهای بسیار متنوعی نیز دارد. که میتوان به جرثقیل خودرویی، جرثقیل برجی و جرثقیل برقی اشاره کرد که فصل مشترک همه آنها استفاده از انرژی برقی و مکانیکی و استفاده از قلاب و کابل حمل می باشد.

جرثقیلهای برقی انواع مختلفی دارد. برخی از آنها عبارتند از جرثقیل سقفی تک پل و دو پل، جرثقیل دروازه ای، جرثقیل ستونی، جرثقیل دیواری و غیره. همه آنها شامل سازه فلزی و تجهیزات بالابری و پیشروی در سطح میباشند.

انواع جرثقیل هایی که در زیر معرفی شده اند با توجه به هزینه، عملکرد، فضای کاری، حجم و وزن بار و میزان جابجایی بار تقسیم بندی شده اند


جرثقیل سقفی

تقریبا در هر محیط صنعتی و همچنین صنایع مختلف وقتی وزن تجهیزات به بیش از یک تن برسد بلافاصله نیاز به جرثقیل سقفی احساس می گردد. جرثقیل سقفی همانطور که از نامش استنباط می شود در سقف سالن نصب می شود و در طول و عرض و ارتفاع سالن بارهای موجود را جابجا میکند. به عبارتی جرثقیل سقفی یکی از پرکاربردترین تجهیزات جابجایی مواد می باشد.

واردات قطعات تاور کرین

جرثقیل سقفی دارای انواع مختلفی می باشد و بر اساس نیاز مصرف کننده یکی از انواع جرثقیل سقفی بسیار کاربردی و مناسب می باشد.
در یک نگاه میتوان جرثقیل سقفی را به دو دسته اصلی جرثقیل سقفی دو پل و جرثقیل سقفی تک پل تقسیم نمود. در ادامه هر یک از این دسته بندیها بر اساس شرایط اختصاصی سالن محل نصب به دو زیر دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:
جرثقیل سقفی دو پل رونشین و جرثقیل سقفی دو پل آویز و جرثقیل سقفی تک پل رونشین و جرثقیل سقفی تک پل آویز

جرثقیل دروازه ای

بیشترین زمینه استفاده از جرثقیل دروازه ای در فضای آزاد می باشد. از آنجا که در فضای آزاد امکان اجرای تیر حمال و سازه موجود نمی باشد لذا می توان با اجرای ریل های جرثقیل بر روی زمین که البته نیاز به فونداسیون مناسب دارد، شرایط عملکرد جرثقیل دروازه ای را فراهم آورد. لازم به ذکر است که در برخی موارد از جرثقیل دروازه ای در فضای داخل سالن نیز استفاده می شود.

اگر سالن قابلیت تحمل بار جرثقیل سقفی را نداشته باشد و یا اینکه در سوله های طولانی تیرحمال موجود نباشد و چنانچه محدودیت فضا جهت نصب جرثقیل دروازه ای وجود نداشته باشد، استفاده از جرثقیل دروازه ای در داخل سالن نیز بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.

جرثقیل لودر

این یک جرثقیل با نیروی هیدرولیکی است که دارای یک بازوی مفصلی است که بر روی یک تریلر نصب می شود. از جرثقیل لودر برای بارگیری تجهیزات بر روی یک تریلر استفاده می شود. جرثقیل به دلیل قابلیت جمع شدن به راحتی قابل حمل است.

صفر تا صد ایمنی تاور کرین ها یا جرثقیل های برجی

جرثقیل بازویی

جرثقیل بازویی با عناوین مختلفی در صنعت جرثقیل سقفی شناخته می شوند. عبارتهایی نظیر جرثقیل بازویی، جرثقیل ستونی، جرثقیل ستونی بازویی، جرثقیل گردان، جرثقیل دیواری، جرثقیل پرچمی و … واژگانی می باشند که در توصیف این نوع جرثقیل به کار برده می شوند.

در اکثر انواع جرثقیل بازویی روش جابه جایی تجهیزات به این شکل است که حرکت طولی در سالن یا فضای آزاد به حرکت دورانی تبدیل می شود. به عبات دیگر جرثقیل بازویی در مساحت یک دایره کامل و یا در بخشی از مساحت یک دایره و همچنین در راستای قایم بار را جابه جا می کند. ویژگیهای اختصاصی انواع جرثقیل بازویی این نوع جرثقیل را تبدیل به بهترین انتخاب در بسیاری موارد می کند. جرثقیل بازویی را می توان هم به صورت دستی و هم به صورت برقی اجرا نمود.

برق رسان جرثقیل

جرثقیل سقفی، جرثقیل دروازه ای، جرثقیل بازویی و جرثقیل ضد انفجار، متحرک می باشند. لذا برق رسانی به تجهیزات برقی جرثقیل سقفی، جرثقیل دروازه ای، جرثقیل بازویی و جرثقیل ضد انفجار از جمله موضوعات مهم در صنعت جرثقیل شمرده می شود.انواع مختلفی از جرثقیل ها در کارهای ساختمانی مهندسی عمران استفاده می شود.

جرثقیل قطعه ای از ماشین آلات سنگین است که به صورت برج یا سکویی مجهز به کابل و قرقره است.از آنها برای بلند کردن و پایین آوردن مواد استفاده می شود.بیشترین استفاده از جرثقیل در صنعت ساخت و ساز و ساخت تجهیزات سنگین است.

انواع مختلف جرثقیل

انواع جرثقیل های مورد استفاده در ساخت و سازها به طور کلی سازه های موقتی هستند و یا بر روی زمین ثابت می شوند و یا بر روی خودرو سوار می شوند.
اپراتور می تواند جرثقیل را از داخل کابینی که با جرثقیل حرکت می کند ، توسط رادیو کنترل ها یا ایستگاه کنترل آویز دکمه فشار کنترل کند.

نکات نصب تاورکرین ها در بنادر دریایی چگونه است؟

اپراتور های جرثقیل:

اپراتورهای جرثقیل باید بتوانند کاری کنند که جرثقیل  به طور کامل کار کند. برخی از اپراتورها فقط بر روی یک نوع خاص از جرثقیل آموزش می بینند ، در حالی که برخی دیگر نحوه کار دو تا سه  نوع جرثقیل را می آموزند.یک اپراتور جرثقیل به دلیل دانش و توانایی کارکردن ماشین سنگین دستمزد خوبی می گیرد.

مهندس عمران از انواع مختلف جرثقیل ها در طول یک پروژه استفاده می کند. می توان از آنها برای جابجایی تجهیزات یا ماشین آلات سنگین استفاده کرد. بسیاری از انواع جرثقیل ها می توانند تجهیزات را به سرعت و به آسانی در سنگرها یا تپه های شیب دار منتقل کنند. آنها می توانند لوله های بزرگ را از یک مکان به مکان دیگر منتقل کنند.

جرثقیل ها در روند ساخت و ساز ساختمان ها ، پل ها و پل های روگذر سودمند هستند. آنها یک سرمایه ضروری در زمینه های ساخت و مهندسی هستند.جرثقیل ها در هر منظره کاری که شامل بلند کردن سنگین یا بالا بردن مواد روی مناطق بالاتر باشد ، به یک چشم انداز معمول تبدیل شده اند. بنابراین استفاده از نوع جرثقیل مناسب در کارهای ساختمانی مهم است.

منابع:

https://cranenetworknews.com/7-types-of-cranes-used-in-construction-works/
http://sepanocrane.com/crane-categories-and-types/

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵