بوم جرثقیل یکی از اجزای سازنده جرثقیل است که از فولاد و آلیاژهای آن ساخته شده و یکی از اصلی ترین قسمت های جرثقیل است که توانایی پشتیبانی و حمل بارهای سنگین و عظیم را دارد. این فولاد برای بوم های جرثقیل ساخته شده است زیرا فولاد دارای خصوصیات منحصر به فرد و استثنایی است فولاد یکی از آلیاژهای آهن است که در آن از درصد کربن برای افزایش مقاومت استفاده شده است.

هرچه محتوای کربن بالاتر استفاده شود ،دوام و مقاومت فولاد افزایش می یابد. از آنجا که بوم جرثقیل نقش اصلی را در حمل بارهای سنگین دارد ، در ساخت آن باید از فولاد مستحکم و بادوام استفاده شود. برای ساخت این قطعه و قسمتی از جرثقیل معمولاً از فولاد با درصد کربن 0.6 تا 2.1 استفاده می شود.

تلسکوپ همان بازوی جرثقیل است. این تلسکوپ از فولاد و آلیاژهای آن ساخته شده است که به صورت هیدرولیکی یکی یکی در هم قفل می شوند (به عنوان مثال ، یک جرثقیل بیست تنی از پنج تلسکوپ استفاده می کند ، طول هر تلسکوپ در این نوع جرثقیل به اندازه 5.5 متر است ، که جمع کل از 27.5 متر که هر کدام از آنها به شکل یک جک جداگانه در داخل از یکدیگر خارج می شوند و در مجموع این منطقه بوم را تشکیل می دهد.

برای اجاره تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

کاربرد بوم جرثقیل:

جرثقیل های بوم دار در صنعت حمل و نقل برای حمل قطعات و اجزای بسیار سنگین و غول پیکر استفاده می شود. به این دلیل که بندر مکانی است که همیشه فعال است. بارگیری و تخلیه کشتی چیزی است که در هر بندر بدون وقفه اتفاق می افتد. این مورد با توجه به معایب چندین نوع دیگر از جرثقیل های سنگین ، استفاده از جرثقیل های بوم دار به منظور حفظ و انطباق با استانداردهای قانونی داخلی و بین المللی ایمنی و قانونی را ضروری کرده است. همچنین از این جرثقیل ها در سایت های ساختمانی و برج ها برای بلند کردن و حمل مصالح ساختمانی و تجهیزات سنگین مانند کامیون و لیفتراک استفاده می شود.

جرثقیل موبایل چیست؟

از مدل های تخصصی آنها حتی می توان برای  جابجایی انواع واگن ها و قطعات قطار استفاده کرد. جرثقیل های بوم دار فقط برای بلند کردن مواد ، تجهیزات و اشیای دیگر مورد استفاده قرار می گیرند ، اما نه برای انتقال کارگران و نیروی انسانی. وزن جرثقیل بوم دار حدود 13 تا 20٪ از وزن کل جرثقیل است ، بنابراین از این قطعات و اجزا  در جرثقیل های سنگین و قدرتمند استفاده می شود.

مکانیسم بوم جرثقیل:

مکانیسم بوم جرثقیل با توجه به نوع جرثقیل و کاربرد آن متفاوت است. جرثقیل های بوم دار به دو دسته جرثقیل های بوم خشک و جرثقیل های تلسکوپی بلند بوم تقسیم می شوند که هر یک ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. بوم جرثقیل از قطعات فولادی ساخته شده است که در صورت استفاده و بازوی هیدرولیکی بر روی جرثقیل نصب می شود.

جرثقیل های بوم خشک به دلیل انعطاف پذیری و پایداری کم بیشتر در بنادر حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرند. اما از جرثقیل های بوم بلند به دلیل انعطاف پذیری و تحرک در ساخت برج های بلند و ساختمانهای بلند استفاده می شود. آنها به اندازه تعداد کابلها برای برقراری ارتباط با یکدیگر و حفظ تعادل بین آنها برای جابجایی اشیا و تجهیزات سنگین و عظیم ، بوم دارند. این جرثقیل ها دارای بوم بلند هستند و بیشتر برای کار در ارتفاع و سازه های بلند استفاده می شوند.

ایمنی بوم جرثقیل:

استانداردها و اصول ایمنی بین المللی و داخلی باید رعایت شود تا ایمنی شخصی اپراتور جرثقیل و راننده ، عابران پیاده و وسایل نقلیه عبوری حاضر در محل ساخت و سازها و کارگران و مهندسان پروژه رعایت شود. رعایت این دستورالعمل ها می تواند ایمنی و سلامتی همه افراد را تضمین کرده و از حوادث ناگهانی و غیرمنتظره جلوگیری کند. یکی از این استانداردهای بین المللی ، که شامل قوانین و دستورالعمل های سختگیرانه ای برای استفاده از انواع جرثقیل ها ، از جمله بوم جرثقیل ها و بالابرها است ، استانداردها و دستورالعمل های OSHA است.

طبق قوانین و مقررات OSHA ، کلیه کارگران ، اپراتورها و رانندگان باید آموزش دیده باشند تا ایمنی و امنیت را حفظ کنند و از حوادث ناگهانی و غیر منتظره جلوگیری کنند. در این نوع دستورالعمل ها ، روشهای جلوگیری از سقوط اجسام ، سقوط از ارتفاع ، آسیب رساندن به سازه های ساختمانها و برجها و ایجاد صدا وجود دارد. برخی از قوانین داخلی در این زمینه وجود دارد ، از جمله اینکه خیابان و پیاده رو باید بسته شود. قبل از شروع کار از پلیس راهنمایی و رانندگی مجوزهای لازم را بگیرید و جابجایی و حمل وسایل و تجهیزات سنگین ساختمانی به گونه ای انجام شود که از عابر پیاده و وسایل نقلیه عبوری منتقل نشود.

جهت خرید آسانسور کارگاهی کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

وینج جرثقیل چیست و چه کاربردی دارد؟


اجزای مهم جرثقیل شامل چه بخش هایی است؟

جرثقیل دستگاهی است که برای بلند کردن اجسام سنگین توسط نیروی هیدرولیک (معمولی) یا مکانیکی (انواع قدیمی) استفاده می شود. جرثقیل ها معمولاً روی کامیون سوار می شوند. کار با جرثقیل نیاز به یک اپراتور آموزش دیده و باتجربه دارد که برای جلوگیری از حوادث کار ایمنی لازم را انجام دهد.
امروزه جرثقیل ها در اکثر صنایع به ابزاری حیاتی تبدیل شده اند. در صنعت ساختمان ، ایده ساخت یک ساختمان بلند بدون جرثقیل بسیار دشوار و حتی گاهی غیرممکن است.

جرثقیل ها معمولاً به یکی از سه روش اساسی کار می کنند:

1) جرثقیل تعادلی با تیغه ای افقی که محور آن بلند کردن تکیه گاه است

2) جرثقیل لبه دار با سیستم قرقره نیز همین طور است و با این ویژگی ها می توان اشیا را بالا برد یا پایین آورد.

3) جرثقیل هیدرولیکی که از فشار روغن برای بلند کردن اجسام برای حرکت پیستون استفاده می کند.

بوم مهمترین قسمت جرثقیل و در عین حال راحت ترین ویژگی آن است. بوم بازوی جرثقیل است که توانایی بلند کردن و پایین آوردن اشیا را دارد. همانطور که در بالا ذکر شد ،  به سه روش فک ، تعادل و هیدرولیک کار می کند. کامیونی که جرثقیل بر روی آن سوار شده است از قسمت تحتانی که همان کامیون است و قسمت بالایی که جرثقیل بر روی آن قرار دارد تشکیل شده است. زیرا کامیون ها قادر به حمل جرثقیل در انواع مختلف هستند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵