بالابر هیدرولیکی در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. آن را می توان در صنایع خودرو سازی ، حمل و نقل ، ساخت و ساز ، دفع زباله ، معدن و خرده فروشی یافت ، زیرا وسیله ای موثر در بالا بردن و کاهش افراد ، کالاها و تجهیزات است. تعداد زیادی از وسایل نقلیه امروزی نوعی تجهیزات بالابرنده هیدرولیکی در خود دارند یک نمونه معمول بارگیری درها روی کامیون ها است.

بالابر هیدرولیکی چیست؟

بالابر هیدرولیکی وسیله ای برای حرکت اشیا با استفاده از نیرویی است که در اثر فشار وارد شده به مایع درون یک سیلندر ایجاد شده و پیستون را به سمت بالا حرکت می دهد. روغن غیرقابل انعطاف به داخل سیلندر پمپ می شود ، که پیستون را به سمت بالا مجبور می کند حرکت کند. وقتی دریچه ای برای آزاد شدن روغن باز می شود ، پیستون توسط نیروی گرانش پایین می آید.

اصلی که برای بالابر های هیدرولیکی در نظر گرفته شده است بر اساس قانون پاسکال برای تولید نیرو یا حرکت است ، که می گوید تغییر فشار روی یک مایع غیرقابل انعطاف در یک فضای محدود به طور مساوی از طریق مایع در همه جهات عبور می کند.
مفهوم قانون پاسکال و کاربرد آن در هیدرولیک را می توان مشاهده کرد ، جایی که مقدار کمی نیرو به مایع غیرقابل تراکم در سمت چپ وارد می شود تا مقدار زیادی نیرو در سمت راست ایجاد شود.
سیستم های هیدرولیک برای کنترل دقیق  نیرو زیاد به کار می روند و باید بگوییم که مقرون به صرفه هستند و از منابع انرژی بسیار عالی استفاده می کنند.

تفاوت جرثقیل پشت کامیون و جرثقیل ثابت چیست؟

برای اجاره تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

بالابر هیدرولیکی چگونه کار می کند؟

سیستم هیدرولیک با اعمال نیرو در یک نقطه به مایع غیرقابل تراکم ، نیرو را به نقطه دوم می فرستد. این فرایند شامل دو پیستون است که توسط یک لوله پر از روغن به هم متصل می شوند.

نیروی تولید شده

نیروی تولید شده در سیستم هیدرولیک به اندازه پیستون ها بستگی دارد. اگر پیستون کوچکتر دو اینچ و پیستون بزرگتر شش اینچ یا سه برابر بیشتر باشد ، میزان نیروی ایجاد شده نه برابر بیشتر از میزان پیستون کوچکتر خواهد بود. صد پوند نیرو توسط یک پیستون کوچک قادر است 900 پوند را بلند کند.

قطعات یک سیستم هیدرولیک

اصول نحوه کار سیستم های هیدرولیکی و اجزای سازنده آنها برای همه کاربردها یکسان است. مهمترین قسمت سیستم هیدرولیک ، مایع است. قوانین فیزیک حکایت از آن دارد که با وارد شدن به سیستم هیدرولیکی ، فشار روی سیال بدون تغییر باقی خواهد ماند.

بالابر های هیدرولیکی ، در اشکال مختلف وجود دارند که در چندین صنعت مورد استفاده قرار میگیرد. از کمک به بیماران داخل و خارج از رختخواب گرفته تا بالابرهای مخصوص طراحی شده برای کمک به افراد در سوار شدن به اتوبوس . در سالهای اخیر تعداد استفاده از بالابرهای هیدرولیکی به سرعت در حال رشد است.

دلیل این که تجهیزات بالابر هیدرولیکی نسبت به سایر تجهیزات بالابر ترجیح دارد این است که بسیار قابل اعتماد است و همچنین در بیشتر موارد نگهداری از آن آسان است. تمام بالابرهای هیدرولیکی چه از کمپرسورهای هوا استفاده کنند و چه از فشارهای هیدرولیکی استفاده کنند از آن به عنوان نیروی محرک استفاده نمی کنند ، زیرا کمپرسور هوا روغن هیدرولیک و مایعات را تحت فشار قرار می دهد تا بتواند بار را بلند کند. کمپرسورهای هوا و هیدرولیک با هم کار می کنند تا وسیله ای ایمن و قابل اطمینان برای بلند کردن را فراهم کنند. اگر یکی از آن ها نباشد تجهیزات بالابر به درستی کار نمی کند.

تأثیر جرثقیل های برجی موقت بر روند ساخت و ساز

انواع تجهیزات بالابر هیدرولیکی :

انواع مختلفی از تجهیزات بالابر هیدرولیکی در دسترس است ، مانند بالابر قیچی ، بالابر دو پست ، چهار پست و بالابر چرخ فلک. هر نوع بالابر هیدرولیکی برای کاربرد خاصی طراحی شده است و بنابراین برخی از انواع آن در یک صنعت بیشتر بیشتر کاربرد دارد و برخی کمتر کاربرد دارند.
بارزترین صنعتی که از تجهیزات بالابر هیدرولیکی سود می برد ، صنعت ساخت و ساز است.

در صنعت ساختمان بالابرهای هیدرولیکی به دلیل عملکردشان به عنوان اجزای سازنده در لیفتراک و سایر ماشین آلات حمل و نقل ، نقشی اساسی دارند. بالابرهای هیدرولیکی ، در بیشتر موارد ، کاملاً قابلیت یکی شدن در وسایل نقلیه و دستگاه ها هستند و این آنها را به ابزاری ارزشمند در صنعت ساختمان تبدیل می کند.

تجهیزات بالابر هیدرولیک نیز در موسسات عمومی جایگاه خود را دارد. در اتوبوس ها و وانت ها ، بالابر های هیدرولیک برای سهولت دسترسی و در خانه های سالمندان و بیمارستان ها ، از بالابر های هیدرولیک برای دسترسی به مناطق صعب العبور و مکان های مشکل دار استفاده می شود. ارتش همچنین از بالابرهای هیدرولیکی خودروهای زرهی برای سهولت بارگیری استفاده می کند.

ساختمانهای قدیمی نیز هنوز از بالابرهای هیدرولیکی استفاده می کنند ، اگرچه به دلیل محدود بودن فواصل ، در طول سالها این بالابرها بالارهای برقی جایگزین شده اند تا اندازه ی رشد ساختمان ها را در نظر بگیرند.
به طور کلی ، تجهیزات بالابر هیدرولیکی نقشی حیاتی در بسیاری از صنایع را بازی می کنند و بدون آن بسیاری از کارها دشوارتر می شود. ممکن است در آینده جایگزینی برای بالابرهای هیدرولیکی وجود داشته باشد ، اما در حال حاضر این قطعات مهندسی در صنایع خودرو سازی ، حمل و نقل ، ساخت و ساز ، حذف زباله ، معدن و خرده فروشی به عنوان وسیله ای برای بالابردن استفاده می شود.

5 مزیت استفاده از بالابر فروشگاهی هیدرولیک

جمع بندی بالابر هیدرولیکی:

بالابر هیدرولیکی اشیا را با استفاده از نیروی ایجاد شده در اثر فشار روی مایع درون یک سیلندر که پیستون را به سمت بالا حرکت می دهد ، حرکت می دهد.
اصل برای بالابرهای هیدرولیکی بر اساس قانون پاسکال برای تولید نیرو یا حرکت است ، که می گوید تغییر فشار روی یک مایع غیرقابل انعطاف در یک فضای محدود به طور مساوی از طریق مایع در همه جهات عبور می کند.
بالابرهای هیدرولیکی نیروی کنترل شده و دقیق را ایجاد می کنند.
طراحی محکم و بادوام آسانسورهای هیدرولیکی باعث محبوبیت آنها در صنایع مختلف شده است.

اداره ایمنی و بهداشت شغلی (OSHA )و انستیتوی استاندارد ملی آمریکا ((ANSI الزامات خاصی در مورد عملکرد بالابرهای هیدرولیکی و آموزش برای اپراتورها دارد.
میزهای بالابر به عنوان سطوح کاری که می توانند در ارتفاع دقیق لازم برای بسته بندی ، مونتاژ ، سازماندهی یا موقعیت بندی وسایل قرار بگیرند ، محبوب شده اند.

منبع بالابر هیدرولیکی:

https://www.worlifts.co.uk/blog/many-uses-hydraulic-lifts/
https://www.iqsdirectory.com/articles/hydraulics/hydraulic-lift.html

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵