جرثقیل ها دارای سابقه طولانی در ساخت و ساز هستند که به هزاران سال قبل باز می گردد. سوابق نشان می دهد که یونانیان باستان اولین جرثقیل ها را اختراع کرده و از آنها در اوایل سال 515 قبل از میلاد استفاده کرده اند.انواع جرثقیل ها را می توان به جرثقیل پشت کامیون و جرثقیل ثابت دسته بندی کرد که هر کدام دارای مزایا و ویژگی هایی هستند که به برسی آن ها می پردازیم.

برخی گزارش ها نشان می دهد که هزاران سال قبل از جرثقیل برای آبیاری در بین النهرین باستان استفاده شده است. در واقع ، بسیاری از سازه های باستانی ، اگر امروزه ساخته شوند ، نیاز به استفاده از جرثقیل دارند.

جرثقیل

در جریان انقلاب صنعتی بود که جرثقیل ها جزئی از مدرن سازی جهان شدند. ددر آن زمان جرثقیل را با یک قرقره دستی به همراه یک موتور ساختند. امروزه تقریباً در هر پروژه ساختمانی انواع مختلف جرثقیل را می توان یافت که هرکدام در کار خاص خود تخصص دارند.

این تنوعی که در جرثقیل ها وجود دارد یک نقطه ضعف دارد: از آنجا که تعداد زیادی جرثقیل وجود دارد ، دانستن اینکه کدام یک چه کاری انجام می دهد ، می تواند چالش برانگیز باشد. به دلیل اینکه هر جرثقیل ویژگی منحصر به فرد دارد ، دریافت نوع نامناسب جرثقیل باعث تاخیر و مشکلات بودجه می شود. درک تفاوت بین هر جرثقیل می تواند به شما کمک کند تا از کدام یک در پروژه خود استفاده کنید ، بنابراین می توانید جرثقیل مناسب را با قیمت مناسب اجاره کنید.
برای کمک به شما در انتخاب جرثقیل مناسب ، انواع مختلف جرثقیل (سیار و ثابت) و کاربردهای آنها را در زیر بررسی کرده ایم.جرثقیل های سیار(پشت کامیون)

چگونه بهترین شرکت ارائه دهنده خدمات اورهال تاور کرین را پیدا کنیم؟

جرثقیل های سیار بر روی لاستیک ها نصب می شوند و تحرک بیشتری نسبت به جرثقیل های ثابت دارند. برخی از جرثقیل های سیار حتی می توانند در خیابان های بزرگ رانده شوند. توانایی آنها در تحمل مقادیر زیادی وزن باعث می شود تا جرثقیل های سیار در بسیاری از پروژه ها از محبوبیت بیشتری برخوردار شوند.
چندین نوع مختلف جرثقیل سیار وجود دارد ،که در زیر آن هارا بررسی کرده ایم.

جرثقیل عرشه برای حمل کالا:

جرثقیل های عرشه یک نوع جرثقیل نسبتاً جدید است که از مدل قدیمی تر که برای اولین بار در دهه 1980 معرفی شد ، تکامل یافت. آنها کوچک هستند و چهار چرخ دارند، می توانند 360 درجه کامل بچرخند و از سایر جرثقیل ها قابل حمل ترند. نصب جرثقیل های عرشه ای ساده است و اندازه کوچک آنها به راحتی به آنها امکان می دهد تا در فضاهای محدود و باز حرکت کنند .

جرثقیل خزنده:

برخلاف جرثقیل های عرشه، خزنده ها جزوی از وسایل نقلیه محسوب می شوند. به جای چرخ ، خزنده ها بر روی یک کامیون ساخته شده اند که دارای یک جفت لاستیک است.این قابلیت چرخش خزنده را محدود می کند. این جرثقیل ها در زمین های نرم و مسیر های آبی بدون اینکه غرق شوند مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از جرثقیل های خزنده دارای یک بازوی تلسکوپی متصل هستند که به آن اجازه می دهند اندازه خود را تغییر دهند ، و آنها را در بسیاری از مناطق بسیار سازگار می کند. برخلاف جرثقیل عرشه، خزنده ها به دلیل حجیم بودن ، تنظیمات ویژه و نیاز به حمل و نقل از مکانی به محل دیگر ، برای پروژه های طولانی مدت بهتر استفاده می شوند.

انواع جرثقیل جهت استفاده در کارخانه، سوله و محیطهای باز

جرثقیل زمینی:

همانطور که از نام این جرثقیل ها پیداست ، برای عملیات حمل و نقل در جاده ها و زمین های ناهموار استفاده می شود. یک جرثقیل زمینی مانند جرثقیل خزنده ساخته می شود ، اما چهار لاستیک بزرگ دارد که به طور معمول به چهار چرخ محرک مجهز هستند که به زمین متصل می شوند. جرثقیل های زمینی همچنین دارای بومهای تلسکوپی و مهارکننده هستند تا ثبات ایجاد کنند و تحرک را در مناطق تنگ و ناهموار کنترل کنند.

جرثقیل سوار بر کامیون:

جرثقیل های سوار بر کامیون از دو قسمت حامل (کامیون) ، و بوم (بازو) تشکیل شده اند. به دلیل ساخت منحصر به فرد ، آنها می توانند به راحتی در جاده و بدون تجهیزات نصب و حمل خاصی سفر کنند. جرثقیل های کامیونی برای تثبیت هستند که به آنها امکان می دهد هنگام حمل بار زیاد به آرامی حرکت کنند. نسخه های مختلف جرثقیل سوار بر کامیون وجود دارد. به عنوان مثال ، از جرثقیل های مخصوص کامیون برای بازرسی ، نگهداری و ساخت پل ها استفاده می شود.جرثقیل های ثابت

جرثقیل های ثابت

جرثقیل های ثابت به طور معمول در یک مکان یا نقطه ثابت می شوند و بیشتر آنها باید در محل پروژه آورده شوند. جرثقیل های ثابت که از نظر تحرک کم هستند ، توانایی بلند کردن بارهای سنگین تر و رسیدن به ارتفاعات بیشتر را جبران می کنند. این نوع جرثقیل ها برای مدت زمان اجرای یک پروژه تنظیم می شوند.

جرثقیل سقفی:

جرثقیل سقفی(پل) به طور معمول در محیط های صنعتی یافت می شود. نام آن از این واقعیت ناشی می شود که شبیه پلی است که توسط دو تیر فلزی پشتیبانی می شود که با بالابر در امتداد قسمت پل جرثقیل قرار دارد

چگونه اپراتور تاور کرین شویم؟

جرثقیل فله ای:

جرثقیل های دسته دار برای حمل حجم زیادی از مواد سنگین مانند زغال سنگ یا مواد معدنی استفاده می شوند. به جای قلاب در انتها ، جرثقیل های دسته دار دارای یک قلاب مخصوص هستند که دارای سطل برای گرفتن ، نگه داشتن و بلند کردن مواد استفاده می شود.

جرثقیل چکش:

جرثقیل های چکش از جمله متداول ترین ها در پروژه های ساختمانی هستند. این جرثقیل دارای یک اهرم افقی و چرخان است که بر روی یک برج ثابت قرار گرفته است. واگن برقی در قسمت جلوی بازو نگه داشته شده و با قسمتی از بازو که به سمت عقب امتداد دارد در تعادل است.

جمع بندی:

عملاً همه مشاغل ساختمانی نیاز به جابجایی مواد سنگین دارند ، بنابراین داشتن یک جرثقیل بسیار مهم است.

یگانه کربن سعی داشت که در این مقاله انواع جرثقیل پشت کامیون و جرثقیل ثابت را بررسی کند و به معرفی هریک از آن ها بپردازد تا شما بتوانید بهتر جرثقیل پشت کامیون و جرثقیل ثابت را با یکدیگر مقایسه کنید. ممنون از توجه شما دوستان عزیز امیدواریم که این مقاله مفید واقع شده باشد.

منبع:

https://www.bigrentz.com/blog/types-of-cranes

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵