از اجزای جرثقیل ، در اینجا لیستی و توضیحی در مورد متداول ترین قسمت های جرثقیل یا همان بالابرها وجود دارد که برای آشنایی با اصطلاحات جرثقیل هر  کدوم را شرح می دهیم . بسته به نوع جرثقیل همه ی اجزای سازنده ممکن است در همه جرثقیل ها یکی نباشند و یاممکن است حتی متفاوت از آنچه در اینجا توضیح می دهیم باشند.
اگرچه تنوع زیادی در ساختار و قابلیت های مختلف جرثقیل های سیار وجود دارد ، اما چند مولفه اصلی وجود دارد که بیشتر جرثقیل های متحرک از آن تشکیل شده اند. برخی از این قطعات و عملکرد آنها ها را می خواهیم بررسی کنیم.

عملکردهای و اصطلاحات مختلف قطعات جرثقیل سیار:

بوم

بوم جرثقیل بازوی بلندی است که بار را بلند کرده و حرکت می دهد. بوم ها می توانند یک قطعه جامد باشند ، یا می توانند تلسکوپ یا تا شوند یعنی انعطاف پذیر باشند و می توانند دسترسی به جرثقیل را بهتر ارائه دهند. بسیاری از بوم ها نیز دارای یک لول هستند که حتی بیشتر هم می تواند باشد.

پمپ هیدرولیک

بسیاری از قسمتهای مختلف جرثقیل متحرک از فشار هیدرولیکی برای جابجایی و بلند کردن بارهای سنگین استفاده می کنند. پمپ هیدرولیک همان چیزی است که فشار را به این سیستم ها وارد می کند.

قلاب

بار با استفاده از قلاب به بالابر و به افکت نهایی متصل می شود. از تجربه ما در بازرسی ها ، کیت قفل بخشی است که اغلب به جایگزینی نیاز دارد.

چین بلاک یا جرثقیل دستی چیست؟

بالابر

بالابر همان چیزی است که با بالا بردن یا پایین آوردن بار با استفاده از طناب سیم یا زنجیر ، باعث ایجاد یک چیزی شبیه به آسانسور در سیستم های بالابر می شود. بالابرها می توانند با دست ، برق و یا با هوای فشرده یا همان پنوماتیک کار کنند. انتخاب بالابر مناسب برای بالابری برای داشتن سیستمی که نیازهای بالابری شما را برآورده کند بسیار حیاتی است مانند SEQ جدید کیتو که اکنون در کانادا موجود است.
بیشتر جرثقیل ها از یک بالابر در پایه بوم تشکیل شده است که یک کابل را به بالای جرثقیل متصل می کند و قلاب را نگه می دارد. این ساختار اجازه می دهد تا بدون جابجایی بوم ، بار در محل خود بالا و پایین شود.


چرخ دستی

چرخ دستی از بالابر پشتیبانی می کند و در امتداد پل جرثقیل حرکت می کند. چرخ دستی می تواند به در بالاترین یا پایین ترین محل اجرا شده پیکربندی شود و هم می تواند در بین جرثقیل قرار بگیرد یا بر روی بوم اجرا شود.

پل

پل ها اجزای حمل کننده ای هستند که عرض سیستم جرثقیل قرار دارند. این جز اصلی سازه ی بالابر است که وینچ ها را هم به هم متصل کرده و بالابرها و چرخ دستی ها را نگه می دارد. پل می تواند یک یا دو تیر داشته باشد یعنی درواقع می توانند به صورت تک پل یا دو پل وجود دارند. آنها می توانند به صورت جعبه محصور یا به صورت تیر باشند و این به نیاز شما و طبقه بندی بار کار انجام شده بستگی دارد.

بالابر هیدرولیکی چیست و چه کاربرد هایی دارد

ستون ها

اگر سیستم پشتیبانی جرثقیل بخشی از ساختمان نباشد ، برای پشتیبانی از آن به ستونهایی نیاز دارد. اینکه ستون های شما چقدر بلند باشد ، فضای شما این را تعیین می کند و بالابر شما می تواند تا چه اندازه بالا برود. جرثقیل های شیب دار دارای یک ستون هستند در حالی که جرثقیل های سقفی به اندازه مورد نیاز ستون دارند تا از سیستم بالابر ایمن پشتیبانی کنند. ستون ها به اندازه مورد نیاز محیط شما ساخته می شوند تا حداکثر میزان بالابری را داشته باشند.

باند

باند همان چیزی است که پل از آن عبور می کند و جرثقیل را به بالا و پایین منتقل می کند. باندها می توانند بخشی از ساختمان باشند یا توسط ستون ها پشتیبانی شوند.

انتها ی کامیون ها

در دو طرف پل واقع شده اند ،انتهای کامیون ها پل را به بالا و پایین باند منتقل می کنند. کامیون های انتهایی دارای چرخ هایی هستند که بر روی ریل حرکت می کنند و می توانند تا 8 چرخ وابسته به ظرفیت جرثقیل داشته باشند.

برق

مقدار انرژی و در دسترس بودن انرژی، سیستم الكتریكی مورد نیاز برای یك سیستم بالابرنده را القا می كند. سیستم های Festooning یا کابل ، میله های رسانای عایق بندی شده و جعبه های قدرت ، برق را از ساختمان به سیستم بالابر می رسانند.


کنترل ها

می توان کنترل ها را راه اندازی کرد و از آن ها استفاده کرد . از راه دور با باتری ای که درون کنترل قرار دارد کار کرد. کنترل ها موتورهای محرک و بالابر را برای کنترل بالابر و سرعت برای موقعیت دقیق بار به کار می برند. اکثر سیستم های جرثقیل را می توان با آویزهایی از راه دور مقاوم سازی کرد درنتیجه عملکرد از راه دور در بسیاری از شرایط یک گزینه ایمن تر است.

بازو تاور کرین

ضربه گیرها

طراحی شده برای کاهش ضربه جرثقیل. و ضربه گیرها انرژی جرثقیل را به حالت استراحت کنترل شده می رسانند و با به حداقل رساندن نیرویی که جرثقیل در پایان مسیر به آن می رسد متوقف می شود. ضربه گیرها را می توان به اجزای مختلف جرثقیل متصل کرد. جایگزینی سپرهای فرسوده می تواند عمر جرثقیل شما را افزایش دهد.

افکتور نهایی

افکتورهای نهایی قسمت گیرایی و گرفتن بار سیستم جرثقیل هستند. آنها می توانند به سادگی کابل کشی یا تسمه کشی شده باشند و راه حل های زیادی برای بار دارند ، اما افکتور های نهایی در هنگام طراحی برای بالا بردن بار خاص شما بسیار کارآمد هستند. یک سیستم نهایی در جرثقیل برای بلند کردن بار شما تا ایمن تر ، سریع تر و دقیق تر حمل شود. نماینده شما می تواند به شما نشان دهد که چه گزینه هایی در زیر قلاب مناسب هستند و می توانید برخی از گزینه هایی را که برای جلوه های نهایی در دسترس است را در برخی از جرثقیل ها ببینید.

یگانه کربن در این مقاله سعی داشت که اصطلاحات جرثقیل را معرفی کندو همچنین شمارا با هر قسمت از آن  آشنا کند.امیدواریم که خواندن این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.ممنون از توجه شما

منبع:

https://www.eaglewestcranes.com/mobile-crane-parts-and-functions/
https://acculift.com/the-parts-of-a-crane-all-you-need-to-know/

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵