کارگاه های ساختمانی نیاز به چیدمان و برنامه ریزی برای اجرای پروژه های خود خواهند داشت. در واقع این کار باعث می شود تا پروژه های کارفرما ها به خوبی پیش برود. در این میان انتخاب مکان مناسب برای تاور کرین ها یا جرثقیل های برجی هم اهمیت زیادی خواهد داشت. انتخاب و قرار دادن مکان تاور کرین ها فاکتور های موثر بسیاری خواهد داشت. از این رو اگر منابع مناسب موجود نباشد یا قرار گرفتن جرثقیل های برجی به صورت تجربی انجام شود، می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. در این مقاله از یگانه کرین هدف ما بررسی بهینه سازی مکان تاور کرین ها می باشد.

حضور تاور کرین ها در سایت های کاری

فاکتورهایی که باید هنگام انتخاب جرثقیل مناسب برای پروژه خود در نظر بگیرید بسیار زیاد است. تصمیم گیری در مورد مناسب بودن جرثقیل برای اهداف شما می تواند کاری طاقت فرسا باشد، زیرا دامنه گزینه های موجود بی حد و حصر است. تنوع جرثقیل ها بسیار زیاد است . هر کدام برای عملکرد یا کاربری خاصی طراحی شده اند. تقریباً تمام پروژه های ساختمانی نیاز به بلند کردن، جا به جایی و یا حمل و نقل مواد سنگین دارند .

به همین دلیل جرثقیل ها نقشی عظیم در توسعه پروژه شما دارند. اینها در پایه های بزرگ بتونی به زمین ثابت می شوند یا در صورت عدم نیاز به پایه بتونی از پایه های وزنی شهر استفاده می کنند. جرثقیل های برج معمولاً در ساخت ساختمان های بلند استفاده می شوند و با بالا آمدن ساختمان در طبقات مختلف متصل می شوند. آنها بی نظیر هستند زیرا توانایی بالا رفتن از ساختمان را هنگام افزایش ارتفاع دارند. در ادامه قبل از بررسی بهینه سازی مکان تاور کرین ها به نکات مهم در ارتباط با انتخاب آن ها می پردازیم.

سه عاملی که باید هنگام انتخاب جرثقیل در نظر بگیرید.

انتخاب جرثقیل مناسب برای این کار قطعاً به آماده سازی و برنامه ریزی اولیه نیاز دارد اما یک فرایند کاملاً ضروری است، زیرا نه تنها سایت ساختمان شما را برای کارگران و مردم امن می کند، بلکه همچنین می تواند به شما در کاهش هزینه ها و ناکارآمدی کمک کند. سه عامل مهمی که در انتخاب جرثقیل مهم هستند عبارتند از:

مدت زمان کار و اندازه و وزن موادی که بلند می کنید.

جرثقیل ها مشخصات، ظرفیت ها و ویژگی های مختلفی دارند. دانستن اینکه پروژه شما از جرثقیل چه چیزی نیاز دارد، به شما کمک می کند تا تجهیزاتی را انتخاب کنید که بتواند به بهترین وجه خواسته های پروژه شما را برآورده کند و گزینه های شما را به سرعت محدود کند. برای درک کامل توانایی های جرثقیل مورد نظر خود در اجاره یا خرید، همیشه بهتر است برای کمک با متخصصان یگانه کرین صحبت کنید. علاوه بر این ها اطلاعات نهایی در ارتباط با بهینه سازی مکان تاور کرین ها هم اهمیت دارند.

نحوه حمل و نقل تجهیزات

در مورد چگونگی انتقال تجهیزات می توان در ابتدا آن را نادیده گرفت، با این حال، این یک بحث مهم است. جرثقیل های برجی یا تاور کرین ها هر کدام انواع مختلفی دارند. جا به جایی آن ها با توجه به مدلی که دارند متفاوت است. مسیر یابی در این زمینه اهمیت زیادی دارد. این کار به منظور جلوگیری از کمبود ظرفیت پل یا ترخیص کم و یا جاده ای که برای بارهای بزرگ یا تریلر کافی نیست تا از تصادفات یا سایر موارد ترافیکی مانند ساخت جاده جلوگیری کند، انجام می شود.

شرایط سایت ساخت و ساز

شرایط و زمین کارگاه ساختمانی نیز تاثیری در نوع جرثقیل مورد نظر شما دارد. درک شرایط آب و هوایی، محدودیت های مکانی و شرایط زمینی سایت شما به شما این درک را می دهد که کدام تجهیزات به شما کمک می کند با کارآیی اهداف خود را برآورده کنید. به عنوان مثال، جرثقیل های زمینی ناهموار بهترین مکان برای ساخت و سازهای خارج از جاده هستند زیرا در مقایسه با تمام جرثقیل های زمینی بهترین تجهیزات برای مقابله با شرایط پیچیده زمینی را دارند.

عواملی که در بهینه سازی مکان تاور کرین تاثیر دارند چیست؟

موارد بسیار زیادی وجود دارد که بر بهینه سازی مکان تاور کرین ها تاثیر دارند. در واقع باید گفت که این امر به موراد بسیار زیادی بستگی دارد. در فضای سایت های کارگاهی این عوامل می توانند به بهینه سازی کمک بسیار زیادی کنند. عوامل مهم در این زمینه عبارتند از:

  • ابعاد و شکل هندسی ساختمان ها و برج هایی که تاور ها برای ساخت آن ها در سایت قرار می گیرند.
  • محدودیت هایی که در مکان اجرای پروژه های مختلف وجود خواهد داشت.
  • نوع و مقدار مصالحی که در پروژه ها و سایت های ساختمانی مصرف می شوند.
  • تمام قطعه هایی که در محل کارگاه انتشار پیدا می کنند.
  • مشخصات فنی تاور کرین هایی که برای پروژه ها مورد استفاده هستند.
  • طراحی و قرار گیری سایر ابزار و المان هایی که در سایت پروژه و کارگاه قرار گرفته اند.
میکروسوئیچ تاورکرین چیست؟

دقت داشته باشید که در هر پروژه ساختمانی و هر سایت کاری، این عوامل بسیار موثر هستند. در واقع علاوه بر این موارد لازم است تا به بررسی دقیق پروژه با استفاده از متخصصان بپردازید. بهینه سازی مکان تاور کرین مسئله ای است که می تواند اهمیت زیادی در زمینه تاور کرین ها داشته باشد.

جدید ترین مواردی که در زمینه بهینه سازی مکان تاور کرین ها تاثیر دارند.

برنامه های بهینه سازی مکان تاور کرین ها روز به روز بهتر از قبل پیش می روند. تحقیقات بسیار زیادی توسط محققان داخل و خارج از ایران صورت می گیرد که این گزینه را روز به روز بهتر ار قبل پیش می برد. برای بهینه سازی مکان تاور کرین ها می توانیم از الگوریتم هایی مانند الگوریتم فراابتکاری ژنتیک هم استفاده کنیم. این الگوریتم با کم کردن زمان به حد کمینه می تواند به راحتی بهترین مکان برای تاور کرین را معرفی کند. در کنار آن می توان با استفاده از فناوری های به روز و جدیدی مانند GIS که سیستم اطلاعات جغرافیایی است و همچنین مدل سازی کردن اطلاعات ساختمان که با عنوان BIM شناخته می شود برای بهینه سازی مکان تاور کرین ها اقدام نمود. در این زمینه می توانید به مرکز یگانه کرین مراجعه نمایید.

منابع:

https://iranpour-towercrane.com/2021/01/21/%D8%A7%D8%B5%D9%88%D9%84-%D8%AC%D8%A7%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D9%88%D8%B1%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%86/

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵