به عنوان یک کارفرما وظیفه شماست که از ایمنی کارکنان اطمینان حاصل کنید، بنابراین رعایت قوانین و مقررات ایمنی جرثقیل بسیار مهم است. شایعترین حوادث مربوط به جرثقیل عبارتند از: سقوط اپراتور، واژگونی، خطای الکتریکی یا برخورد جرثقیل ها با یکدیگر. قانون می گوید که تمام عملیات بلند کردن که شامل تجهیزات بالابر است باید توسط یک شخص صالح به درستی برنامه ریزی شده باشد. از این رو در این مقاله از وب سایت کیان تاور ما به بررسی ایمنی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها می پردازیم. برای این که بتوانید احتمال تصادفات را به حداقل برسانید توجه به این نکات ضروری است.

نکات مهم ایمنی و کار با جرثقیل ها

در این بخش و قبل از ارائه توضیحات اساسی در ارتباط با ایمنی ونکات آموزشی کار با جرثقیل ها، خلاصه ای از موارد مهم را برای شما بیان می کنیم. این موارد برای حفظ ایمنی عبارتند از:

 • بازرسی بصری از تجهیزات را انجام دهید.
 • یک بازرسی بصری از شرایط سایت و خطرات احتمالی انجام دهید
 • از میزان پایداری تجهیزات اطمینان داشته باشید.
 • اطمینان حاصل کنید که همه دستگاه های ایمنی در جای خود قرار دارند.
 • اطمینان داشته باشید که تمامی پرسنل از تجهیزات، بار ها و خود تاور کرین فاصله دارند.
 • اطمینان حاصل کنید که بارهایی که برداشته می شوند از نظر کتابچه راهنمای مالک در ظرفیت جرثقیل هستند.
 • اطمینان حاصل کنید که محدودیت بار / بالابر کاملاً رعایت شده است.
 • مطمئن شوید که جرثقیل تا جایی که ممکن است به بار نزدیک باشد.
 • هنگام انجام آسانسور، بارها را به اندازه ای که از نظر منطقی ایمن هستند، پایین زمین نگه دارید.
 • بار را بارگیری کنید و جرثقیل، تثبیت کننده ها، وینچ ها و سایر قطعات متحرک را به طور صحیح قرار دهید.
 • توجه کنید که دریافت آموزشهای ایمن جرثقیل در حال انجام و مجاز برای کلیه پرسنل حیاتی است.

ایمنی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها

جرثقیل ها بیشترین کار را در فضاهای صنعتی و ساختمانی انجام می دهند. با این حال این بدان معنی نیست که می توانیم خطرات ناشی از کار با آن ها را نادیده بگیریم. هنگامی که جرثقیل ها با تمرکز بر ایمنی کار می کنند، تجهیزات حیاتی هستند. وقتی از آن ها با بی دقتی استفاده شود، می تواند خطری جدی برای مردم و دارایی باشد. شما باید از آسیب احتمالی تجهیزات، استنادات و جریمه های اساسی، دعاوی حقوقی، آسیب دیدگی و حتی مرگ و میر جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که پرسنل شما به طور منظم آموزش جرثقیل صحیح مجاز را دریافت می کنند. در این باره می توانید از متخصصان کیان تاور کمک بگیرید. در ادامه ما به بررسی ایمنی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها می پردازیم.

تفاوت لیفتراک و بالابرها چیست؟

آموزش در زمینه ایمنی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها

آموزش مناسب برای کارمندان شما باید انجام شود. این دانش و مهارت صحیحی را برای اپراتورها فراهم می کند، جایی که آنها در مورد ارزیابی سیستم، پارامترهای عملیاتی، سیگنالهای دست / نور و قضاوت ارتفاع و سیستم برای عملکردهای ایمن و موفقیت آمیز جرثقیل آشنا می شوند. پس باید به این نکته دقت داشته باشید که آموزش اهمیت زیادی در حفظ ایمنی هم خواهد داشت.

برنامه ریزی عملیات بلند کردن

یکی از نکات مهم در زمینه ایمنی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها برنامه ریزی در زمینه عملیات بلند کردن می باشد. کلیه عملیات بلند کردن باید از قبل برنامه ریزی شود تا بتوان آن ها را با خیال راحت انجام داد و خطرات قابل پیش بینی را نیز در نظر گرفت. شخصی که برای برنامه ریزی عملیات بالابر منصوب شده است باید از دانش عملی و نظری کافی در مورد بالابرهایی که انجام می شود برخوردار باشد. این طرح باید شامل موارد زیر باشد: خطرات شناسایی شده توسط ارزیابی ریسک، منابع مورد نیاز، رویه ها و مسئولیت ها به طوری که هرگونه عملیات بلند کردن با خیال راحت انجام شود.

نظارت بر بالابری

در زمینه ایمنی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها باید به بالابری هم نظارت ویژه ای داشت. ناظر جرثقیل باید عملیات بالابری را هدایت و نظارت کند تا اطمینان حاصل کند که مطابق با بیانیه روش انجام شده است. اگر خطرناک به نظر می رسد، این کار باید توسط ناظر جرثقیل باتجربه و ماهر متوقف شود.

بازرسی های قبلی یکی از نکات مهم در زمینه ایمنی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها

توصیه می شود قبل از انجام کارهای روزمره، بازرسی کاملی از جرثقیل صورت گیرد. در صورتی که هر نوع گزینه غیرمعمولی را مشاهده نمودید باید آن را گزارش دهید. فرآیند بازرسی باید شامل بررسی همه کابل ها و همچنین بوم ها برای هرگونه ترک و تغییر شکل و همچنین سایر مشکلات پیچ و مهره ها، کنترل ها، پین ها، چراغ های سیگنال و برافروختگی باشد. بازرسی قبلی برای شناسایی خطرات احتمالی ضروری است. در صورت نیاز متخصصان زبده مرکز کیان تاور در این زمینه به شما کمک می کنند.

بررسی عملکردهای عملیاتی روزانه برای اطمینان از اینکه همه چیز به درستی کار می کند و هیچ نقص و ترکی در اعضای پشتیبانی وجود ندارد، مهم است. جرثقیل های یک نسل پیش با آلیاژهایی ساخته شده اند که می توانند از پس اضافه بار و سایر سو استفاده ها برآیند. جرثقیل های امروزی از موادی استفاده می کنند که تحمل کمتری در عملکرد دارند. اپراتورهای قدیمی معمولاً تعجب می کنند که می فهمند ترفندهایی که در گذشته برای جابجایی جرثقیل ها از گذشته استفاده می کردند، به راحتی می توانند با جرثقیل های جدید موقعیت های بسیار خطرناکی را ایجاد کنند. از این رو ایمنی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها اهمیت زیادی دارد.

انواع جرثقیل جهت استفاده در کارخانه، سوله و محیطهای باز

مجوز آموزشی انجام فعالیت ها با جرثقیل

شاید بتوانیم بگوییم یکی از نکات پایه ای در زمینه ایمنی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها، مجوز دوره های آموزشی است. جرثقیل ها فقط باید توسط افراد مجاز و کارگرانی که آموزش کافی و با تجربه کافی برای اداره ماشین دارند، کار کنند. این افراد در زمینه های مختلف بسیاری آموزش دیده اند. در صورتی که خطراتی را مشاهده کنند می توانند کار را متوقف کنند. از این رو به این نکته توجه داشته باشید که آموزش اهمیت زیادی در زمینه کار با انواع  مختلف جرثقیل ها خواهد داشت.

تعیین محدودیت های بلند کردن

جرثقیل ها فقط برای بالا بردن وزن معینی طراحی شده اند. به اپراتورها باید دستور داده شود تا وزنه ای فراتر از ظرفیت جرثقیل برندارند. اپراتورها باید نمودار بار را مطالعه کرده و بر اساس این نمودارها با جرثقیل کار کنند.

منابع:

https://www.nmtcranes.co.uk/7-essential-crane-safety-tips-2/

https://safetymanagementgroup.com/ten-steps-to-safer-operation-of-cranes/

https://www.cranetrainingu.com/news/crane-safety-training-performing-lifts-12-tips

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵