امروزه، بهبود ایمنی در بیشتر کارگاه ها از موضوعات مهم است. این کاملا منطقی است، زیرا توجه ویژه به بهبود استانداردهای ایمنی، نه تنها به کارگاه ها برای اطمینان از رفاه کارمندان و مشتریانشان کمک می کند بلکه یک سرمایه گذاری اقتصادی مناسب نیز محسوب می شود. بنابراین، چگونه می توانید تعداد خطرات احتمالی را کاهش داده و استانداردهای ایمنی را در کارگاه خود افزایش دهید؟ در این مقاله از وب سایت یگانه کرین ما به بررسی ۸ نکته برای بهبود ایمنی کارگاه می پردازیم.

8 نکته برای بهبود ایمنی کارگاه

از آنجا که کارفرمایان سعی می کنند آمار مشکلات تکان دهنده را کاهش دهند و ایمنی را در کل تاسیسات خود ارتقا دهند، بررسی رابطه بین یک محل کار امن تر و اطمینان از به روز بودن، قابلیت اطمینان و عملکرد با کیفیت دارایی بسیار مهم است. مسائل ایمنی محل کار می تواند در هر زمینه ای وجود داشته باشد اما به ویژه در صنایعی مانند حمل و نقل، ساخت و ساز و ساختمان بسیار شایع است. با این حال، لازم نیست که کار ماهیت فیزیکی داشته باشد تا خطر ایجاد کند. دفاتر، مدارس و خرده فروشی ها همه خطرات خاص خود را دارند. آنچه ضروری است ارتقا برنامه های ایمنی در محل کار و آگاهی از ایمنی و پیگیری آن است. نکات مهم برای بهبود ایمنی کارگاه عبارتند از:

فرهنگ موثر برای بهبود ایمنی کارگاه و محل کار ایجاد کنید.

فرهنگ ایمنی یک رویکرد کلی برای مدیریت ایمنی سازمان است. این تلاشی است که گروه ها و افراد در مورد نگرش، مهارت، ارزش ها و اهداف برنامه ایمنی شرکت انجام می دهند. هر سطح از مدیریت باید به ایمنی محیط کار متعهد باشند، زیرا به کارکنان کمک می کند این برنامه ها را جدی بگیرند. نتیجه یک محیط کار امن تر برای همه است. رهبری وظیفه تشویق این فرهنگ ایمنی را بر عهده دارد، اما همه این مشکلات در مورد هر فردی که در این شرکت کار می کند خلاصه می شود. هر یک از همکاران وظیفه خود را در حفظ امنیت خود و همکارانشان بر عهده دارند. شرکت های دارای فرهنگ ایمنی نگرانی شدیدی را در مورد امنیت و رفاه کارکنان خود نشان می دهند. فرهنگ ایمنی باید در تمام بخشها و سطوح فراگیر باشد. مدیریت باید با صرف وقت در اطراف امکانات خود، جو را رعایت کند.

محل کار خود را بازرسی کنید.

برای بهبود ایمنی کارگاه همه تجهیزات و ابزارها را به طور منظم بررسی کنید تا از سالم بودن و استفاده ایمن مطمئن شوید. همچنین مناطق ذخیره سازی را بررسی کرده و مراحل کار ایمن را مرور کنید. آیا جعبه های محل ذخیره شما به روشی ایمن انباشته شده اند؟ آیا به کارمندان شما آموزش داده شده که چگونه کالاهای سنگین را بدون آسیب رساندن به خود بلند کنند؟ آیا کارمندان شما می دانند محل آتش سوزی کجاست و در صورت آتش سوزی باید کجا جمع شوند؟

کارمندان خود را آموزش دهید.

برای بهبود ایمنی کارگاه باید آموزش کارمندان را در دستور کار خود قرار دهید. آموزش مناسب برای همه کارکنان ضروری است، به خصوص اگر خطر آسیب احتمالی مرتبط با شغل وجود داشته باشد. دستورالعمل های کتبی و روش های کاری ایمن را ارائه دهید تا بتوانند در صورت عدم اطمینان از انجام کاری یا بخشی از آموزش خود، خودشان بررسی کنند. بر کارمندان خود نظارت کنید تا اطمینان حاصل کنید که آنها از آموزش خود برای انجام صحیح و ایمن کار خود استفاده می کنند. با ارائه نکردن آموزش صحیح برای کارمندان خود، نه تنها امنیت کارمندان خود را به خطر می اندازید بلکه در قبال حادثه ای که می تواند عواقب جدی داشته باشد، دارای مسئولیت خواهید بود.

برای بهبود ایمنی کارگاه حوادث را بررسی کنید.

حتی اگر حادثه ای منجر به جراحت جدی نشود، تحقیقات مربوط به حادثه را انجام دهید تا در تعیین علت وقوع حادثه کمک کنید تا بتوانید برای اطمینان از تکرار نشدن آن قدم بردارید. این کار باعث می شود تا از خطرات احتمالی آینده جلوگیری کنید. زمانی که شما به دقت موارد مربوط به حادثه را بررسی می کنید، می توانید به دقت برای بهبود ایمنی کارگاه اقدامات لازم را انجام دهید. از این رو هر حادثه هر چند کوچک باید به دقت بسیاری مورد بررسی شما قرار گیرد. در این زمینه می توانید از متخصصان یگانه کرین هم کمک بگیرید.

ارزیابی ریسک

برای محافظت از خود و اطرافیان خود، همیشه باید بدانید که چه عواملی ممکن است اشتباه پیش بیاید و برای جلوگیری از یک موقعیت بالقوه خطرناک چه کاری می توانید انجام دهید. اگر خود را در یک وضعیت خطرناک قرار دادید هرگز ریسک های غیر ضروری نکنید و آرام باشید. هر شرکت برای شناسایی و جلوگیری از خطرات ناشی از کار باید ارزیابی ریسک انجام دهد.

آموزش ایمنی

آموزش برای بهبود ایمنی کارگاه اهمیت زیادی دارد. کارمندان باید از تمام مراحل ایمنی آگاه باشند، به ویژه که مربوط به موقعیت خاص خود هستند. برای کاهش خطرات ناشی از تصادفات، باید دوره های خاصی به صورت دوره ای انجام شود.

بررسی دقیق ماشین آلات سنگین در کارگاه

ماشین آلات باید در شرایط کار کامل باشند و تمام محافظ های ایمنی سازنده را نصب کنند. هر زمان نقص یا مشکلی در دستگاه و ماشین مورد نظر مشاهده شد، مستقیماً به بخش نگهداری مراجعه کرده و دفترچه راهنما را مرور کنید. اگر در جنبه های فنی کار با برخی از ماشین آلات به درستی آموزش ندیده اید، از آن استفاده نکنید. پس از پایان کار، همیشه به یاد داشته باشید که دستگاه را خاموش کنید. استفاده از هر دستگاه و ماشین صنعتی نیاز به آموزش های خاص دارد. سعی کنید در این زمینه از افراد متخصص کمک بگیرید.

حفظ نظافت یکی از مهم ترین نکات برای بهبود ایمنی کارگاه

تمیز نگه داشتن محل کار در مورد جلوگیری از حوادث معجزه آسا است. یک منطقه تمیز و منظم به ایجاد فضای کاری بهتر و کم فشارتر کمک می کند. فاکتورهای زیادی باید در نظر گرفته شود ، از جمله تهویه مناسب و وسایل روشنایی. هنگام انجام کار های مختلف نور مناسب کمک بسیار زیادی به افراد می کند. در واقع این گزینه می تواند یکی از مهم ترین نکات در زمینه بهبود ایمنی کارگاه و حفظ آن باشد.

منابع:

https://smallbusinessbc.ca/article/seven-steps-improving-health-and-safety/

نحوه بستن ریموت کنترل جرثقیل سقفی

https://vigilanttiger.com/blog/12-easy-ways-to-improve-safety-in-the-workplace/

https://www.reliableplant.com/Read/30779/plant-safety-tips

https://reliabilityweb.com/articles/entry/improving-safety-10-tips-tricks-rules-and-suggestions

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵