اگر اخیراً یک جرثقیل در محل کار خود نصب کرده اید، ممکن است هنوز در زمینه دلایل نیاز به انجام بازرسی، تعداد دفعاتی که باید اتفاق بیفتد و افرادی که صلاحیت انجام بازرسی را دارند، متخصص نباشید. این که بدانید چک لیست جرثقیل چیست می تواند به شما کمک بسیار زیادی در زمینه پروژه های تان کند. اگر در این زمینه نیاز به کسب اطلاعات دقیق تر دارید می توانید به متخصصان مرکز کیان تاور مراجعه کنید. در ادامه هر آنچه بخواهید می توانید در ارتباط با جرثقیل ها و چک لیست های آن بدانید.

چرا جرثقیل به چک لیست و بازرسی نیاز دارد؟

مشکلات پدید آمده ایجاب می کند که همه جرثقیل های فعال سالانه مورد بازرسی قرار گیرند. استفاده روزانه یا هفتگی از اجزای مهم جرثقیل باعث شده است تا اصطحلاک این وسیله بسیار بالا رود. از این رو لازم است تا بررسی ها و بازرسی هایی از آن صورت گیرد. باید توجه داشته باشید که این سایش می تواند منجر به خرابی شود – یا بدتر، یک شکست خطرناک که شما، تیم یا شرکت شما را در معرض خطر قرار می دهد. بازرسی های معمول می تواند به شناسایی مشکلات احتمالی و رفع آنها قبل از وقوع حادثه ای پرهزینه یا برگشت ناپذیر کمک کند. به همین دلیل استفاده از چک لیست جرثقیل اهمیت زیادی دارد.

انواع مختلف بازرسی و چک لیست جرثقیل

جرثقیل نیاز به بازرسی های بسیاری دارد. چک لیست جرثقیل انواع مختلفی دارد. به عبارتی هر مدل از بازرسی هایی که برای آن انجام می شود نیاز به چک لیست خاص خود دارد. در ادامه ما نیز به بررسی انواع مختلف بازرسی و چک لیست جرثقیل می پردازیم.

بازرسی اولیه

قبل از استفاده اولیه، تمام جرثقیل های جدید و تغییر یافته باید بازرسی شوند تا مطابق باا مفاد این بخش عمل کنند. بازرسی اولیه یک بازرسی تصویری مستند است که پس از نصب جرثقیل یا بالابر جدید و تجهیزات مورد نیاز برای نصب مجدد پس از تغییر، اصلاح یا تعمیر مورد نیاز است. برای جرثقیل های سقفی، ANSI B30.11 همچنین نیاز به یک آزمایش بار مجاز دارد: “قبل از استفاده اولیه، کلیه تجهیزات جدید، تعمیرات گسترده و تغییر یافته باید توسط یک فرد منصوب یا مجاز تحت آزمایش یا بازرسی قرار بگیرند، و گزارش کتبی باید توسط چنین شخصی ارائه شود، که میزان بارگذاری سیستم را تأیید می کند. میزان بار نباید بیش از 80٪ حداکثر بار تحمل شده در طول آزمون باشد.

چک لیست جرثقیل و بازرسی آزمون عملکردی

قبل از هر شیفت کاری، عملکرد جرثقیل شما باید آزمایش شود. طبق چک لیست های ارائه شده، موارد زیر باید به صورت روزانه آزمایش شوند:

 • مکانیسم های عملکردی برای عدم تعدیل در عملکرد مناسب
 • تخریب یا نشت در خطوط، مخازن، شیرها، پمپ های تخلیه و سایر قسمت های سیستم های هوا یا هیدرولیک ؛
 • زنجیرهای بالابر، از جمله اتصالات انتهایی، برای سایش بیش از حد، پیچ خوردگی، پیوندهای مخدوش که در عملکرد مناسب تداخل ایجاد می کنند یا فراتر از توصیه های سازنده هستند. این مرحله همچنین نیاز به یک بازرسی ماهانه با یک سوابق صدور گواهینامه دارد که شامل تاریخ بازرسی، امضای شخصی که بازرسی را انجام داده است، و یک شناسه زنجیره ای که بازرسی شده است.
 • قلاب هایی با تغییر شکل یا ترک. مانند زنجیرهای بالابر، این امر همچنین نیاز به بازرسی ماهانه با سابقه صدور گواهینامه دارد که شامل تاریخ بازرسی، امضای شخصی که بازرسی را انجام داده و شماره سریال یا شناسه دیگر قلاب بازرسی شده است.
 • تمام مکانیسم های عملکردی عملکردی برای سایش بیش از حد اجزا. فواصل روزانه تا ماهانه
 • بررسی دقیق برای عدم مطابقت با توصیه های سازنده، در فاصله روزانه یا ماهانه.

بازرسی مکرر در چک لیست جرثقیل

بازرسی های مکرر علاوه بر بررسی مکانیسم های عملکرد، باید شامل تمام جنبه های بازرسی آزمون عملکردی باشد. بازرس باید توجه ویژه ای به ترمز بالابر، طناب سیم، زنجیره بار و با گوش دادن به هر گونه صدای غیر عادی داشته باشد. قلاب و قفل نیز به بازرسی نیاز دارد. فرکانس انجام این بازرسی ها براساس استفاده از جرثقیل شما است: جرثقیل که تحت “سرویس عادی” کار می کند باید ماهانه بازرسی شود. جرثقیل در “سرویس سنگین” باید هفته ها بررسی شود و یک جرثقیل با سرویس باری سنگین باید به طور پی در پی مورد بررسی قرار بگیرد. این بازرسی برای مدل های کاری سنگین بهتر است که به صورت روزانه صورت گیرد. این بازرسی ها باید با توجه به چک لیست جرثقیل صورت گیرد.

بازرسی مکرر مانند بازرسی آزمون عملکردی به سابقه ای احتیاج ندارد، اما اسناد و مدارک نشان می دهد که جرثقیل بازرسی شده است، بنابراین همه اپراتورها قبل از شروع شیفت کاری استفاده از آن را ایمن می دانند. اسناد و مدارک همچنین نشان می دهد که شما در مورد ایمنی تأسیسات خود پیشگام هستید، که اگر تصادفی در آینده رخ دهد می تواند به نفع شما باشد.

بازرسی دوره ای در چک لیست جرثقیل

مانند بازرسی مکرر، فرکانس بازرسی دوره ای بر اساس استفاده از جرثقیل است. برای این بازرسی، جرثقیل هایی که برای “سرویس معمولی” و “خدمات سنگین” استفاده می شوند باید سالانه بازرسی شوند. جرثقیل های “سرویس دهی شدید کاری” باید به صورت فصلی بازرسی شوند. برای جرثقیل های دارای سرویس عادی و سنگین، بازرسی دوره ای باید شامل بررسی موارد زیر در چک لیست جرثقیل باشد:

 • اعضای تغییر شکل یافته، ترک خورده یا خورده شده
 • پیچ و مهره های شل
 • میله های ترک خورده یا فرسوده
 • قطعات فرسوده، ترک خورده یا تحریف شده مانند سنجاق، بلبرینگ، شافت، چرخ دنده، غلتک، دستگاه قفل و بست
 • سایش بیش از حد در قطعات سیستم ترمز، آسترها، پا و سایر گزینه ها
 • بار، باد و سایر شاخص ها در دامنه کامل خود، برای هر گونه عدم دقت قابل توجه
 • نیروگاه های بنزینی، دیزلی، الکتریکی یا سایر نیروگاه ها برای عملکرد نامناسب یا عدم انطباق با الزامات ایمنی قابل اجرا
 • سایش زیاد زنجیر چرخ محرک و کشش بیش از حد زنجیر
 • دستگاه های الکتریکی و علائم حفره یا هرگونه خرابی پیمانکاران کنترل کننده، سوئیچ های محدود و ایستگاه های دکمه

باید دقت داشته باشید که اگر جرثقیل دارید که بیش از یک ماه از آن استفاده نشده است، اما در شش ماهه گذشته از آن استفاده شده است، قبل از استفاده بعدی شما باید یک بازرسی آزمون دوره ای و عملکردی را انجام دهید. این کار را باید با کمک چک لیست جرثقیل انجام دهید. اگر بیش از شش ماه یا بیش از یک سال از جرثقیل استفاده نشده باشد، همین مقررات اعمال می شود.

منابع:

https://cranerepairco.com/blog/crane-inspections-often/

همه چیز درباره لیور جرثقیل

https://www.mysafetysign.com/blog/crane-inspection-checklist/

https://cicb.com/crane-safety-checklist/

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵