تاور کرین ها یا جرثقیل های برجی، یک تجهیزات بالابر و حمل و نقل قدرتمند هستند، که به طور گسترده ای در ساخت و ساز، حمل و نقل و سایر صنایع استفاده می شود. به دلیل ساختار فولادی عظیم آن، پایداری پایه و اساس جرثقیل برج بسیار مهم است. در حادثه جرثقیل تاجی، سقوط جرثقیل برج تا حد زیادی ایجاد می شود، که ناشی از زیر ساخت غیر مجاز جرثقیل برج است. بنابراین، برای جلوگیری از حوادث جرثقیل برج، به چه مشکلاتی باید در ساخت پایه تاورکرین توجه شود؟ در این مقاله از وب سایت یگانه کرین ما در ارتباط با دلایل واژگونی تاورکرین ها صحبت می کنیم. برای کسب اطلاعات دقیق تر در ارتباط با انواع تاور کرین ها و شرایط مختلف آن ها می توانید به متخصصان یگانه کرین مراجعه کنید.

برای اطلاع از قیمت تاورکرین با شماره های وب سایت تماس بگیرید.

دلایل واژگونی تاورکرین ها

همان طور که اشاره شد در این مقاله ما در ارتباط با دلایل واژگونی تاورکرین ها صحبت می کنیم. جرثقیل ها سالانه علت صدها تصادف در محل کار هستند، اما کار ایمن با جرثقیل های سیار آسانتر از آن است که فکر می کنید. هر کسی که با جرثقیل کار می کند، باید اطمینان حاصل کند که قبل، حین و بعد از بهره برداری از جرثقیل اقدامات ایمنی را انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که خطرات به حداقل می رسد. درصد حوادث در سایت های ساختمانی بسیار زیاد است. تعداد تصادفات جرثقیل از 58.3 درصد در سال 1995 به 95 مورد در سال 2003، 58.3 درصد افزایش یافته است. پروژه های ساختمانی که به عنوان یک ماشین سنگین به جرثقیل احتیاج دارند، باید به طور کارآمد و با دقت انجام شوند. دلایل واژگونی تاورکرین ها به موارد بسیاری مرتبط است.

نحوه انتقال تاورکرین یا جرثقیل برجی به محل مورد نظر

سوانح فنی مربوط به تاور کرین ها

در این بخش از مقاله به بررسی سوانح فنی مربوط به جرثقیل های برج می پردازیم. استفاده نادرست از جرثقیل ها می تواند تأثیر بسیار زیادی در یک پروژه ساختمانی داشته باشد. تصادفات مربوط به جرثقیل را می توان از نظر خرابی مکانیکی، از دست دادن تعادل و واژگونی جرثقیل که باعث افزایش تلفات بیشتر مسئولیت می شود، به عنوان سوانح فنی دسته بندی کرد. تأثیر حادثه جرثقیل که اتفاق افتاده است باعث افزایش هزینه های خارجی برای نگهداری، بهبود و بازسازی می شود. حادثه مربوط به جرثقیل نه تنها در محل ساخت و ساز رخ داده است، بلکه حادثه ای را که در خارج از سایت های ساختمانی مانند جاده ها، مسکن عمومی و بسیاری دیگر رخ داده است نیز ثبت شده است.

اداره کنندگان جرثقیل یکی از دلایل واژگونی تاور کرین ها

از جمله عوامل موثر در وقوع مکرر تصادفات در سایت های ساختمانی، کنترل کننده تاور کرین بی کفایت است. هندلرهای جرثقیل نباید بیش از چهار ساعت بدون استراحت کار کنند و اگر خوب نیستند اجازه ندارند جرثقیل را اداره کنند. قبل از استفاده از جرثقیل ها در محل های ساختمانی، باید مرتباً توسط افراد ذی صلاح نگهداری، بازرسی و آزمایش شود. هندلرهای مجاز جرثقیل با آموزش و توانایی کافی برای کارکرد انواع ماشین آلات و آب و هوای مربوط به محل پروژه می توانند مشغول به کار شوند.

این که خطر حوادث جرثقیل کاهش پیدا کند و به عنوان یکی از دلایل واژگونی تاور کرین ها شناخته نشوند، اداره کنندگان باید مراقب موارد زیادی باشند. آن ها حتی باید مراقب شرایط کسانی که در نزدیکی منطقه شعاع ایمنی کار می کنند، هم باشند. علاوه بر این، اپراتور جرثقیل باید ضمن تعیین وزن ایده آل بار برداشته شده توسط جرثقیل، به طور کارآمد و دقیق جرثقیل را اداره کند. از این رو در این راستا برای جلوگیری از سایر دلایل واژگونی تاور کرین ها، باید موارد مختلف را در نظر داشته باشید. دقت کنید فرد ذی صلاح باید کلیه ماشین آلات و تجهیزات را قبل از هر بار استفاده، و در حین استفاده، مورد بازرسی قرار دهد تا از سالم بودن عملکرد آن اطمینان حاصل کند.

عدم انجام کارهای بتن ریزی مناسب

یکی از اصلی ترین دلایل واژگونی تاور کرین ها یا جرثقیل های برج مربوط به اقدامات پایه ای و اصولی اولیه می شود. یکی اینکه به منظور عجله در دوره ساخت و نصب بی احتیاط جرثقیل برج در شرایط مقاومت ناکافی بتن، ظرفیت تحمل جرثقیل برج از حد تنش زمین فراتر رفته است، بنابراین اتفاق ناخوشایند سقوط و واژگونی رخ می دهد. در برخی از واحدهای ساختمانی، کارهای حفاری در نزدیکی پایه تاورکرین منجر به رانش زمین و حتی جابجایی می شود که منجر به حوادث تاورکرین می شود. در سال های اخیر به دلیل استخراج بیش از حد آب زیرزمینی، قیف های آب زیرزمینی در بسیاری از شهر ها ایجاد شده است که خود منجر به واژگونی تاور کرین ها می شود.

بنابراین، برای جلوگیری از سقوط جرثقیل برج، واحد ساختمانی باید اطمینان حاصل کند که مقاومت زمین در هنگام ساخت پایه تاورکرین مطابق با الزامات طراحی است و مقاومت بتن مسلح می تواند حداقل به 80٪ از طرح برسد.  ته فونداسیون بتونی باید تراز و فشرده باشد. خطای ابعادی پیچ لنگر فونداسیون باید کاملاً مطابق با نیاز رسم فونداسیون ساخته شود. طول پیچ لنگر فونداسیون باید به اندازه ای باشد که بتواند زمین را در معرض دید قرار دهد.

عمده ترین دلایل واژگونی تاور کرین ها و جرثقیل های برج

تصادفات وضعیت متداولی است که در سایت های ساختمانی رخ داده و به دلایل زیادی اتفاق می افتد. حوادث می تواند باعث صدمه یا آسیب به تجهیزات شود. حتی در مواردی می تواند باعث مرگ و میر گردد. دلایل عمده حوادث جرثقیل واژگونی، تماس با خطوط برق، خرابی مکانیکی و سقوط است. تصادفات جرثقیل معمولاً به دلیل ناپایداری، یعنی بار ناامن، بیش از ظرفیت بار، یا سطح ناهموار یا خیلی نرم زمین رخ می دهد.

اپراتورها و افراد در محل جرثقیل در معرض خطرات مختلف جرثقیل مانند کارکردن بیش از حد نزدیکی به خطوط برق، سیستم اگزوز نامناسب، شکستن پنجره ها، عدم استفاده و یا وجود گاردریل ها، عدم نشانگر زاویه رونق، عدم استفاده از دستگاه های برقی، درجه بار نامناسب، سرعت زیاد، عدم وجود سیگنال دستی، بازرسی و نگهداری ناکافی، قطعات محافظ و شعاع چرخش محافظ و غیره هستند. کارکنان باید هوشیار و با دقت باشند تا از بروز حوادث جلوگیری کنند، در حالی که مدیران باید علل و اقدامات مقابله با حوادث را درک و شناسایی کنند. 

منابع:

https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1755-1315/220/1/012028/pdf

تاور کرین ریلی چیست

https://www.craneblogger.com/featured-articles/mobile-tower-crane-overturn/2015/06/17/

http://www.jiangsushengda.com/en/news/17_96

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵