جرثقیل ها بخش مهمی از ساخت و ساز در پروژه های زمینی هستند. همچنین می توانید از آنها برای ساخت و سازهای دریایی استفاده کنید. برای انتخاب جرثقیل چه در حال ساخت روی خاک هستید چه در آب، از برخی معیارهای مشابه استفاده خواهید کرد. اما قرار دادن یک قطعه بزرگ از تجهیزات بر روی یک دستگاه شناور چالش های خاص خود را دارد. در این مقاله از وب سایت یگانه کرین می خواهیم به این سوال پاسخ دهیم که جرثقیل شناور چگونه کار می کند؟ اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با انواع جرثقیل ها و کارکرد های آن ها دارید می توانید با متخصصان یگانه کرین در ارتباط باشید.

برای خرید تاور کرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

جرثقیل شناور چیست؟

برای این که به سوال اصلی خود یعنی جرثقیل شناور چگونه کار می کند پاسخ دهیم باید بدانیم که این مدل از بالابر ها چیست؟ این جرثقیل های سنگین اغلب برای ساختن بنادر و پل ها استفاده می شوند. آنها برای بارگیری و تخلیه موارد سنگین به داخل و از کشتی ها مفید هستند. آنها همچنین برای انتقال تجهیزات از یک کشتی یا سکو به کشتی دیگر، جابجایی تجهیزات در عرشه دریا و بازیابی یا قرار دادن تجهیزات در بستر دریا استفاده می شوند.

جرثقیل شناور نوعی کشتی دریایی است که جرثقیل روی آن نصب شده است. اولین طرح های جرثقیل شناور بیش از کشتی های قدیمی نبود که به جرثقیل بزرگی که روی عرشه نصب شده بود تبدیل شدند. بعداً، طرح های ساخته شده، کاتاماران و نیمه شناور جایگزین این بدنه های تبدیل شده به دلیل افزایش ظرفیت بالابری و بهبود ثبات شد. جرثقیل های شناور اغلب در سربالایی ها و دیگر بنادر داخلی استفاده می شوند.

برای اورهال تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

چالش های مربوط به جرثقیل های شناور

جرثقیل های شناور دارای چالش هایی هستند که با مدل های زمینی متفاوت می باشد. چالش های مربوط به جرثقیل های شناور عبارتند از:

  • باد و هوا
  • مکش بستر
  • حرکت و ثبات در مسیر
  • نیروهای دریایی
بازرسی تاور کرین و بازرسی های قبل و بعد از کار با تاورکرین

هنگام تعیین ظرفیت بار باید به همه این چالش ها توجه کرد. آنچه جرثقیل می تواند اداره کند همیشه کمتر از ظرفیت اعلام شده در خشکی خواهد بود. کاهش ظرفیت می تواند از 90٪ تا 50٪ باشد. این که جرثقیل شناور چگونه کار می کند به شرایط و کاربرد های آن بستگی دارد. از این رو ما در ادامه برای فهم بیشتر کاربرد های مختلف آن را بیان می کنیم.

برای اینورترکردن تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

 کاربردهای جرثقیل شناور

کاربردهای زیادی برای جرثقیل شناور وجود دارد. ساخت و ساز دریایی وظیفه اصلی یک جرثقیل شناور است که در صنعت حفاری بسیار مهم بوده است. با توانایی این شناورها برای بلند کردن و حرکت زیر مجموعه های بسیار سنگین و بزرگ در موقعیت، جرثقیل های شناور امکان مونتاژ پروژه های عظیم از مجموعه های کوچکتر را در اکثر شرایط آب و هوایی فراهم می کند. در ساخت سکوهای نفتی دریایی ممکن است از جرثقیل های شناور استفاده شود.

فراتر از ایجاد سکوهای حفاری، پروژه هایی مانند بازیابی کشتی های غرق شده اغلب شامل استفاده از جرثقیل شناور است. اپراتورها می توانند یک کشتی بازیابی را در کنار کشتی غرق شده بیاورند و با کار هماهنگ با یکدیگر کشتی غرق شده را به سطح برسانند. این نوع مأموریت ها اغلب به دلیل شرایط نامساعد دریا دشوارتر می شوند. برای انجام موفقیت آمیز آسانسور در این شرایط، به اپراتور و خدمه با تجربه نیاز است.

جرثقیل شناور یا نیمه شناور این امکان را می دهد که پروژه های در آبهای زبر با خطرات کمتری برای پروژه و خدمه به پایان برسد. این نوع کشتی به محل کار می رسد و سپس مخازن بالاست خود را پر از آب دریا پمپ می کند. این روند اجازه می دهد تا ساختار اساساً در اقیانوس پیشروی کند، و ثبات و کنترل بیشتری به آن می بخشد زیرا دریاها تندتر می شوند. این مسیر همچنین به جرثقیل اجازه می دهد تا اجسام سنگین را بدون نیاز به بلند کردن آنها در هوا بلند کند.

ظهور جرثقیل های سنگین همچنین به پیمانکاران اجازه می دهد تا در عرض چند هفته یک دکل نفتی دریایی را مونتاژ کنند.

برای اجاره تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

ایمنی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها

 آناتومی جرثقیل ها

جرثقیل ها برای اولین بار توسط یونانیان باستان مورد استفاده قرار گرفتند، اجسام را با استفاده از بالابر، طناب یا کابل بلند و پایین آوردند. در حالی که جرثقیل های اولیه از مکانیزم های بسیار ساده ای استفاده می کردند، جرثقیل های امروزی ماشین های بسیار پیشرفته ای با موتورهای احتراق داخلی پیچیده و سیستم های هیدرولیک عظیم هستند که ظرفیت بالابری بسیار زیادی را فراهم می کنند.

در هر پروژه ای، ایمنی کلیه عملیات جرثقیل در اولویت است. جرثقیل پروژه توسط دو یدک کش در موقعیت خود حرکت می کند. که همان جرثقیل شناور است. عملیات جرثقیل شناور می تواند تحت تأثیر آب و هوای نامساعد و جزر و مد و جریانات دریا یا رورخانه قرار گیرد. جرثقیل ها با پمپاژ آب رودخانه به محفظه هایی به نام مخازن بالاست در تغییر شرایط آبزیان تثبیت می شوند. مخازن پر شده با وزن کشی و پایین آوردن مرکز ثقل جرثقیل، جرثقیل را قادر می سازد تا با خیال راحت و کارآمد اجسام بزرگ را بر روی آب بلند کند.

به عنوان یکی از بزرگترین جرثقیل های شناور در جهان، I Lift NY می تواند تا دو میلیون گالن آب را در مخازن بالاست خود نگه دارد، و این اطمینان را می دهد که سوپر جرثقیل هنگام بلند کردن اجسام با وزن نزدیک به 2000 تن ثبات خود را حفظ می کند.

محاسبات مربوط به جرثقیل های شناور

برای این که بدانیم این جرثقیل چگونه کار می کند، لازم است تا محاسبات مربوط به این جرثقیل ها را هم بررسی کنیم. گرفتن یک کشتی با جرثقیل بزرگ متصل به شناور آسان ترین کار نیست. محاسبات پیچیده برای تعیین چگالی و حجم کلی کشتی جرثقیل در مقایسه با مقدار آبی که جابجا می کند، انجام می شود. در عین حال مقدار فشار شناوری که در عمق خاصی ایجاد می کند هم باید بررسی شود. بدون اطلاع از این جزئیات، قایق شما شناور نمی شود. این محاسبات همچنین برای تعیین حداکثر وزن قابل حمل کشتی جرثقیل استفاده می شود.

بر اساس کتاب رکوردهای گینس، Thialf در هلند بزرگترین کشتی جرثقیل شناور در جهان است. دو جرثقیل 311 فوت آن در کنار هم کار می کنند تا 14200 تن را افزایش دهند. این کشتی جرثقیل تا 736 نفر را در خود جای داده و شامل یک بالگرد است.

منابع:

https://www.newnybridge.com/floating-crane-101heavy-lifting-with-a-twist/

جرثقیل موبایل چه کاربردی دارد؟

https://www.infobloom.com/what-is-a-floating-crane.htm

https://www.pilebuck.com/marine/floating-cranes-marine-construction/

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2092678216306239

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵