جرثقیل های کارگاهی یا لقمه گیر برای عملیات حمل و نقل و کاربردهای خارج از جاده و زمین های ناهموار طراحی شده اند. از پایه برای تراز کردن و تثبیت جرثقیل برای بالابر استفاده می شود.

در این مقاله از یگانه کرین می خواهیم به این موضوع بپردازیم که جرثقیل کارگاهی یا جرثقیل لقمه گیر چیست.

جرثقیل کارگاهی یا جرثقیل لقمه گیر چیست؟

هنگامی که در یک پروژه نیاز به بلند کردن و جابجایی مواد سنگین بر روی سطوح سنگفرش شده و صاف و زمین ناهموار یا ناصاف وجود دارد، جرثقیل کارگاهی یا جرثقیل لقمه گیر یک گزینه عالی برای این کار است. جرثقیل های کارگاهی می توانند برای صنایع مختلف، مفید باشند.

جرثقیل های کارگاهی یا لقمه گیر که در انگلیسی با نام Rough Terrain Crane شناخته می شوند، جرثقیل های متحرکی هستند که برای مانور بر روی انواع مختلف سطوح طراحی شده اند. این نوع جرثقیل بر روی بدنه ایی با چهار لاستیک بزرگ ساخته شده است که قادرند از زمین ناهموار بالا رفته و در زمین های سخت، تعادل خود را حفظ کنند.

جرثقیل های لقمه گیر، جمع و جورتر از انواع دیگر جرثقیل های آفرود هستند، به این معنی که می توانند وارد فضاهای تنگ تری شوند.

پایه جرثقیل، ثبات را برای عملیات بالابری ایجاد می کند و همچنین آن ها با استفاده از بوم و بالابر هیدرولیکی، قادر به حمل بارهای سنگین به ارتفاعات استثنایی هستند.

اکثر جرثقیل های کارگاهی دارای چهار چرخ محرک برای حرکت بهتر در خارج از جاده هستند، همچنین اکثر این جرثقیل ها دارای فرمان 4 چرخ هستند، به این معنی که می توانند مانورهای بیشتری را انجام دهند.

بوم جرثقیل چیست؟

ویژگی های جرثقیل کارگاهی:

برخی از جرثقیل های کارگاهی دارای سه حالت فرمان با طراحی جمع و جور و مقاوم هستند. این جرثقیل ها مجهز به بوم تلسکوپی، حتی در زیر بار با کابین راحت و ارگونومیک (سازگار با بدن) با کنترل های بصری و آسان هستند. این ویژگی ها باعث می شود از جرثقیل های لقمه گیر بتوان برای انواع کارها استفاده کرد، همچنین باعث می شود که آن ها برای استفاده آسان باشند و آماده کار برای ساعت های طولانی باشند، در حالی که خستگی اپراتور را به حداقل می رسانند.

ظرفیت جرثقیل های کارگاهی از 30 تن تا 130 تن متغیر است.

سیستم انتقال قدرت با شش سرعت جلو و عقب و چهار چرخ متحرک، به جرثقیل های لقمه گیر اجازه می دهد حتی در زمین های بسیار دشوار به محل کار خود برسند. برخی از ویژگی های جرثقیل های کارگاهی عبارتند از:

  • جرثقیل های کارگاهی دارای فولادهای با مقاومت بالا هستند که برای مقاومت در برابر درجه حرارت بالا، آزمایش شده اند.
  • جرثقیل های کارگاهی دارای محورهای مقاوم و رو سازه فوقانی ماشینی برای مقاومت در برابر گل، برف و محیط های چالش برانگیز مشابه هستند.
  • جرثقیل های کارگاهی دارای قدرت موتور و راندمان کششی بالا هستند که قابلیت عبور جرثقیل از شیب ها را ارائه می دهد.
  • تمام کابین ها مجهز به سیستم گرمایش و تهویه مطبوع هستند تا راحتی فوق العاده ایی را در اختیار اپراتور قرار دهند.

مزایای استفاده از جرثقیل کارگاهی:

در حالی که مزیت اصلی جرثقیل های کارگاهی ممکن است توانایی آن در مانور دادن در زمین های ناهموار باشد اما این جرثقیل ها مزایای دیگری نیز دارند.

بچینگ چیست؟

جرثقیل های کارگاهی یا لقمه گیر می توانند بار خود را برداشته و با خود حمل کنند. یکی از دلایلی که جرثقیل های کارگاهی، چند منظوره در نظر گرفته می شوند این است که از کابین آن برای رانندگی و کار با جرثقیل استفاده می شود، این امر در عین قدرتمند بودن به ویژگی جمع و جور بودن آن نیز کمک می کند.

جرثقیل کارگاهی دارای وزنه متقابل مخصوص به خود است که راه اندازی سریع و مناسب برای پروژه های بلند مدت را ایجاد می کند.

از جرثقیل کارگاهی برای چه مواردی استفاده می شود؟

از جرثقیل های کارگاهی برای انواع شرایط خارج از جاده و شرایط ناهموار زمین استفاده می کنند. مهمترین مزیت جرثقیل کارگاهی، توانایی آن برای مانور در داخل و خارج از زمین و موانع نامطلوب در حین حمل بار است.

فواید مهم دیگر این جرثقیل ها این است که اکثر آن ها در مقایسه با انواع دیگر جرثقیل ها با ظرفیت بار مشابه، بسیار جمع و جورتر هستند. شما می توانید از کابین هم برای رانندگی جرثقیل از یک محل به محل دیگر و هم برای کارکردن با جرثقیل استفاده کنید. از جرثقیل لقمه گیر می توان برای کار در فضاهای تنگ و در زمین های نامساعد استفاده کرد.

برای خرید انواع آسانسورکارگاهی با متخصصان یگانه کرین تماس بگیرید.

جرثقیل های کارگاهی برای چه مواردی مناسب نیستند؟

معایب اصلی جرثقیل های کارگاهی عبارتند از:

  • با آن ها نمی توان در بزرگراه های عمومی یا بیشتر جاده های عمومی رانندگی کرد. اگر نیاز دارید بار را از محل کار در یک خیابان عمومی به محل دیگر برده و حمل کنید یا از راه عمومی به هر شکل دیگر استفاده کنید، احتمالا باید از جرثقیل های دیگری استفاده کنید.
  • جرثقیل کارگاهی برای بسیاری از کارها، به ویژه کارهایی که در زمین های ناهموار انجام می شود، باید با استفاده از پایه، تثبیت شود. برآمدگی های الگوی H در این جرثقیل ها بخشی از چیزی است که آن ها را حتی در شرایط شیب دار یا زمین لغزنده نیز بسیار پایدار می کند اما همین برآمدگی ها هنگامی که شما نیاز به بارگذاری از محلی به محل دیگر دارید، می تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند.

سخن آخر:

جرثقیل های کارگاهی یا لقمه گیر، جرثقیل های متحرکی هستند که برای مانور بر روی انواع مختلف سطوح طراحی شده اند. اکثر جرثقیل های کارگاهی دارای چهار چرخ محرک برای حرکت بهتر در خارج از جاده هستند.

جرثقیل دروازه ای چیست؟

ظرفیت جرثقیل های کارگاهی از 30 تن تا 130 تن متغیر است.

جرثقیل های کارگاهی دارای قدرت موتور و راندمان کششی بالا هستند که قابلیت عبور جرثقیل از شیب ها را ارائه می دهد.

در حالی که مزیت اصلی جرثقیل های کارگاهی ممکن است توانایی آن در مانور دادن در زمین های ناهموار باشد اما این جرثقیل ها مزایای دیگری نیز دارند. مهمترین مزیت جرثقیل کارگاهی، توانایی آن برای مانور در داخل و خارج از زمین و موانع نامطلوب در حین حمل بار است. فواید مهم دیگر این جرثقیل ها این است که اکثر آن ها در مقایسه با انواع دیگر جرثقیل ها با ظرفیت بار مشابه، بسیار جمع و جورتر هستند.

منابع:

https://www.stampedecrane.com/what-is-rough-terrain-crane/

https://www.sterettcrane.com/rough-terrain-cranes/

https://www.maximcrane.com/blog/everything-you-need-to-know-about-rough-terrain-cranes/

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵