هر تاور کرینی دارای نمودار بار است که به طور خلاصه قابلیت های جرثقیل را مشخص می کند و جزئیات، ویژگی ها و نحوه تغییر ظرفیت بالابری آن هنگام در نظر گرفتن فاصله و زاویه را نشان می دهد. درست مانند ضرب المثل قدیمی “اگر در برنامه ریزی شکست خورده اید، قصد دارید شکست بخورید”، عدم هماهنگی با جدول بار تاور کرین قبل از اجاره یا به کارگیری آن برای یک کار خاص می تواند ظرفیت بیش از حد یا بسیار کمی را برای کار شما به دنبال داشته باشد.

قبل از اجاره یا خرید تاور کرین، باید به جدول بار آن نگاهی بیندازید. همه، از اپراتور جرثقیل، سرپرستان کار و حتی فروشندگان باید بدانند چگونه جدول بار را بخوانند.

در ادامه این مقاله از یگانه کرین می خواهیم به این مبحث بپردازیم که چگونه جدول بار تاور کرین (Load chart) را بخوانیم.

برای اورهال تاور کرین با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرد.

چگونه جدول بار تاور کرین یا Load chart را بخوانیم؟

برای اینکار از جدول بار یک مدل تاور کرین بوم تلسکوپی با بیشترین ظرفیت ۴۵ تن استفاده شده است.

  1. ابعاد و وزن:

    جدول بار، ابعاد تاور کرین را نشان می دهد. این، شامل داده هایی در مورد کار با دستگاه در حالتی که جک های تعادلی باز شده اند، وزن در هنگام جابجایی و ابعاد دیگر است. اگر این تاور کرین در فضایی محدود کار می کند، آگاهی از این اطلاعات بسیار مهم است زیرا ظرفیت بیشتر کردن بار بسته به اینکه آیا پایه های تاور کرین بزرگ تر هستند یا خیر، متفاوت است. وزن ترابری تعیین کننده تریلر مورد استفاده، نحوه بارگیری تاور کرین روی تریلر، مسیری که باید طی شود و چه مجوزهایی برای رساندن آن به محل کار مورد نیاز است.

در امتداد محور زیر، اولین عدد وزن ناخالص دستگاه است. در دو ستون دیگر، فلش ها بسته به سایر لوازم جانبی بارگذاری شده، بار وزن هر محور را نشان می دهند.

برای خرید تاور کرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

چگونه جدول بار تاور کرین (Load chart) را بخوانیم؟ 2

2. ظرفیت باربری:

در بالای این جدول بار، اعداد برای زمانی که از وزنه تعادل 6.5 تن استفاده شده و جک های تعادلی به طور کامل باز شده اند، نشان داده شده است. اعدادی که در سمت چپ جدول ثبت شده اند، شعاع کاری را نشان می دهند، که عبارت است از فاصله مرکز ثقل جرثقیل از مرکز ثقل بار.

برای مثال: شما باید یک بار 15 تنی را در مسافت 25 فوت بلند کنید. فاصله از مرکز ثقل جرثقیل تا مرکز بار اندازه گیری می شود. پس از تعیین فاصله، بیشترین ظرفیت را در آن خط جستجو کنید که نشان می دهد، بوم چقدر باید باز شود. که در این مورد، 45 فوت است.

برای اینورترکردن تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

توجه به این نکته ضروری است که حداکثر ظرفیت همیشه با کوتاهترین مسیر بوم، معمولا در قسمت عقب تاور کرین اندازه گیری می شود. با اینکه بیشترین ظرفیت این جرثقیل ۴۵ تن است ولی هرگونه شعاع کاری بیشتر یا ارتفاع بالاتر، بیشترین ظرفیت را به صورت چشمگیری کاهش می دهد.

ظرفیت باربری

3. محدوده بالابری:

به همان اندازه که ظرفیت بالابر اهمیت دارد، برد بالابر نیز مهم است. این معمولا در اکثر جداول بار موجود است که نشان می دهد چه طولی از بوم برای بالا بردن بار در یک شعاع و ارتفاع مشخص نیاز خواهد بود.

برای مثال: شما باید یک بار را در ارتفاع 25 فوت بردارید و آن را به بالای یک ساختمان پنج طبقه و 65 فوتی برسانید. با رعایت محدوده جدول، بوم را باید به میزان 69 فوت باز کنید.

محدوده بالابری

4. زاویه بالابری:

این جدول، بیشترین مقدار بالابری را زمانی که از بوم کمکی استفاده می شود، نشان می دهد. بالابری ها با طول بوم کمکی ۳۲ و ۴۹ فوت، در حالی که بوم اصلی به مقدار ۱۰۵ فوت باز شده است، نمایش داده شده است. با زوایای بلندتر، حداکثر ظرفیت بار کاهش می یابد. در این جرثقیل، می توان به صورت اتوماتیک از داخل کابین اپراتور، زاویه را تنظیم کرد. البته در جرثقیل بازویی ثابت، این زاویه ثابت است.

زاویه بالابری

5. تاور کرین در حال حرکت:

این نشان دهنده ظرفیت بالابر برای انتخاب و حمل است. در اینجا وزن کلی قابل حمل در زاویه کاری ۳۶۰ درجه و حالتی که جرثقیل روی چرخ ها قرار دارد، وزن کلی وقتی که در زاویه صفر، به آرامی چرخش صورت می گیرد و وزن کلی قابل حمل هنگامی که با سرعت 2.5 مایل بر ساعت حرکت صورت می گیرد، نشان داده شده است. در ستون سمت چپ، همچنان شعاع کاری نشان داده شده است و ستون سمت راست، بیشترین طول بوم را در این حالت نشان می دهد.

برای اجاره تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

تعادل تاور کرین چگونه است؟

از تاور کرین ها به طور گسترده ایی برای بلند کردن بارها در صنعت ساختمان استفاده می شود.

اساسا تاور کرین دارای بار زیادی در یک طرف دستگاه است که مانند یک ترازو آن را متعادل نگه می دارد.

در تعدادی از تاور کرین ها، افراد از کابل هایی استفاده می کنند که نیروی بالابر را به سایر قسمت های جرثقیل نزدیک زمین منتقل می کند و مجددا یک وزنه متقابل برای وزن باری که در حال بلند کردن است، فراهم می کنند.

تعادل نادرست باعث سقوط جرثقیل می شود. پایه تاور کرین به زمین بسته شده و توسط بلوک های عظیم بتنی نگه داشته می شود. سختی سازه نگهدارنده همچنین به مقابله با خمش ناشی از بارهای نامتعادل کمک می کند.

حداکثر باری که تاور کرین می تواند بلند کند، 18 تن (39،690 پوند) است اما اگر بار در انتهای تسمه قرار گیرد، جرثقیل نمی تواند وزن زیادی را بلند کند. هرچه بار به دکل نزدیکتر باشد، تاور کرین می تواند با خیال راحت وزن بیشتری را بلند کند.

سخن آخر:

از تاور کرین ها به طور گسترده ایی برای بلند کردن بارها در صنعت ساختمان استفاده می شود.

هر تاور کرینی دارای نمودار بار است که به طور خلاصه قابلیت های جرثقیل را مشخص می کند و جزئیات، ویژگی ها و نحوه تغییر ظرفیت بالابری آن هنگام در نظر گرفتن فاصله و زاویه را نشان می دهد.

برای خواندن جدول بار تاور کرین یا Load chart آن به ابعاد و وزن، ظرفیت باربری، محدوده بالابری، زاویه بالابری و تاور کرین در حال حرکت توجه می شود.

حداکثر باری که تاور کرین می تواند بلند کند 18 تن است اما اگر بار در انتهای تسمه قرار گیرد، جرثقیل نمی تواند وزن زیادی را بلند کند.

منابع:

   https://www.bigge.com/crane-charts/how-to-read-a-load-chart/

https://www.gruasyaparejos.com/en/tower-crane/tower-crane-load-chart/

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵