جیب جرثقیل نوعی دستگاه بالابر است که غالبا در محوطه های کوچکتر برای انجام کارهای در ارتفاع بالا و تکراری از آن ها استفاده می شود. جیب جرثقیل ها بسیار متنوع هستند و همچنین می توان آن ها را با جرثقیل های سقفی جفت کرد تا حداکثر توانایی را داشته باشند. در ادامه این مقاله از یگانه کرین می خواهیم به مبحث جیب جرثقیل بپردازیم.

جیب جرثقیل چیست

crane jib نوعی دستگاه بالابر است که غالبا در محوطه های کوچکتر برای انجام کارهای در ارتفاع بالا و تکراری از آن ها استفاده می شود. جیب، بازوی عملیاتی است که به صورت افقی از جرثقیل امتداد دارد. وظیفه جیب، پشتیبانی از بالابر متحرک است که به دیوار یا ستونی که روی زمین نصب شده است، ثابت می شود. از جیب جرثقیل ها بیشتر در صنایع صنعتی استفاده می شود.جهت فروش تاور کرین اسلامشهر کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

جیب جرثقیل ها (crane jib) از نظر طراحی بسیار ساده هستند اما می توانند از 250 پوند تا 15 تن ظرفیت داشته باشند. طراحی ارگونومیک آن ها در محیط تولید بسیار جذاب است زیرا می توانند بهره وری کارگران را افزایش داده، صدمات محل کار را کاهش داده و ایمنی را افزایش دهند.جهت فروش آسانسور کارگاهی اسلامشهر کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

جیب معمولا از طریق قوس می چرخد یا به گونه ایی ثابت می شود که حرکت جانبی بیشتری را ایجاد می کند. در جرثقیل، جیب یک شیب کج است که نقش آن پشتیبانی از قفل قرقره ثابت است.جهت نصب و پیاده تاور کرین اسلامشهر کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

اجزای crane jib:

در بیشتر موارد، سیستم جیب ها دارای طراحی و ساخت بسیار اساسی هستند. در مقایسه با جرثقیل های ایستگاه کاری و جرثقیل های سقفی یا دروازه ایی، عملکرد آن ها ساده است و نیاز به تعمیر و نگهداری کمتری دارد زیرا قطعات کمتری دارند که ممکن است خراب شوند.جهت نصب و پیاده سازی آسانسور کارگاهی اسلامشهر کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

در زیر به برخی از اجزا crane jib ها اشاره می کنیم:

 • بوم: تیر افقی است که واگن برقی آن را به جلو و عقب حرکت می دهد.
 • دکل یا ستون: تیر عمودی مورد استفاده برای حمایت از بوم در سیستم های مستقل و دکل های یکپارچه است.
 • بالابر متحرک: از بالابر برای بلند کردن، قرار دادن و کاهش بار استفاده می شود.
 • واگن برقی: حرکت واگن برقی می تواند دستی، موتوری یا تحت فشار باشد.جهت اینورتر کردن آسانسور کارگاهی در شیراز کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

انواع مختلف سیستم های crane jib:

در زیر به انواع مختلف سیستم های crane jib می پردازیم:

 • جرثقیل های مستقل جیب: این رایج ترین نوع سیستم جیب است زیرا می توان آن ها را تقریبا در هر مکانی از جمله داخل یا خارج محوطه نصب کرد. از آن ها می توان در خارج از منزل در اسکله ها یا باراندازها و در محیط های داخلی برای عملیات ماشینکاری و مونتاژ استفاده کرد که در آن می توان از چند جیب برای عملیات های چند مرحله ایی استفاده کرد.جهت خرید آسانسور کارگاهی در شیراز کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

به طور معمول، جرثقیل های مستقل جیب می توانند موارد زیر را در خود جای دهند:

 1. گستردگی تا 50 اینچ
 2. ظرفیت تا 15 تن
 3. 360 درجه چرخش
 4. ارتفاع بوم تا 40 اینچ
جرثقیل کارگاهی یا جرثقیل لقمه گیر چیست؟

در مقایسه با سایر سیستم های جرثقیل فشاری، سیستم های مستقل دارای بالاترین ظرفیت، طولانی ترین دهانه و بیشترین میزان چرخش هستند.جهت فروش آسانسور کارگاهی در شیراز کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 • جیب جرثقیل های بدون پایه: جیب جرثقیل های بدون پایه، نوع دیگری از جرثقیل های مستقل هستند که بر روی ورقی نصب شده و برای استفاده در محیط داخلی به بتن آرمه 6 اینچی پیچ شده اند. این نوع سیستم جرثقیل فاقد نیاز به فونداسیون ریخته شده خاصی است و می توان تقریبا در هر مکانی از تاسیسات آن را نصب کرد.جهت نصب و پیاده سازی آسانسور کارگاهی در شیراز کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

به طور معمول، جیب جرثقیل های بدون پایه می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • گستردگی 9 تا 16 اینچ
 • ظرفیت تا 1000 پوند
 • قابلیت چرخش 360 درجه
 • ارتفاع بوم تا 20 اینچ

در حالی که سهولت نصب، مقرون به صرفه بودن و قابلیت جابجایی، این نوع از جرثقیل ها را برای کاربردهای خاص جذاب می کند اما می توان گفت جیب جرثقیل های بدون پایه ظرفیت بسیار کمتری نسبت به جرثقیل های معمولی دارند.جهت نصب و پیاده سازی آسانسور کارگاهی در اصفهان کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 • جیب جرثقیل دیواری: مزیت اصلی استفاده از crane jib دیواری صرفه جویی در فضا است. آن ها نیاز به هیچ نوع کفپوش یا پایه ایی ندارند و همچنین می توانند بسیار نزدیک به پایین ترین قسمت سقف نصب شوند و حداکثر فاصله را در زیر و بالای بوم ایجاد کنند.جهت فروش آسانسور کارگاهی در اصفهان کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

جیب جرثقیل های دیواری می توانند موارد زیر را در خود جای دهند:

 1. گستردگی بین 8 تا 30 اینچ
 2. ظرفیت تا 5 تن
 3. چرخش 180 تا 200 درجه
آیا افزایش ارتفاع پس از نصب تاور کرین امکان پذیر است؟

در حالی که این نوع سیستم ها از نظر قیمت و طراحی مقرون به صرفه ترین هستند، مهمترین عیب استفاده از crane jib دیواری این است که طراحی آن ها امکان چرخش کامل 360 درجه را نمی دهد. آن ها همچنین به یک ستون یا تکیه گاه قادر به تحمل بارها نیز نیاز دارند، که معمولا قبل از نصب نیاز به بررسی مهندس سازه و تایید او دارد.جهت اینورتر کردن آسانسور کارگاهی در اصفهان کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 • جیب جرثقیل مفصلی: در مقایسه با جرثقیل های دنده ایی معمولی با یک بوم، crane jib های مفصل دار دارای دو بازوی چرخشی هستند که می توانند بارها را در گوشه ها و ستون ها بلند کرده و به ماشین آلات برسانند. بازوی بوم اولیه قابلیت چرخش 200 درجه و بازوی بیرونی تا 360 درجه چرخش را امکان پذیر می کند. crane jib های سیستم های مفصلی می توانند به صورت کف، دیوار، سقف یا روی پل نصب شوند.جهت فروش تاور کرین در تهران کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

جیب جرثقیل های مفصلی می توانند موارد زیر را در خود جای دهند:

 • گستردگی تا 16 اینچ
 • ظرفیت تا 1 تن
 • قابلیت چرخش 360 درجه برای سیستم های مستقل و سقفی
 • بازوی داخلی 180 درجه و بازوی بیرونی 360 درجه برای سیستم های نصب شده روی دیوار

برای بالابرهای سنگین تر، یک crane jib مفصلی ممکن است بهترین انتخاب نباشد. طراحی آن ها اجازه بالابرهای با ظرفیت بالاتر را نمی دهد و طول آن ها تا حدودی محدود است.جهت اینورتر کردن آسانسور کارگاهی در اهواز کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

سخن آخر:

چگونه بهترین شرکت ارائه دهنده خدمات اورهال تاور کرین را پیدا کنیم؟

crane jib نوعی دستگاه بالابر است که غالبا در محوطه های کوچکتر از آن استفاده می شود. جیب، بازوی عملیاتی است که به صورت افقی از جرثقیل امتداد دارد. وظیفه جیب، پشتیبانی از بالابر متحرک است. از جیب جرثقیل ها بیشتر در صنایع صنعتی استفاده می شود.جهت خرید بازو تاور کرین کلیک کنید یا با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

در بیشتر موارد، سیستم جیب ها دارای طراحی و ساخت بسیار اساسی هستند. در زیر به انواع مختلف سیستم های crane jib می پردازیم:

 • جرثقیل های مستقل جیب
 • جیب جرثقیل های بدون پایه
 • جیب جرثقیل دیواری
 • جیب جرثقیل مفصلی

منابع:

https://www.mazzellacompanies.com/learning-center/jib-crane-design-types-components/

https://elebia.com/types-of-jib-cranes/

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵