اهمیت سیم بکسل در آسانسور کارگاهی

آسانسورهای کارگاهی دارای قطعات پیچیده و مختلفی هستند و هر کدام از این قطعات دارای اهمیت زیادی هستند. یکی از قطعات به کار رفته در آسانسورهای کارگاهی، سیم بکسل است.

در ادامه این مقاله از یگانه کرین می خواهیم به اهمیت سیم بکسل در آسانسور کارگاهی بپردازیم.

کاربرد سیم بکسل در آسانسور کارگاهی:

از سیم بکسل ها در صنایعی که وظیفه جا به جایی کالا و لیفتینگ را به عهده دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

سیم بکسل ها دارای کاربردهای زیادی هستند. از آن ها در مواردی مانند کارخانه ها، کارگاه های کوچک و بزرگ، شرکت های حفاری، بنادر کشتیرانی، شیلات، ماهیگیری، صنعت نفت و گاز، صنایع کشتی سازی، صنایع پتروشیمی، صنعت خودروسازی، شرکت های حمل و نقل، صنایع ریلی، شرکت های ساخت و ساز، شرکت های آسانسور سازی، برق و سد سازی و … مورد استفاده قرار می گیرد.

از این سیم های فولادی همچنین در صنایع ظریفی مانند ترمز دوچرخه، پل های معلق و در آسانسورها و جرثقیل ها نیز استفاده می شود.

برای اینورتر کردن آسانسورکارگاهی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

اهمیت سیم بکسل در آسانسور کارگاهی:

همه قطعاتی که در آسانسورهای کارگاهی به کار می روند، دارای نقش خاصی در این آسانسورها هستند که برای بالا بردن امنیت و طول عمر دستگاه باید به دقت تحت مراقبت قرار گیرند.

اجزا آسانسورهای کارگاهی باید در زمان های مشخصی سرویس و بازدید شوند تا در صورت مشاهده خرابی و فرسودگی نسبت به تعویض آن ها اقدام نموده و از بروز خطرات جانی و مالی جلوگیری شود.

یکی از اجزایی که در آسانسورهای کارگاهی به کار گرفته می شوند و نقش اساسی و مهمی در عملکرد صحیح آن ها ایفا خواهند کرد، سیم بکسل است.

امنیت آسانسور کارگاهی هنگام سقوط

در هنگام نصب آسانسورهای کارگاهی از سیم بکسل استفاده می شود. در واقع می توان گفت سیم بکسل و موارد مربوط به نصب آن از با اهمیت ترین بخش‎های آسانسور در نظر گرفته می شوند که نیاز است پس از نصب و راه اندازی آسانسورها به صورت دوره ‎ایی و منظم مورد بررسی قرار بگیرند.

برای خرید آسانسور کارگاهی دست دوم با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سیم بکسل آسانسور چیست؟

سیم بکسل هایی که از آن ها برای آویزان کردن کابین و وزنه های متعادل در آسانسورها استفاده می شوند، دارای یک ساختار استاندارد هستند. به طور کلی سیم بکسل آسانسور از دسته هایی که یک ساختار مدور را تشکیل می دهند، ساخته می شود.

دسته سیم ها یا رشته ها، حول سیم مرکزی پیچیده شده و سپس این دسته سیم ها حول مغزی (هسته) فیبری یا فولادی که شامل چندین لایه سیم است، پیچیده خواهند شد. جنس هر کدام از این سیم ها از فولادی است که به روش کوره الکترونیکی و یا سایر روش ها تولید می شوند.

سیم بکسل های به کار رفته در همه انواع آسانسورها و آسانسورهای کارگاهی و به طور کلی همه سیم بکسل هایی که وظیفه جابجایی این وسایل را بر عهده دارند، معمولا دارای دو هسته مرکزی هستند.

سیم بکسل در حال حاضر یک کالای وارداتی در کشورمان است و بیشتر از کشورهای: آلمان، انگلیس، کره جنوبی، ترکیه و چین وارد کشور می شود. در این بین چندین برند بین المللی در بازار سیم بکسل آسانسور مطرح می باشد که از آن جمله می توان به گستاوولف آلمان، فایفر آلمان، الفانت کره جنوبی و غیره اشاره کرد. اما در این بین سهم بزرگی از بازار به سیم بکسل های چینی اختصاص یافته است که در بازار به سیم بکسل های درجه 1 و 2 تقسیم بندی می شوند.

مهمترین سوالات هنگام اجاره آسانسور کارگاهی

برای تعمیر و اورهال آسانسور کارگاهی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

قطر سیم بکسل آسانسورها:

قطر سیم بکسل از روی هر جفت رشته مخالف هم، اندازه گیری می شود.

بر اساس استاندارد ۵- ۱۲۳۸۵ BSEN، قطر واقعی سیم بکسل ها زمانی اندازه گیری می شود که سیم بکسل تحت فشار ۱۰ درصد بار حد گسیختگی قرار می گیرد. این مقدار باید بین حداکثر تا ۳ درصد قطر ظاهری، کم شده باشد.

معمولا پس از یک هفته کارکرد آسانسور، پس از راه اندازی، طول سیم بکسل به اندازه ۵% طول خود افزایش پیدا خواهد کرد.

سیم بکسل ها دارای تاب یکنواختی هستند به این معنی که سیم های درون یک دسته سیم چنان تابیده شده اند که دارای طول تاب یکسان می باشند.

برای صدور سرتیفیکیت آسانسورکارگاهی با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

متداول ترین سایزهای سیم بکسل آسانسور:

اگر در سیم بکسل، مقاومت سیم های خارجی با هم برابر و کمتر از مقاومت کششی سیم های داخلی باشد، به این نوع سیم بکسل ها در آسانسور، کشش دوگانه گفته می شود.

اندازه انواع سیم بکسل با قطر اسمی آن توسط کارخانه سازنده آن ها، مشخص می شود. در استاندارد انگلیسی B.S، قطر اسمی باید حداقل ۸ میلی متر و در استاندارد آمریکایی باید حداقل ۹٫۵ میلی متر باشد.

اندازه قطر سیم بکسل ها که در واقع یک قطر ظاهری است، با توجه به نیروی مورد نیاز آسانسور تعیین می شود و معمولا بین ۸ تا ۲۲ میلی متر می باشد. متداول ترین قطرهای خارجی سیم بکسل های آسانسورها ۱۰، ۱۱، ۱۳، ۱۵، ۱۶، ۱۹ و ۲۲ میلی متر است.

سیم بکسل ایده آل آسانسور:

سیم بکسل ایده آل آسانسور، سیم بکسلی است که توانایی انعطاف بیشتر و عدم ایجاد چین خوردگی در آن به هنگام عبور از فلکه کششی یا هرزگرد را دارا می باشد. برای جلوگیری از چین خوردگی سیم ها باید تک سیم های آن با قطر بیشتر و با مقدار تحمل تنش کششی بیشتری ساخته شوند.

آشنایی با انواع بالابرهای کابین دار

ضریب ایمنی به کار گرفته شده در طراحی سیم بکسل ها مطابق استاندارد EN81 برای آسانسورهایی با دو سیم بکسل حداقل ۱۶ و برای آسانسورهایی با سه سیم بکسل و بیشتر حداقل ۱۲ است.

در طراحی سیم بکسل ها، ضریب ایمنی که بستگی به سرعت حرکت آن دارد، معمولا از ۱۲ تا ۲۰ متغیر است. اگر مقاومت کششی سیم ها در یک سیم بکسل یکسان باشد به این نوع سیم بکسل تک کششی اطلاق می شود. همه این نکات را برای سیم بکسل آسانسورهای کارگاهی نیز باید در نظر گرفت.

برای خرید انواع آسانسورکارگاهی با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سخن آخر:

از سیم بکسل ها در صنایعی که وظیفه جا به جایی کالا و لیفتینگ را به عهده دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از اجزایی که در آسانسورهای کارگاهی به کار گرفته می شوند و نقش اساسی و مهمی در عملکرد صحیح آن ها ایفا خواهند کرد، سیم بکسل است.

به طور کلی سیم بکسل آسانسور از دسته هایی که یک ساختار مدور را تشکیل می دهند، ساخته می شود.

سیم بکسل های به کار رفته در همه انواع آسانسورها، معمولا دارای دو هسته مرکزی هستند.

اندازه قطر سیم بکسل ها که در واقع یک قطر ظاهری است، با توجه به نیروی مورد نیاز آسانسور تعیین می شود و معمولا بین ۸ تا ۲۲ میلی متر می باشد.

سیم بکسل ایده آل آسانسور، سیم بکسلی است که توانایی انعطاف بیشتر و عدم ایجاد چین خوردگی در آن به هنگام عبور از فلکه کششی یا هرزگرد را دارا می باشد.

برای اجاره آسانسور کارگاهی با شماره های درج شده درسایت تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵