مهمترین وظایف اپراتور تاور کرین

انواع مختلفی از جرثقیل وجود دارد و یکی از انواع جرثقیل رایج که در سراسر دنیا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، تاور کرین یا جرثقیل برجی است. جرثقیل یکی از بزرگترین دستگاه های بالابر است و کارآمدترین وسیله در صنعت ساختمان نیز است. اپراتورهای تاور کرین باید به طور کلی در مورد تجهیزات ساختمانی تجربه داشته باشند اما دقیق تر اینکه باید در مورد تاور کرین ها اطلاعات و تجربه کافی داشته باشند. اپراتورهای تاور کرین باید بدانند که هر قسمت از تاور کرین چه کارایی دارد، کل دستگاه چگونه کار می کند و همچنین سایر موارد دیگر مربوط به این دستگاه را بدانند. در ادامه این مقاله از یگانه کرین به مهمترین وظایف اپراتور تاور کرین اشاره خواهیم کرد.

برای خرید تاور کرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

تاور کرین چیست؟

سازه های تاور کرین، به طور جهانی قابل تشخیص هستند. احتمالا تعداد زیادی از این سازه های مستطیل شکل را دیده اید که بر فراز آسمان خراش ها یا در مراکز کارگاه های ساختمانی قرار گرفته اند.

استفاده از تاور کرین ها در کارگاه های ساخت و ساز در سراسر جهان متداول است. از آن ها در ساخت سازه های بزرگ مانند آسمان خراش ها استفاده می شود. با توجه به ابعاد و پیچیدگی ساختمان هایی که در دست ساخت هستند، تاور کرین ها باید تجهیزات بسیار سنگین را در ارتفاعات بالا اداره کنند. بنابراین این دستگاه ها باید با دقت و زیرکی طراحی شوند تا کارهای خود را انجام دهند.

استفاده از تاور کرین در شرایط آب و هوایی بد

ساختار اصلی تاور کرین شامل یک پایه بزرگ بتنی است که دکل از آن بلند می شود و ارتفاع جرثقیل را تشکیل می دهد. در بالای این دکل، یک واحد چرخشی قرار دارد که شامل یک چرخ دنده و یک موتور است که به جرثقیل اجازه چرخش می دهد.

در بالای این واحد چرخشی، سه قسمت وجود دارد. یکی از قسمت ها، یک بازوی افقی بلند است که بیرون آمده و از آن برای حمل بارها استفاده می شود. یک واگن برقی در امتداد این بازو حرکت می کند که بار را حمل می کند و اجازه می دهد آن را در امتداد بازوی کار قرار دهید. در پشت بازوی کار، بازوی ماشین آلات کوتاهتری وجود دارد که موتورهای جرثقیل، وسایل الکترونیکی و وزنه های بتنی را در خود نگه می دارد. در نهایت کابین اپراتورها نیز قرار دارد. ارتفاع تاور کرین های معمولی می تواند به 70 متر برسد، آن ها قادر به حمل 18 تن بار در حداکثر 70 متر افقی بالاتر از پایه هستند.

برای اورهال تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

وظایف اپراتورهای تاور کرین چیست؟

اپراتورهای تاور کرین یا جرثقیل های برجی دارای مسئولیت های زیادی هستند. بسیاری از تصادفات تاور کرین به دلیل خطاهای کوچک یا بی توجهی اپراتورها رخ می دهد، بنابراین آن ها باید مسئولیت های خود را به طور کامل درک کنند.

وظایف اصلی اپراتورهای تاور کرین، درک کامل عملکرد دستگاه، قابلیت ها و محدودیت های آن و اصل انجام کار است. اپراتورها باید نه تنها نحوه کار با تاور کرین، بلکه نحوه تعمیر دستگاه در مواقع ضروری را نیز بدانند. همچنین آگاهی از نحوه کار با پدال ها و اهرم های مختلف به منظور چرخاندن جرثقیل نیز بسیار مهم است.

علائم ریگری و اپراتوری در پروسه باربرداری

اپراتورهای تاور کرین باید همیشه بررسی کنند که آیا سایت برای کار تاور کرین آماده است یا خیر و همچنین بر کل عملیات ساخت و ساز نظارت داشته باشند.

در برخی موارد، اپراتورهای تاور کرین در مونتاژ و راه اندازی دستگاه دخیل هستند، بنابراین آن ها نیاز به درک اولیه در مورد قطعات دستگاه دارند.

اپراتورهای تاور کرین باید بتوانند در شرایط مختلف آب و هوایی کار کنند. آن ها معمولا 8 ساعت در روز و شش روز در هفته کار می کنند اما گاهی اوقات و حتی در صورت تاخیر پروژه نیز، اضافه کاری انجام می دهند. همچنین، استفاده از تاور کرین ها در فضای باز نیاز به توجه و دقت زیادی دارد زیرا ممکن است تصادفات مختلفی در حین کار رخ دهد.

برای اینورترکردن تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

اپراتورهای تاور کرین نیازمند چه مهارت هایی هستند؟

اپراتورهای تاور کرین باید تصمیم گیرنده گان بسیار خوبی باشند و آمادگی لازم را برای کار مستقل و تیمی داشته باشند. با این حال، آن ها باید دارای مجموعه ایی از مهارت های منحصر به فرد باشند، از جمله توانایی کار در ارتفاع، مهارت هماهنگی، بینایی خوب، آگاهی در مورد اشاره های مختلف دست و شیوه ارتباطی با اپراتورهای دیگر تاور کرین ها.

همچنین اپراتورهای تاور کرین باید از استقامت و قدرت بدنی کافی برای بلند کردن بارهای با وزن 25 کیلوگرم برخوردار باشند.

اپراتورهای تاور کرین باید دارای چه شرایطی باشند؟

برای تبدیل شدن به اپراتور تاور کرین، باید دوره خاصی را بگذرانید که به عنوان برنامه آموزش کارآموزی نیز شناخته می شود. برای شرکت در برنامه آموزش کارآموزی، باید حداقل 18 سال سن داشته باشید و دارای مدرک دیپلم دبیرستان نیز باشید.

ویژگی های اپراتور تاور کرین کدامند؟

آموزش کارآموزی برای اپراتور تاور کرین، 2 سال طول می کشد و شامل حداقل 2000 ساعت آموزش اولیه و 6 هفته آموزش فنی است.

پس از اتمام موفقیت آمیز برنامه آموزشی، گواهینامه اپراتوری تاور کرین را دریافت خواهید کرد و قادر خواهید بود در هر محل ساختمانی به صورت قانونی کار کنید.

برای اجاره تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سخن آخر:

انواع مختلفی از جرثقیل وجود دارد و یکی از انواع جرثقیل رایج که در سراسر دنیا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، تاور کرین است.

ساختار اصلی تاور کرین شامل یک پایه بزرگ بتنی است که دکل از آن بلند می شود و ارتفاع دستگاه را تشکیل می دهد.

اپراتورهای تاور کرین دارای مسئولیت های زیادی هستند. وظایف اصلی اپراتورهای تاور کرین، درک کامل عملکرد دستگاه، قابلیت ها و محدودیت های آن و اصل انجام کار است.

اپراتورهای تاور کرین باید تصمیم گیرنده گان بسیار خوبی باشند و آمادگی لازم را برای کار مستقل و تیمی داشته باشند.

شخص برای تبدیل شدن به اپراتور تاور کرین، باید دوره خاصی را بگذراند که به عنوان برنامه آموزش کارآموزی نیز شناخته می شود. آموزش کارآموزی برای اپراتور تاور کرین، 2 سال طول می کشد و شامل حداقل 2000 ساعت آموزش اولیه و 6 هفته آموزش فنی است. شخص پس از اتمام موفقیت آمیز برنامه آموزشی، گواهینامه اپراتوری تاور کرین را دریافت خواهد کرد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اپراتور تاور کرین و دوره های آموزشی کار با تاور کرین، می توانید به شرکت یگانه کرین مراجعه کرده یا با آن ها تماس بگیرید.

منابع:

https://www.editorstop.com/tower-crane-operators-responsibilities-skills-and-qualifications/

https://medium.com/@ILMM_Magazine/how-a-tower-crane-works-ilmm-cff390300a58

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵