امروزه ساخت بسیاری از پروژه های عظیم مانند آسمان خراش ها، نیروگاه ها، سیلوها و … بدون استفاده از تاور کرین ها امکان پذیر نیست. تاور کرین ها، دستگاه های عظیمی هستند که از آن ها برای جابجایی وسایل و مصالح سنگین استفاده می کنند. تاور کرین ها را با سکشن ارتفاعی، افزایش ارتفاع می دهند. در ادامه این مقاله از یگانه کرین به مبحث سکشن ارتفاعی تاور کرین می پردازیم.

قسمت های مختلف یک تاور کرین

چندین قسمت مهم وجود دارد که انجام عملیات توسط تاور کرین را ممکن می سازد.

برای ساخت یک تاور کرین، یک تخته بتنی بزرگ و بسیار سنگین باید در جایی که پایه قرار دارد، گذاشته شود. سپس پایه اصلی جرثقیل با پیچ و مهره های عظیم بر روی این تکیه گاه بتنی محکم می شوند.

برای خرید تاور کرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

تکیه گاه بتنی، جزء بسیار مهمی برای ساختن تاور کرین و انواع مختلف دیگر جرثقیل است. تکیه گاه بتنی برای جرثقیل های بزرگ، ممکن است تقریبا 30 فوت در 30 فوت باشد و چهار فوت نیز عمق داشته باشد و وزن تقریبی آن 400000 پوند است.

قسمت بلند تاور کرین که به هوا می رسد، گاهی تا 265 فوت یا بیشتر ارتفاع دارد و در صنعت به عنوان دکل، مانند دکل کشتی، شناخته می شود.

بالای دکل، یک واحد چرخشی است که جزء مکانیکی دستگاه است و جرثقیل را قادر به چرخش می کند.

بازوی بلندی که از تاور کرین خارج می شود، در بین متخصصان جرثقیل به عنوان جیب شناخته می شود. این نیز ریشه در اصطلاحات دریایی دارد زیرا جیب، بادبانی است که از جلوی یک کشتی یا کمان به دکل اصلی در بالا متصل می شود.

بهترین برند تاور کرین دنیا کدام است؟ 

بازوی کوتاه تر که در جهت مخالف بازو اصلی کشیده شده است، به عنوان بازوی ماشین آلات معروف است. این شامل وزنه های بتنی عظیمی است که باعث تعادل هنگام افزایش بارهای سنگین در امتداد جیب می شود.

و البته، علاوه بر همه موارد بالا، کابین مهم اپراتور است، جایی که شخصی در آن مشغول به کار است و به صورت حرفه ایی، حرکت ظریف مصالح ساختمانی را به هوا و جابجا کردن آن ها را انجام می دهد.

برای اورهال تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سکشن ارتفاعی تاور کرین چیست؟

سکشن ارتفاعی به قطعات اصلی بدنه دستگاه گفته می شود. این قطعات، فشار و وزن وارد شده بر تاور کرین و بار را تحمل می ‌کنند. برای افزایش ارتفاع تاور کرین به میزان مورد نیاز، می توان از سکشن های ارتفاعی استفاده کرد.

برای انتخاب اندازه سکشن ارتفاعی، باید به نوع و برند تاور کرین مورد نظر توجه کرد. زیرا قطعات افزایش ارتفاع (سکشن ارتفاعی) در تاورکرین های مختلف با یکدیگر، بسیار متفاوت هستند.

تفاوت سکشن های ارتفاعی در تاور کرین های مختلف از لحاظ وزن مواد مصرفی به کار رفته در تاور کرین، نوع آهن، نوع جوش و برش سکشن (سگمنت) می ‌باشد. همچنین این تفاوت می تواند از منظر نصب سکشن ‌های ارتفاعی بر روی یکدیگر نیز باشد. تعدادی از سکشن های ارتفاعی که از مدل ‌های قدیمی ‌تر تاور کرین هستند با پیچ به هم وصل شده و در مدل ‌های جدیدتر با پیم و اشپیل به صورت عمود و ایستاده، مونتاژ خواهند شد.

چگونه جدول بار تاور کرین یا Load chart را بخوانیم؟

برای اینورترکردن تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

انواع سکشن ارتفاعی تاور کرین ها:

سکشن ارتفاعی تاورکرین به نوع و برند دستگاه بستگی دارد. در زیر به برخی از پرکاربردترین انواع سکشن های ارتفاعی تاور کرین می پردازیم:

  • سکشن ‌های ارتفاعی متر برای تاور کرین برند پتنJ12  و J13، برای مدل 764 و 765 به صورت باکس استفاده می ‌شود.
  • سکشن‌ های ارتفاعی متر برای تاور کرین با برند پتن L68B، L68A و L68B2 مدل های F3/29، H30/30، H30/40، K30/30، K30/36 و K40/27 به کار می رود.
  • سکشن ‌های ارتفاعی متر تاور کرین با برند لیبهر برای مدل هایی با ظرفیت 12 تن مانند HC 180  به ارتفاع 4.15 متر مورد استفاده قرار می ‌گیرد.
  • سایر سکشن ‌های ارتفاعی متر نیز بسته به نوع و برند تاور کرین قابل طراحی و ساخت هستند.

نکات ایمنی برای نصب سکشن ارتفاعی :

به دلایل حفظ ضریب امنیت و همچنین جلوگیری از سقوط سکشن از ارتفاع، باید تا زیر گردون تاور کرین با کمربند مهاری به سازه اصلی متصل شود.

در هنگام حمل و نصب کردن سکشن ارتفاعی باید از انباشته کردن آن ها به پهلو، خودداری کرد زیرا این کار سبب تاب برداشتن و دفرمه شدن آن می شود. تغییر فرم سکشن ارتفاعی ، موجب عدم تراز بودن شاقول در ارتفاع شده و در نهایت می تواند به سقوط آن، منجر شود.

همچنین غیر از نکات بالا، در هنگام ساخت سکشن ارتفاعی نیز باید نکات دیگری رعایت شود. زمان ساخت سکشن ارتفاعی باید جوش به اضلاع سکشن، ب صورت مدولار و چرخشی باشد. این امر به این دلیل است تا آب آهن به یک باره دفرموله نشده و یا از میدان مقاومت کسر نشود. همچنین باید برای ساخت این قطعات بسته به نوع تاور کرین از آهن 20 میل 38 یا ST,52 استفاده کرد.

روش های اخذ تاییدیه استاندارد تاورکرین

هنگام خرید سکشن ارتفاعی تاور کرین باید از معتبر بودن آن مرکز، اطمینان حاصل نموده و تقاضا صدور ضمانت نامه و بیمه نامه از آن ها را داشته باشید.

برای اجاره تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

سخن آخر:

برای افزایش ارتفاع تاور کرین به میزان مورد نیاز، می توان از سکشن های ارتفاعی استفاده کرد.

برای انتخاب اندازه سکشن ارتفاعی تاور کرین، باید به نوع و برند تاور کرین مورد نظر توجه کرد. زیرا قطعات افزایش ارتفاع (سکشن ارتفاعی) در تاورکرین های مختلف با یکدیگر بسیار متفاوت هستند.

در زیر به برخی از پرکاربردترین انواع سکشن های ارتفاعی تاور کرین می پردازیم: سکشن ‌های ارتفاعی  متر برای تاور کرین برند پتن، سکشن‌ های ارتفاعی  متر برای تاور کرین با برند پتن، سکشن ‌های ارتفاعی  متر تاور کرین با برند لیبهر و سایر سکشن ‌های ارتفاعی  متر نیز بسته به نوع و برند تاور کرین قابل طراحی و ساخت هستند.

به دلایل حفظ ضریب امنیت و همچنین جلوگیری از سقوط سکشن از ارتفاع، باید تا زیر گردون تاور کرین با کمربند مهاری به سازه اصلی متصل شود.

یگانه کرین، یکی از معتبرترین مراکز خرید و فروش و اجاره تاور کرین های مختلف در ایران می باشد. با خرید و یا اجاره سکشن ارتفاعی از یگانه کرین، می توانید از استاندارد بودن قطعه، اطمینان حاصل کنید. همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان یگانه کرین تماس بگیرید.

منبع:

https://thinkwelty.com/how-do-tower-cranes-work/

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵