تاور کرین ها یکی از اجزای اصلی سایت های ساختمانی محسوب می شوند. یکی از قسمت های اصلی تاور کرین ها، ترمز گردان می باشد. ترمز گردان یکی از اجزا ایمنی تاور کرین ها نیز محسوب می شود. در ادامه این مقاله از یگانه کرین به این مبحث می پردازیم که ترمز گردان تاور کرین چیست و چه زمانی باید آن را آزاد کنیم.

برای خرید تاور کرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

ترمز گردان تاور کرین چیست؟

ترمز گردان یکی از اجزای مهم تاور کرین ها محسوب می شود. وظیفه اصلی ترمز گردان در تاور کرین ها این است که در هنگام باربرداری، از چرخش فلش تاور کرین جلوگیری کند تا اپراتور دستگاه بتواند بار را در محل ثابتی به سمت بالا ببرد. این ویژگی ترمز گردان به ویژه در هنگام انجام عملیات لیفتینگ در وزش باد، دارای اهمیت بسیار زیادی است.
همچنین ترمز گردان به عنوان یکی از اجزا ایمنی تاور کرین ها نیز محسوب می شود زیرا هنگامی که تاور کرین خاموش می شود و یا برق قطع می شود، این قسمت به طور خودکار فعال می شود. این ویژگی بسیار مهم ترمز گردانباعث می شود، زمانی که اپراتور تاور کرین کنترلی بر دستگاه خود ندارد، از چرخش تاور کرین و همچنین بار آن جلوگیری کند و همچنین مانع از برخورد تاور کرین و بار آن به ساختمان ها و دکل های خطوط برق مجاور می شود.
در تاور کرین هایی که دارای بوم غیر متحرک هستند، آزاد کردن ترمز گردان زیاد مهم نیست. دلیل اصلی این کار جلوگیری از آسیب به ترمز های گردان است. چرا که در این نوع تاور کرین ها امکان واژگونی دستگاه بر اثر وزش باد خیلی زیاد نیست. ولی در تاور کرین هایی که دارای بوم متحرک هستند، اگر ترمز گردان آزاد نشود و بوم در شعاع صحیحی قرار نداشته باشد، به خصوص در شعاع های کاری کم، امکان سقوط تاور کرین بسیار زیاد است.

تاریخچه تاور کرین پتن

برای اورهال تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

چه زمانی ترمز گردان تاور کرین را آزاد کنیم؟

ترمز گردان، یک پین است که در بالای موتور گردان تاور کرین قرار گرفته است. هنگامی که این پین، به سمت بالا حرکت می کند، ترمز آزاد می شود و هنگامی که به سمت پایین حرکت کند، ترمز قفل می کند و درگیر می شود.
در برخی از مدل های تاور کرین، اپراتور دستگاه باید ترمز را به صورت دستی و توسط اهرمی که روی موتور گردان قرار دارد، آزاد کند. در برخی از مدل های دیگر تاور کرین، ترمز گردان به صورت اتوماتیک هنگامی که شاریوت به طور کامل جمع می شود، آزاد می گردد و در برخی از مدل های دیگر، شستی کنار دست اپراتور قرار دارد که می تواند از طریق آن ترمز گردان  را آزاد کند.
البته همه موارد بالا، هنگامی صدق می کند که تاور کرین در شعاع کاری خود با ساختمان یا دکل دیگری برخورد نداشته باشد زیرا در این وضعیت ناچارا باید تاور کرین در مسیر باد قرار گرفته و ترمز درگیر شود.
در پایان یک روز کاری و یا هنگامی که کار به خاطر وزش باد شدید، متوقف می شود، باید تاور کرین در وضعیت چرخش آزادانه قرار بگیرد. این به این معنی است که ترمز گردان باید آزاد گردد تا دستگاه بتواند در هنگام وزش باد به صورت ۳۶۰ درجه و بدون دخالت ترمز بچرخد.
دلایل متعددی برای عدم چرخش آزادانه تاور کرین بر اثر وزش باد، ممکن است وجود داشته باشد. از مهمترین آن ها می توان به عدم دقت اپراتور در آزاد کردن ترمز گردان، مشکلات برقی یا مکانیکی و خیلی جدی تر از این ها، مشکل در بیلبرینگ های گردان اشاره کرد.

چه عواملی در قیمت اجاره جرثقیل تاورکرین  موثر است

برای اینورترکردن تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

تابلوهای تاور کرین:

اغلب نیاز به تثبیت نورافکن و علائم در ساختار تاور کرین ها وجود دارد. چنین افزودنی هایی به سازه جرثقیل، باعث افزایش مساحت باد سازه و در نتیجه نیروی باد وارد بر آن می شود.
تحقیقات نشان داده است که تابلوهای تبلیغاتی چسبانده شده به ساختار بالایی جرثقیل، بر عملکرد کلی آن تاثیر می گذارد. تایید سازنده جرثقیل باید قبل از اینکه چنین علائمی اضافه شود، اخذ شود. موقعیت و نصب کلیه تابلوها، نورافکن ها و رسانه های تبلیغاتی نیز باید مطابق با مشخصات سازنده جرثقیل باشد.
دسته های لوازم جانبی تاور کرین ها از جمله علائم باید توسط یک فرد ذیصلاح با استفاده از استاندارد طراحی جرثقیل مناسب، طراحی و بررسی شود.

برای اجاره تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

نکاتی برای بازرسی تاور کرین ها:

کسانی که تاور کرین دارند، از آن ها استفاده می کنند و آن ها را بازرسی می کنند، باید اطمینان حاصل کنند که:
• ترمزهای موتور کشنده تاور کرین و مکانیسم ‌های آزاد سازی آن‌ ها همگی باید به طور همزمان بازرسی و نگهداری شوند تا از وضعیت کارآمد، عملکرد مناسب و تعمیر خوب آن ها اطمینان حاصل شود.
• اجزای تاور کرین یا جرثقیل برجی مانند موتورهای چرخشی، ترمزهای چرخشی، مکانیسم‌ های ترمز و … باید دارای علامت‌ های معرفی مشخصی باشند تا امکان شناسایی و ردیابی اجزا را در سراسر روتین ‌های بازرسی و نگهداری فراهم کنند.
• همه اجزای تاور کرین باید در اسناد بازرسی و نگهداری مرتبط، قابل ردیابی باشند.
• اسناد بازرسی و تعمیر و نگهداری تاور کرین باید اجازه دهد که نشانه ‌های مرجع اجزای جرثقیل و تمام اطلاعات، مشاهدات و اندازه‌گیری‌ ها بر روی آن قطعه ثبت شوند.
• سیستم بازرسی و نگهداری، امکان تخصیص مجدد و قابلیت ردیابی اجزای جرثقیل بین جرثقیل های مختلف را فراهم می کند.
• اندازه و محل تابلوهای جرثقیل، تبلیغات، پوسترها، رسانه های دارای نور و غیره باید با تایید و مشخصات سازنده جرثقیل قبل از ایجاد چنین مواردی مطابقت داشته باشد.

دلیل عرضه بالابر ساختمانی با قیمت ارزان توسط برخی از تامین کننده ها چیست؟

سخن آخر:

ترمز گردان یکی از اجزای مهم تاور کرین ها محسوب می شود. وظیفه اصلی ترمز گردان در تاور کرین ها این است که در هنگام باربرداری، از چرخش فلش تاور کرین جلوگیری کند تا اپراتور تاورکرین بتواند بار را در محل ثابتی به سمت بالا ببرد.
در تاور کرین هایی که دارای بوم متحرک هستند، اگر ترمز آزاد نشود و بوم در شعاع صحیحی قرار نداشته باشد، امکان سقوط تاور کرین بسیار زیاد است.
دلایل متعددی برای عدم چرخش آزادانه تاور کرین بر اثر وزش باد، ممکن است وجود داشته باشد. از مهمترین آن ها می توان به عدم دقت اپراتور در آزاد کردن ترمز گردان، مشکلات برقی یا مکانیکی و مشکل در بیلبرینگ های گردان اشاره کرد.

منبع:

https://www.constructionsafety.org.uk/tower-crane-slew-brakes-and-release-mechanism-maintenance/a

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵