ایمنی و امنیت جرثقیل های برجی یا تاور کرین ها، همیشه یکی از نگرانی های اصلی در سایت های ساختمانی است که در آن از جرثقیل ها استفاده می شود. البته، ایمنی و امنیت همیشه در هر جایی که ساخت ‌و ساز انجام می‌ شود از اهمیت بالایی برخوردار است اما زمانی که جرثقیل ‌های برجی درگیر هستند، این امر اهمیت بیشتری پیدا می کند. در این مقاله در مورد سقوط جرثقیل برجی به گفتگو می پردازیم.

داشتن یک روش عملیاتی استاندارد یک گام مهم در محافظت از کارگران و همچنین جلوگیری از سقوط جرثقیل برجی شما است. این حتی می تواند از پروژه ساخت و ساز شما و همچنین جدول زمانی شما برای تکمیل محافظت کند.

در ادامه این مقاله به نحوه جلوگیری از سقوط جرثقیل های برجی یا تاور کرین ها اشاره خواهیم کرد.

برای خرید تاور کرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

شایع ترین علت تصادف و سقوط جرثقیل برجی:

خطای انسانی، شایع ترین علت تصادف و سقوط جرثقیل های برجی است. این امر هم به اپراتورهای جرثقیل و هم به کارگرانی که مسئول مراحل نگهداری و ایمنی آن هستند، ربط پیدا می کند.

حوادث و سقوط جرثقیل برجی اغلب زمانی رخ می ‌دهد که روش‌ های نگهداری و عملیات جرثقیل با خطرات و تقاضاهای فزاینده آن، مطابقت نداشته باشد.

بسیاری از سقوط ها و حوادث، ناشی از قطع ارتباط بین مدیر پروژه، ناظر سایت، اپراتور و کارگران در سایت است. حوادث همچنین زمانی رخ می دهند که کارگران از روش های کار ایمن پیروی نمی کنند.

سرتیفیکیت تاور کرین چیست و مراحل صدور آن چیست؟

در حالی که جرثقیل برجی ممکن است یک وسیله ساده به نظر برسد، عملکرد آن شامل فیزیک پیچیده ایی است. برای کارکرد ایمن جرثقیل های برجی نیازی به مهندس بودن ندارید، اما هرکسی که با کارکرد جرثقیل مرتبط است باید از برخی مراحل اولیه برای کارکرد ایمن و جلوگیری از سقوط آن، آگاه باشد.

نحوه جلوگیری از سقوط جرثقیل برجی:

با رعایت نکات و دستورالعمل های زیر می توان از سقوط جرثقیل های برجی یا همان تاور کرین ها، جلوگیری کرد:

برای فروش تاور کرین  و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

  • انجام بازرسی کامل جرثقیل های برجی:

تایید اینکه، بازرسی سالانه جرثقیل انجام شده است، یکی از مراحل ضروری در جلوگیری از سقوط جرثقیل برجی است. بازرسی برای اطمینان از بررسی عملکردهای عملیاتی روزانه، بسیار مهم است. همه اجزا تاور کرین باید به درستی کار کنند. اپراتورهای دستگاه، اغلب متوجه می ‌شوند که ممکن است به ‌طور ناخواسته از جرثقیل فراتر از محدودیت ‌های آن، کار بکشند و این کار می تواند به اجزای کلیدی دستگاه آسیب برساند و منجر به خرابی شود.

  • همیشه یک ارزیابی از خطر سطح میدانی داشته باشید:

ارزیابی خطر در سطح میدانی، فرآیندی است که در آن شما: خطرات خاص محل و شغل را شناسایی می‌ کنید، خطرات مرتبط با خطرات شناسایی‌ شده را ارزیابی می‌ کنید و خطرات را قبل و در حین کار، حذف یا کنترل می کنید.

  • به کارکرد جرثقیل دقت کنید:

هر جرثقیلی با دیگری متفاوت است و بررسی همه خطرات، ظرفیت وزن بار، یکپارچگی تجهیزات و تاثیر احتمالی آن ها در جلوگیری از سقوط جرثقیل ها مهم است. باد و عوامل دیگر، اپراتورها و سایر کارگران درگیر با دستگاه باید بخشی از این فرآیند برنامه ریزی شده باشند.

مونتاژ و دمونتاژ تاور کرین

تعمیر تاورکرین خود را به یگانه کرین بسپارید.

  • شرایط زمین محل پروژه را شناسایی کنید:

قدرتمندترین جرثقیل برجی، فقط به اندازه سطحی که روی آن قرار دارد، قوی و پایدار است. شما باید طبقه بندی برای خاک یا سایر مصالح زیر جرثقیل و تنظیمات و محدودیت های بار خود را بر این اساس تنظیم کنید. در حالی که بسیاری از جرثقیل ها مجهز به پایه های بیرونی هستند، امتداد آن ها لزوما به این معنی نیست که سطح پایداری را فراهم کرده اید. دانستن وزن بار و چگونگی تاثیر آن بر شرایط محل کار شما بسیار مهم است. نمودار بار جرثقیل برجی می تواند به شما کمک کند که تعیین کنید که آیا جرثقیل شما ایمن است یا خیر و به این شکل می توان از سقوط آن جلوگیری کرد.

  • دانستن شعاع کار جرثقیل برجی:

حرکت وزنه تعادل و بوم در یک قوس خاص، شعاع نوسان نامیده می شود. این مهم است که اطمینان حاصل شود که منطقه کاری در آن شعاع، آزاد است. ایجاد یک منطقه کنترل برای کسانی که مجاز به کار در منطقه نزدیک هستند، بسیار مهم است. به طور مداوم منطقه را در طول روز بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ جسمی وجود ندارد که بوم ممکن است به آن برخورد کند. در صورت معرفی موانع، مطمئن شوید که اپراتور و سایر کارگران از مانع و برنامه اجتناب از آن آگاه هستند.

برای اورهال تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

  • از جرثقیل برجی خود به درستی استفاده کنید:

جرثقیل ها برای بلند کردن مصالح و ابزار به صورت عمودی طراحی شده اند. این مانع از تلاش برخی از افراد برای استفاده از آن ها برای بارگیری جانبی یا سایر فعالیت های نامناسب نمی شود. استفاده از جرثقیل برای کشیدن چیزی بر روی زمین، فشار شدیدی را به بوم، صفحه گردان و تمام اعضای دستگاه وارد می کند. به طور بالقوه می تواند اجزای کلیدی را تضعیف کند و منجر به شکست آن ها شود و حتی می تواند منجر به سقوط جرثقیل برجی شود.

  • برقراری ارتباط در حین کار دستگاه جرثقیل برجی:

چه از امواج رادیویی، سیگنال های دستی یا روش های دیگری استفاده کنید، باید ارتباط واضحی بین اپراتور و سایر کارگران وجود داشته باشد. این امر به ویژه زمانی که جرثقیل در حال ایجاد بالابری است که اپراتور نمی تواند بار را ببیند، بسیار مهم است. تصور نکنید که همه می دانند دستورالعمل ها چگونه ابلاغ می شود. مطمئن شوید که همه سیستم را درک کرده و از آن پیروی می کنند.

جرثقیل سقفی و دروازه ای چیست؟

جهت اطلاع از سرویس نگهداری ماهانه و سالانه تاور کرین تماس بگیرید.

سخن آخر:

ایمنی و امنیت جرثقیل های برجی یا تاور کرین ها، همیشه یکی از نگرانی های اصلی در سایت های ساختمانی است که در آن از جرثقیل ها استفاده می شود.

خطای انسانی، شایع ترین علت تصادف و سقوط جرثقیل های برجی است. این امر هم به اپراتورهای جرثقیل و هم به کارگرانی که مسئول مراحل نگهداری و ایمنی آن هستند، ربط پیدا می کند.

با رعایت نکات و دستورالعمل های زیر می توان از سقوط جرثقیل های برجی یا همان تاور کرین ها، جلوگیری کرد: انجام بازرسی کامل جرثقیل های برجی، همیشه یک ارزیابی از خطر سطح میدانی داشته باشید، به کارکرد جرثقیل دقت کنید، شرایط زمین محل پروژه را شناسایی کنید، دانستن شعاع کار جرثقیل برجی: از جرثقیل برجی خود به درستی استفاده کنید، برقراری ارتباط در حین کار دستگاه جرثقیل برجی.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵