جرثقیل سقفی همان طور که از نامش پیداست، جرثقیلی است که در سقف نصب شده است. جرثقیل های سقفی می توانند بسیار کارآمد باشند و به خوبی برای محیط های صنعتی و کارگاه ها و کارخانه ها مفید باشند. با این جرثقیل ها می توان به خوبی بارهای سنگین را در یک محیط جابجا کرد و کارها را آسان تر کرد. مطمئنا جرثقیل سقفی دارای بخش های مختلفی است که هر کدام وظیفه ای دارد. یکی از بخش ها و قسمت های جرثقیل سقفی، ترمز آن است. در این مطلب به انواع ترمز جرثقیل سقفی پرداخته شده است.

برای خرید تاور کرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

ترمز جرثقیل سقفی

وظیقه ترمز، نگه داشتن یک وسیله است و ترمز جرثقیل سقفی هم باعث می شود تا حرکت آن متوقف شود. نبود ترمز مناسب باعث می شود تا حرکت جرثقیل به موقع متوقف نشود و در نتیجه باعث خسارات مالی و جانی شود. ترمز جرثقیل سقفی باید به خوبی کار کند و باید به طور مرتب آن را بررسی کرد.ترمز قطعه ای است که از بخش های مختلفی تشکیل شده است.

هر کدام از این بخش ها وظیفه ای بر عهده دارند. قاب، ترمز و دستگاه کنترل کننده سه بخش اصلی قطعه ترمز می باشد. ترمزها می توانند به دو شکل مکانیکی و الکتریکی وجود دارد. ترمز جرثقیل باعث می شود تا امنیت کار جابجایی بالا برود و هم چنین عملکرد بهتر شود. با ترمزها می توان بار را در هر ارتفاعی که هست متوقف کرد. با یک ترمز مناسب به خوبی می توان سرعت کارها را هم بالاتر برد.

انواع بهره برداری و استفاده از تاور کرین

 اما این ترمز ها چه انواعی دارند . در زیر به این ترمزها اشاره شده است.

انواع ترمز جرثقیل سقفی

اگر بخواهیم ترمزهای جرثقیل سقفی را تقسیم بندی کنیم باید آن را به سه دسته زیر تقسیم کنیم:

ترمز مخروطی:

 این نوع ترمز بیشتر در جرثقیل های نوع دماگ و پودم (بلغاری) استفاده می شود . نوع ساخت رتور این جرثقیل ، حالت مخروطی یا کونیک دارد. این ترمز در قسمت پایانی شفت رتور خود هزار خاری دارد .  فلکه ترمز در این نوع، از طریق هزارخاری به شفت متصل می گردد. لنت ترمز روی این فلکه قرار گرفته است و لنت با درپوش انتهایی موتور جرثقیل در تماس است که همین موضوع باعث ترمز و ایستادن می شود.

عمل ترمز به این شکل انجام می شود که زمانی که برق سه فاز به موتور وصل می گردد، بخش مخروطی رتور باعث می شود تا رتور به سمت داخل حرکت کند. در نتیجه این کار، فکه از درپوش انتهای موتور جرثقیل آزاد می گردد و رتور خواهید چرخید و زمان قطعی برق به وسیله نیروی فتری که در ابتدای شفت رتور قرار گرفته است،

با فشار زیاد در جهت عقب هل داده خواهد شد. در نتیجه این عمل فلکه و لنت ترمز مخروطی با درپوشی که در انتهای موتور است درگیر می شود و نیروی ترمز را ایجاد می کند و جرثقیل را متوقف می کند.

تعمیر تاورکرین خود را به یگانه کرین بسپارید.

ترمز مگنت:

همان طور که از نام این ترمز پیداست، این ترمز بر اساس نیروی آهنربایی کار می کند و موتور جرثقیل را متوقف می کند. این ترمز دارای چندین بخش است: مگنت ترمز، لنت ترمز، دیسک مگنت، فنر و دیود یا یکسوکننده.

وینج جرثقیل چیست و چه کاربردی دارد؟

نحوه عملکرد این ترمز این گونه است که درون مگنت ترمز که یکی از بخش های ترمز است، شما سیم پیچی دارد که دارای مقاومت مشخصی است. مقدار اهم این سیم پیج مشخص است. وقتی این سیم پیچ به برق وصل می شود، خاصیت آهنریبایی پیدا می کند و دیسک مقابل را به سوی خود جذب می کند. با این کار دیسک از لنت ترمز جدا شده و موتور می چرخد.

اگر برق قطع شود، خاصیت آهنربایی از بین می رود و دیسک به وسیله فنرهای روی مگنت با فشار و قدرت به لنت ترمز می چسبد و باعث می شود تا ترمز ایجاد شود و جرثقیل متوقف شود. دیود نیز که یکی دیگر از بخش های این نوع ترمز است وظیفه دارد تا جریان برق را یکسو کند. با یکسو کردن،جریان برق متناوب به جریان مستقیم تبدیل می شود. جریان برق عمدتا دارای ولتاژ بین 220 تا 380 است.

برای اینورترکردن تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

ترمز کفشکی:

از دیگر ترمزهای جرثقیل سقفی، ترمز کفشکی می باشد.این نوع ترمز روی گیربکس است.

نحوه عملکرد این نوع ترمزها به این شکل است که برق وارد موتور می شود و در نتیجه بر اثر فشار شفت موتور، کفشک ها از روی کولینگ آزاد می شوند. زمانی که برق قطع شود، کفشک ها دوباره با قدرت و فشار به کوپلینگ وصل می شود و موتور متوقف می شود.

این نوع ترمز بیشتر در بالابردها و وینچ ها مورد استفاده قرار می گیرد. در جرثقیل ها، به این نوع ترمز، ترمز دوم هم گفته می شود.

جرثقیل عنکبوتی چیست؟

برای اورهال تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

همان طور که می بینید برای جرثقیل سقفی ترمزهای مختلفی می تواند به کار گرفته شود که هر کدام مزیت های خودشان را دارند. یک ترمز مناسب و خوب دارای فواید زیر است:

مزیت های ترمز جرثقیل سقفی

ایمنی را بالاتر می برد:

از طریق یک ترمز خوب شما می توانید به خوبی امنیت جرثقیل و بار آن را تامین کنید. در مواقع ضروری و لازم به سرعت می توانید جرثقیل را متوقف کنید.

سرعت کار را بالاتر می برید:

برای انتقال یک بار توسط جرثقیل هم نیاز به حرکت و هم نیاز به توقف است. با یک ترمز مناسب به خوبی می توان کار جابجایی بار توسط جرثقیل را بالاتر برد.

جهت اطلاع از سرویس نگهداری ماهانه و سالانه تاور کرین تماس بگیرید.

همان طور که می بینید که ترمز از قطعات مهم جرثقیل سقفی است. اگر به دنبال قطعه ترمز مناسب یا دیگر قطعات جرثقیل سقفی یا بالابر هستید، یگانه کرین می تواند بهترین خدمات را به شما ارائه دهید. ما انواع خدمات را در زمینه انواع جرثقیل ها و بالابرها به شما ارائه می دهیم. می توانید با ما تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵