در این بخش از مقاله می خواهیم درباره ی وینچ جرثقیل صحبت کنیم. یکی از مواردی که برای ساخت و ساز نیاز است و دارای کاربرد بسیاری است. در ابتدا باید بدانیم وینچ چیست؟ و در واقع وینچ دستگاهی است که برای کشیدن یا بلند کردن اجسام مورد استفاده قرار می گیرد. وینچ دستگاهی کشنده خطی است که به صورت افقی یا با زاویه جسم را می کشد.

برای خرید تاور کرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

دستگاه به حالتی برای جهت بلند کردن بالا بر است که در زبان انگلیسی HOIST است اما در زبان فارسی همان بالابری وینچ است. وینچ دارای کاربرد های بسیاری است که عبارت اند سکوهای حفاری چاه نفت و گاز، کابل کشی، استخراج معادن، کشتی ها و شناور های دریایی، صنایع و کارخانجات، خودرو، برج نور، اناع جرثقیل و بالابر و خودرو ها استفاده می شود.

انواع وینج جرثقیل

وینچ انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها دارای کاربرد گوناگونی هستند. که عبارت اند از:

وینچ دستی ساده:

و وینچ دستی در صنایع دارای کاربرد هستند که توانایی بالایی در جابه جایی وزن های 1 تا 2 تن را دارند. وینچ ها از صفحه های فلزی چرخ دنده جمع کننده و سیم بکسل تشکیل شده است.

وینچ دستی کلاچ دار:

و وینچ دستی یکی از ابزار هایی است که بسیار پرکاربرد است و می توان از آن برای بالا بردن وسائل استفاده کرد. قیمت و تناژ پایینی دارد که می تواند در مصارف سبک مورد استفاده قرار گیرد.

نحوه نصب جرثقیل بازویی

تعمیر تاورکرین خود را به یگانه کرین بسپارید.

وینچ برقی:

بالابر برقی که وینچ برقی است. یکی از متداول ترین نوع وینچ است که می تواند برای مصارف خانگی و صنعتی استفاده شود و کاربرد دارد.

وینچ هیدرولیکی:

یکی دیگر از انواع وینچ ها وینچ هیدرولیکی است که برای جرثقیل ها، بالابرها، خودروها استفاده می شود. وینچ هیدرولیکی قدرت و نیروی بسیاری دارد که در صنایع های نیمه سنگین و سنگین بسیار کاربردی هستند. وینج ها در جرثقیل های متحرک هم بسیار استفاده می شوند و کارایی بسیاری دارند.

کاربرد وینچ جرثقیل چیست؟

در ابتدا باید بدانیم وینج جرثقیل چیست؟ وینچ ها سازه ای اند که با مکانیزم سیم قرقره پیشروی می کنند و در بسیاری از صنایع دارای کاربرد هستند. وینچ ها در انواع جرثقیل ها دارای عملکرد بسیار بالایی هستند که می توانند با مکانیزم قرقره مرکب مزیت بالایی داشته باشند. جرثقیل های هیدرولیکی با نیروی پمپ هیدرولیکی به هیدروموتور و گیربکس قرقر اصلی یا درام وینج می تواند حرکت دورانی را به دو جهت پیش ببرد.

برای اینورترکردن تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

با کمک متصل کردن یک سیم بکسل به سازه می توان حرکت خطی را به وجود آورد. برای اینکه قدرت کششی  برای بالابردن به خوبی مهیا شود از قرقره مرکب استفاده می کنند. سیم به صورت دولا یا بیشتر به قلاب وثل می شود که باعث افزایش قدرت می گردد.

اجزای تشکیل دهنده ی وینچ جرثقیل

همانطور که گفته شد وینچ دارای کاربرد گوناگونی است و از اجرای مختلفی ساخته شده است. وینچ ها از اجزای بسیاری ساخته شده اند که کارایی تولید نیروی محرکه، کارایی به صورت دستی، برقی، سوخت فسیلی و هیدرولیکی، پنوماتیکی است.

جرثقیل خزنده چیست؟

برای اورهال تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

استفاده از آن و نوع کارایی کاربرد آن به این صورت است که با توجه به شرایط محیطی این سیستم می توان در هر وینچ تغییراتی را ایجاد کرد که در قسمت های بعدی گیربکس نامیده می شود. این بخش دارای اهمیت بالایی است که کارایی و کاربری بسیاری دارد و در بخش بعد که قرقره یا درام نامیده می شود وظیفه ی انتقال نیرو گشتاور گیربکس و جوع کردن سیم بکسل را بر عهده دارد.

  • گیربکس

امکان کشش یا بلند کردن بار بر اساس توان ورودی وینچ تعیین می شود که وسیله ای به اسم گیربکس وینچ و جرثقیل می تواند با کاهش دور خروجی که بیشترین استفاده از گیربکس حلزونی دارد و قابلیت برگشت پذیری هم ندارد نسبت به تحمل وزن و ابعاد آن تغییراتی کند. همچنین سرعت خروجی و توان ورودی آن نسبت به بخش های سنگین به 10 تن می رسد.

پوسته ای که گیربکس را تشکیل می دهند وینچ های چدنی اند که فولاد آلیاژ مودا تشکیل شده است و همین مربوط به دنده های داخلی گیر بکس است.

  • سیم بکسل

از سیم بکسل در قطرهای مختلفی ارائه می گردد که در دسته های  فولادی و غیره توانسته است به بیشترین استفاده و کاربرد برسد. گیربکس هایی وجود دارند با نمره های معروف 6، 8، 10 ، که از طناب های کنفی، تسمه ای و نواری در شرایط ودیگر مکان ها مورد  استفاده قرار دارد. در اصطلاح به  fatal winch وینچ  تسمه ای هم معروف شده اند. همچنین از سایر اجزا و اقلام می توان به تابلو برق و اینورتر هم اشاره کرد که در جهت تغییر دور و تبدیل فاز و تابلو فرمان جهت فرمان دهی به وینچ استفاده می شود.

8 نکته برای بهبود ایمنی کارگاه

جهت اطلاع از سرویس نگهداری ماهانه و سالانه تاور کرین تماس بگیرید.

تمامی این اجزاء قسمت تولید نیرو، گیربکس، درام و قرقره به همراه متعلقات، درایو، تابلو برق و تابلو فرمان که بر روی یک شاسی از جنس فلز آهن و فولاد به صورت قوطی، ورق، نبشی، سپری و H، نهاده می شود. به عبارت دیگر تمامی اجزا وینچ  بر روی این شاسی نصب، مونتاژ و اجرا می شود. در کل اجزای تشکیل دهنده یک وینچ شامل نیروی محرکه، گیربکس کاهنده دورو افزاینده گشتاور دستگاه، درام دستگاه با سیم بکسل، سیستم های کنترلی شامل سویچ حفاظتی و کنترل حرکت وینچ است.

  • درام

سیستم درام یا دوک بخش دیگری است که یاتاقان بندی و امکان کشش حمل بار در این بخش توانسته به گونه ای باشد تا کارایی فوق العاده مناسبی را از خود برجای گذارد. درام ها از قطر بالا برای سیم بکس می توانند طول عمر بیشتری را ارائه کنند. قطر درام در سرعت خطی وینچ تاثیر مستمر و مستقیمی می گذارد که باعث می شود تا قطر آن کاهش یابد که این امر سرعت خطی کششی را بالاتر می برد.

برای اجاره تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

درام موارد دیگری را هم درون خود دارد که عبارت اند از: پایه بلبرینگ، شفت ورودی و… که در درام های استوانه کاربرد بیشتر این موارد را می توانید ببینید، روش های استفاده از درام این است که تمامی این ها وظیفه دارند تا حمل و نقل و نگه داری سیم بکسل را به نحو احسن پیش ببرند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۵ از ۵