جرثقیل کامیونی تلسکوپی معروف ترین جرثقیل هایی هستند که در صنعت معدن و حفاری از آن ها استفاده می شود. پروژه های عمرانی، پروژه های راهسازی، تونل سازی، پروژه های اکتشافی و سد سازی از دیگر پروژه هایی هستند که کاربرد جرثقیل های تلسکوپی در آن ها مشهود است. جرثقیل های تلسکوپی از سنگین ترین جرثقیل ها هستند و دارای انواع مختلفی می باشند. این جرثقیل ها می توانند در زمین هایی با دسترسی هموار، دسترسی دشوار و سراشیبی ها مورد استفاده قرار گیرند. جرثقیل های کامیون تلسکوپی و پشت کامیونی نیز از دیگر انواع جرثقیل های تلسکوپی هستند. در این مطلب قصد داریم شما را با جرثقیل کامیون تلسکوپی آشنا نماییم. بنابراین در ادامه با ما همراه شوید.

جهت اطلاع از سرویس نگهداری ماهانه و سالانه تاور کرین تماس بگیرید.

جرثقیل کامیون تلسکوپی چیست؟

جرثقیل کامیون تلسکوپی نوعی از جرثقیل های سنگین می باشد که هدف از به کار گیری آن در پروژه های مختلف جابجا نمودن اجسام و تجهیزات سنگین می باشد. از آنجایی که جرثقیل های کامیون تلسکوپی دارای قدرت مانور بالا هستند و در عین حال دارای قابلیت تنظیم ارتفاع می باشند از آن ها برای جابجایی اجسام سنگین در ارتفاع های مختلف استفاده می شود. به ویژه اگر شرایط پروژه شرایطی دشوار باشد و زمین پروژه دارای ناهمواری باشد. جرثقیل های کامیون تلسکوپی دارای چرخ هستند و قادر به مانور دادن با سرعت بالایی در مکان پروژه می باشند.

ویژگی برجسته جرثقیل کامیونی تلسکوپی چیست؟

جرثقیل کامیون تلسکوپی روی یک کامیون سوار شده است و دارای بوم یا همان تلسکوپ از جنس آلیاژ فولاد می باشد. تلسکوپ جرثقیل دارای ساختار ریلی بوده و قابلیت کاهش یا افزایش ارتفاع را دارد. در واقع توسط یک سیستم هیدرولیکی افزایش یا کاهش طول پیدا می کند. این تلسکوپ به یک قلاب منتهی می شود که توسط آن می توان اجسام را بلند کرد. البته ارتفاع بوم یا تلسکوپ جرثقیل کامیون تلسکوپی به حداکثر وزن قابل حمل توسط جرثقیل بستگی دارد. این ارتفاع نمی توان از حد مشخصی تجاوز کند. عمده جرثقیل هایی که در پروژه های امروزی استفاده می شوند از نوع تلسکوپی هستند.

برای اینورترکردن تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

موبایل کرین و ارتباط آن با جرثقیل کامیون تلسکوپی

یکی از انواع جرثقیل های تلسکوپی موبایل کرین می باشد. این جرثقیل روی کامیون سوار می شود و دارای یک تلسکوپ می باشد که عمده کاربرد آن جابجایی تجهیزات و مصالح سنگین در پروژه های ساختمانی و عمرانی می باشد. موبایل کرین در واقع نوعی جرثقیل کامیون تلسکوپی است که هدف از استفاده آن فعالیت با سرعت بالا در محل پروژه و استقرار در مکان پروژه با سطح بالایی از انعطاف پذیری می باشد.

نحوه ی عملکرد جرثقیل کامیونی تلسکوپی چگونه است؟

عملکرد جرثقیل کامیون تلسکوپی بر اساس سیستم هیدرولیک و درایو الکتریکی صورت می پذیرد. هدف از طراحی و تعبیه درایو الکتریکی جلوگیری از تصادفات و حوادث می باشد چرا که در صورت نزدیک شدن به بروز سانحه یک هشدار روی صفحه کنترل ارسال خواهد کرد. سیستم هیدرولیک در جرثقیل کامیون تلسکوپی از روغن غیر قابل فشردگی با چگالی بالا استفاده می کند. زمانی که پیستون به روغن فشار وارد می کند، روغن بدون فشرده شدن این نیرو را به پیستون دیگر انتقال می دهد و اینگونه آن را به حرکت وا می دارد. این فشار از طریق یک یا دو پمپ هیدرولیک حاصل می شود.

کاربرد جرثقیل کامیونی تلسکوپی چیست؟

جرثقیل کامیون تلسکوپی دارای انعطاف پذیری بالایی از لحاظ جابجایی اجسام سنگین در ارتفاعات مختلف می باشد و از طرفی به دلیل سوار بودن روی شاسی کامیونی قادر به مانور دادن در مکان پروژه است. از این جرثقیل ها در پروژه های عمرانی، جابجایی قطعات قطار و واگن ها، پروژه های برج سازی و همچنین در بنادر و در صنعت کشتیرانی استفاده می شود. هر چه فاصله بار از جرثقیل بیشتر شود، جرثقیل کامیون تلسکوپی قابلیت حمل وزن کمتری از بار را خواهد داشت.

از مزیت های استفاده از جرثقیل کامیون تلسکوپی می توان به ایمنی بالای این دستگاه اشاره کرد. مورد تایید بودن جرثقیل کامیون تلسکوپی از لحاظ استانداردهای ایمنی و حقوقی چه در سطح کشور و چه در سطح بین الملل منجر به کاربرد این دستگاه در بنادر کشتیرانی شده است. این جرثقیل ها می توانند بی وقفه در بنادر و در پروژه های بارگیری مورد استفاده قرار گیرند. چرا که هم ایمنی بالایی دارند و هم دارای سرعت و انعطاف پذیری بسیار خوبی می باشند.

برای فروش تاور کرین با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

بخش های مختلف جرثقیل کامیونی تلسکوپی

جرثقیل کامیون تلسکوپی از بخش های مختلفی تشکیل شده است. شاسی این جرثقیل، کامیون یا تراک می باشد که عمدتا فرمان آن در سمت چپ قرار دارد. بوم جرثقیل که در واقع همان تلسکوپ جرثقیل است می تواند از بخش های متعددی تشکیل شده باشد و چند قسمتی باشد. حداقل و حداکثر ارتفاع بوم در جرثقیل کامیون تلسکوپی به ابعاد و تعداد قطعات بوم بستگی دارد.

جیب، سیستم بالابر، وینچ اصلی، وینچ کمکی، قلاب های اصلی و کمکی، قرقره، سیم بکسل، وزنه تعادل و چرخ ها و لاستیک ها بخش های مختلف جرثقیل کامیونی تلسکوپی را تشکیل می دهند. برخی از انواع جرثقیل کامیون تلسکوپی قادر به چرخش 180 درجه و برخی دیگر قادر به چرخش 360 درجه هستند و به دلیل دارا بودن سیستم چرخ و لاستیک عمدتا برای جابجایی بارهایی با وزن متوسط رو به سبک از آن ها استفاده می شود. جرثقیل کامیون تلسکوپی در انواع پیشرفته تر قادر به جابجایی بارهایی تا وزن 1100 تن می باشد.

کلام آخر

تفاوت جرثقیل پشت کامیون و جرثقیل ثابت چیست؟

جرثقیل کامیونی تلسکوپی دارای بوم از جنس آلیاژ فولاد می باشد که به واسطه تشکیل شدن از قطعه های مختلف قادر به تغییر ارتفاع می باشد. بوم این جرثقیل به صورت خشابی و یا ریلی درون هم قرار می گیرند و توسط یک سیستم هیدرولیک و جک باز و بسته می شوند. زمان باز و بسته شدن تلسکوپ در جرثقیل های کامیون تلسکوپی می تواند متفاوت از هم باشد. زاویه بوم نیز در این جرثقیل ها متفاوت است.

هر چه فاصله باری که قرار است توسط جرثقیل کامیونی تلسکوپی حمل شود تا جرثقیل بیشتر باشد طبیعتا توان جرثقیل برای حمل بار کاهش پیدا خواهد کرد. از جرثقیل کامیون تلسکوپی در پروژه های عمرانی و ساخت و سازها استفاده می شود. این جرثقیل ها منجر به بالا رفتن سرعت اجرای پروژه می شوند و هزینه های جابجایی را تا حد امکان کاهش می دهند.

برای خرید تاور کرین دست دوم کلیک کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵