موضوع این مقاله دامپتراک و کاربردهای آن می باشد. امروزه صنایع مختلفی در کشور مشغول رواج دارند. برای انجام کارها در صنایع مختلف نیاز به تجهیزات و ماشین است. صنایع سنگین در این میان نیاز به ماشین آلات سنگین دارند. منظور از صنایع سنگین، صنایعی است که تولیدات آنها سنگین است. از جمله صنایع سنگین می توان به صنعت عمران، صنایع تولید آهن، صنایع دفاعی و دیگر موارد اشاره کرد.

تعمیر تاورکرین خود را به یگانه کرین بسپارید.

یکی از ماشین ها و تجهیزاتی که در صنایع سنگین مورد استفاده قرار می گیرد، دامپتراک است. از طریق این ماشین غول پیکر می توان کارهای زیادی را در صنایع سنگین انجام داد. در این مطلب به این پرداخته شده است که دامپتراک چیست و چه کاربردهایی دارد. 

دامپتراک چیست؟

دامپتراک ها در واقع کامیون های بزرگ و غول پیکری هستند که از انها برای حمل بار استفاده می شود. نوع استفاده از این ماشین خارج جاده ای است. از این ماشین بزرگ و غول پیکر برای حمل شن، ماسه، سنگ های معدنی و دیگر موارد استفاده می شود. به طور مشخص از دامپتراک ها در صنعت معدن استفاده می شود. دامپتراک ها می توانند حجم بزرگ و زیادی از خاک را جابجا کنند.

برای اجاره تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

جابجایی میزان زیادی از بار در مدت زمان کم یکی از مزیت های این وسیله می باشد. دامپتراک ها در ظرفیت های مختلف ساخته می شوند و هر چقدر که ظرفیت آنها بیشتر باشد،قادر به حمل  بار بیشتری هستند. دامپتراک ها می توانند بین 90 تا 300 تن و بیشتر ظرفیت داشته باشند و به  خوبی این میزان بار را جابجا کنند. برای تامین نیروی چنین ماشین بزرگی می توان از موتورهای دیزلی و الکتریکی استفاده کرد.

برای فروش تاور کرین با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

جاروبک جرثقیل سقفی چیست؟ انواع جارو بک

موتور دیزلی، اتلاف انرژی بیشتری دارد. با این وجود استفاده از موتورهای دیزلی مزیت های خودش را دارد. مزیت های آن شامل ذخیره آسان تر انرژی، ارزان تر بودن و اشغال کردن فضای کمتر اشاره کرد. به دلیل همین مزیت ها می باشد که در زمانی که ظرفیت دامپتراک کمتر از 300 تن باشد از موتورهای دیزلی استفاده می شود. برای ظرفیت های بالاتر از 300 تن اما نیاز به موتور الکتریکی وجود دارد. در بارهای سنگین تر نیاز به قدرت بیشتری وجود دارد و نیز اتلاف انرژی کمتری باید صورت بگیرد. برای همین است که باید از موتورهای الکتریکی برای دامپتراک استفاده کرد. 

لاستیک دامپتراک ها

لاستیک های دامپتراک نیز می توانند بادی یا توپر باشند. لاستیک های بادی ارجحیت بیشتری دارند. دلیل آن هم این است که لاستیک های توپر می توانند منجر به سنگین شدن بیش از حد دامپتراک شوند. هم چنین نیروی کششی بر اثر لاستیک توپر تلف شود. لاستیک های بادی می توانند برای حرکت آن در مسیرهای خاکی و خارج از جاده بسیار مناسب و کمک کننده باشند.

جهت نصب و پیاده سازی تاور کرین کلیک کنید.

همان طور که شما می دانید دامپتراک ها ماشین های خارج از جاده ای هستند. بنابراین باید از روی مسیرهای ناهموار می گذرند. در جاهایی که احتمال پنچر شدن لاستیک ها بالا باشد می توان از لاستیک های توپر استفاده کرد. باید دقت داشت که استفاده از لاستیک های توپر منجر به کاهش سرعت می شود بنابراین جز در موارد مورد نیاز بهتر است از لاستیک های بادی استفاده کرد. با لاستیک های بادی دامپتراک راحت تر و سریع تر حرکت می کند. 

شرکت های مطرح سازنده دامپتراک

امروزه در سطح جهان، شرکت های مختلفی وجود دارند که به ساخت دامپتراک مشغول هستند. در زیر به برخی از این شرکت ها اشاره شده است:

کمپانی کماتسو

یکی از شرکت های مطرح سازنده آن، شرکت کماتسو می باشد. این شرکت به خاطر ساخت بولدوزر، لود، بیل مکانیکی و دیگر موارد در جهان شناخته شده است. این شرکت در کشور ژاپن قرار دارد و در زمره شرکت های مطرح جهانی محسوب می شود. از بهترین محصولات کمپانی کوماتسو می‌توان به دامپتراک کوماتسو ۹۳۰E اشاره کرد. این ماشین دارای ظرفیت 320 تنی است و دارای قدرت و سرعت مناسبی است. 

کمپانی کاترپیلار

شرکت کاترپیلار در آمریکا قرار دارد و از معتبرترین کمپانی های صنایع سنگین در آمریکا می باشد که ماشین آلات باکیفیتی را تولید می کند. این شرکت از مطرح ترین و بهترین شرکت ها در سطح جهان محسوب می شود. دامپتراک یکی از محصولات این شرکت محسوب می شود. دامپتراک کاترپیلار 797B از بهترین محصولات این کمپانی است که دارای طرفیت 380 تنی و قدرتی عالی است. 

شرکت لیبر

شرکت لیبر یک کمپانی صنایع سنگین است که در  در سوییس قرار دارد. این شرکت یکی از شرکت های مطرح دنیا در زمینه ساخت ماشین آلات مربوط بهه صنایع کشاورزی، ساخت و ساز، معدن و دیگر موارد است. این شرکت در زمینه ساخت جرثقیل نیز شهرت بسیار خوبی دارد. دامپتراک Tl274 از جمله ماشین آلاتی است که توسط این شرکت ساخته شده است. این نوع دارای ظرفیت 320 تنی است و قدرت و سرعت مناسبی دارد. به جز موارد بالا می توان به شرکت های ترکس، هیتاچی، بلاز و دیگر موارد هم اشاره کرد که در زمینه ساخت آن فعال هستند. 

برای خرید تاور کرین دست دوم کلیک کنید.

تفاوت جرثقیل پشت کامیون و جرثقیل ثابت چیست؟

کاربردهای دامپتراک

دامپتراک کاربردهای مختلفی دارند. در زیر به کاربردهای این وسیله اشاره شده است:

  • عملیات استخراج معدن
  • استفاده در پروژه های راه آهن
  • استفاده در صنعت ساخت و ساز
  • استفاده در راه سازی و ساخت تونل 
  • صنعت آهن و فولاد

نتیجه گیری

دامپتراک، کامیون های غول پیکری هستند که ظرفیت بالایی برای جابجایی بار دارند. این ماشین برای صنایع سنگین استفاده می شود که نیاز به جابجایی بار زیاد می باشد. این ماشین دارای دو نوع موتور دیزلی و الکتریکی است که هر کدام در جای خود استفاده می شوند. موتورهای الکتریکی قدرت بیشتری دارند. از آن در صنایعی مثل راه آهن، ساخت و ساز، معدن، راه سازی و دیگر موارد استفاده می شود. جابجایی بارها به وسیله این ماشین عظیم به سرعت صورت می گیرد. 

جهت اطلاع از صدور سرتیفیکیت تاور کرین روی لینک کلیک کنید.

اگر به دنبال خرید یا اجاره جرثقیل هستید، یگانه کرین گزینه بسیار خوبی برای شما خواهد بود. هم چنین یگانه کرین در زمینه فروش و نصب آسانسورهای کارگاهی نیز فعال است. یگانه کرین همواره سعی کرده است تا خدماتی خوب را به مشتریان خود عرضه کند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با ما تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۵ از ۵