جیب یا بوم جرثقیل موضوع این مقاله می باشد. جرثقیل ها کلیدی ترین تجهیزات در پروژه های ساخت و ساز هستند. بدون وجود این تجهیزات جابجایی اجسام و ابزارآلات سنگین مقدور نیست. با این حال هر کدام از جرثقیل ها دارای ساختار منحصر به فرد و خاص خود می باشند. این ماشین های غول پیکر می توانند با توجه به فیزیک و ساختاری که دارند عملکردی خاص داشته باشند. از جرثقیل های تلسکوپی گرفته تا جرثقیل های سقفی و دروازه ای هر کدام در شرایطی خاص استفاده می شوند.

برای خرید تاور کرین دست دوم کلیک کنید.

حتی در بسیاری از مواقع موقعیت جغرافیایی پروژه به گونه ای است که نیاز به یک جرثقیل خاص وجود دارد. در این مطلب قصد داریم پیرامون جیب یا بوم جرثقیل به گفتگو بپردازیم. بنابراین همراه ما باشید.

آشنایی با جیب یا بوم جرثقیل

جیب در جرثقیل به یک بوم قدرتمند گفته می شود که در راستای بوم اصلی جرثقیل نصب و جایگذاری می شود. منظور از بوم اصلی جرثقیل در واقع همان تلسکوپ است. آنچه که ارتفاع یا همان طول جیب را مشخص می کند ظرفیت جرثقیل است. طبیعتا هر چه میزان ظرفیت جرثقیل بیشتر شود، ارتفاع جیب نیز ارتقا پیدا خواهد کرد. ارتفاع جیب می تواند از 6 تا 26 متر در نوسان باشد.

کاربرد اصلی جیب یا بوم جرثقیل چیست؟

زمانی که در جرثقیل های تلسکوپی ارتفاع بوم اصلی برای حمل بار کافی نباشد و امکان تغییر دادن موقعیت جغرافیایی جرثقیل نیز وجود نداشته باشد از جیب استفاده می شود. جیب یک بوم کمکی است که در راستای تلسکوپ یا بوم اصلی جرثقیل نصب می شود. مزیت استفاده از جیب این است که می توان علاوه بر افزایش طول بوم اصلی، به جیب زاویه داد و اقدام به حمل بار در موقعیت های مختلف نمود.

ساختار فیزیکی جیب یا بوم جرثقیل چگونه است؟

جیب یا همان بوم کمکی جرثقیل دارای ساختاری نردبانی می باشد. این سازه از لوله های فولادی که طی پروسه جوشکاری به هم متصل شده اند به وجود آمده است. گاهی اوقات جیب جرثقیل به قدری به بوم اصلی یا همان تلسکوپ شباهت دارد که تشخیص آن ها بسیار دشوار خواهد بود. این سازه می تواند طول متغیری داشته باشد. طول جیب عمدتا به ظرفیت جرثقیل بستگی دارد.

جهت اطلاع از صدور سرتیفیکیت تاور کرین روی لینک کلیک کنید.

فلش تاور کرین

ساختار جیب در جرثقیل ها سبک معمولا یک تکه می باشد که اصطلاحا به آن جیب یک مرحله ای می گویند. اما در جرثقیل های بالای 25 تن که در واقع جرثقیل های سنگین هستند باید از جیب دو تکه یا دو مرحله ای استفاده کرد. قسمت دوم جیب در این حالت درون قسمت اصلی به صورت تلسکوپی قرار می گیرد  تا در صورت نیاز به صورت کشویی باز شود و توسط یک پین ثابت شود. در این صورت می توان ارتفاع جیب را افزایش داد.

نکات ایمنی در مورد استفاده از جیب یا بوم جرثقیل

نکته مهمی که در مورد جیب باید به آن اشاره کرد این است که جیب و تلسکوپ نباید به طور همزمان با هم استفاده شوند. زمانی که جیب روی تلسکوپ نصب می شود  یک وزن اضافی را به بوم اصلی تحمیل می کند. این در حالی است که استفاده ای از آن صورت نمی گیرد بنابراین باید ظرفیت بوم را کاهش داد. این کاهش ظرفیت باید لزوما با استناد به راهنمای جرثقیل صورت پذیرد.

جهت نصب و پیاده سازی تاور کرین کلیک کنید.

برای حفظ ایمنی بیشتر بهتر است که قبل از نصب جیب روی بوم، بهتر است تبدیل مربوط به جیب روی سر بوم بسته شود. این تبدیل روی جرثقیل های بوم شبکه ای تعبیه می شود. توصیه می کنیم که حتما قبل از نصب جیب روی بوم، جیب را به طور کامل مونتاژ کنید و اصول فنی را در مورد مونتاژ دقیق جیب اعمال نمایید.

برای فروش تاور کرین با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

ایمنی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها

اگر از جرثقیل بوم هیدرولیک استفاده می کنید بهتر است جیب های تاشو روی این جرثقیل ها استفاده کنید تا بتوانید از صورت عدم نیاز به جیب آن را روی بوم اصلی بخوابانید. رعایت همین نکات مهم و کلیدی می تواند ایمنی را در حین کار با جرثقیل برای شما در محیط کار حفظ کند.

افست جیب یا بوم جرثقیل چیست؟

همانطور که در بالا نیز گفته شد قابلیت تغییر ارتفاع جیب وجود دارد. این تغییرات در زاویه جیب نیز قادر به صورت گرفتن است. در واقع زمانی که به جیب زاویه داده می شود جیب و بوم اصلی از همراستایی خارج می شوند. بنابراین می توان زاویه جیب را نسبت به تلسکوپ یا همان بوم اصلی تغییر داد. این زاویه می تواند از 1 درجه تا 45 درجه تغییر پیدا کند. زاویه خارج از محور بودن جیب نسبت به خطی که در راستای مرکز بوم قرار دارد افست جیب است.

برای اجاره تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

زاویه افست جیب برای حمل بارهای سبک و حجیم و همچنین حمل بارهای سنگین متفاوت خواهد بود. بنابراین بسیار مهم است که اپراتور ارتباط بین وزن بار و زاویه افست جیب را بداند و آن را به درستی تنظیم نماید. اپراتورها معمولا این مقدار را از روی یک جدول طبقه بندی شده می خوانند تا ایمنی در حین کار در بالاترین سطح خود حفظ شود.

ارتباط بین توان حمل بار جرثقیل و زاویه و طول جیب یا بوم جرثقیل

تلسکوپی بودن جیب این امکان را فراهم کرده تا قطعات آن درون هم فیکس شوند و ارتفاع جیب کوتاه شود و یا قطعات از داخل هم بیرون بیایند و ارتفاع جیب افزایش پیدا کند. آنچه که مهم است توان حمل بار جرثقیل با توجه به زاویه و ارتفاع جیب می باشد. با افزایش دادن ارتفاع جیب و افزایش دادن زاویه جیب نسبت به دکل اصلی جرثقیل، قابلیت حمل بار توسط جرثقیل کمتر می شود. جیب یا بوم جرثقیل

نتیجه گیری در باب جیب یا بوم جرثقیل

جیب یا بوم جرثقیل که البته به آن بوم کمکی هم گفته می شود سازه ای است که در راستای بوم اصلی نصب می شود این قابلیت ا برای جرثقیل به وجد می آورد که بارهایی در فاصله بیشتر را حمل کند. ظرفیت حمل بار جرثقیل با توجه به زاویه نصب و ارتفاع جیب تغییر پیدا خواهد کرد. طبیعی است که همزمان نمی توان از بوم و تلسکوپ اصلی در کنار جیب استفاده شود و در صورت نصب جیب باید ظرفیت جرثقیل کاهش یابد.

تعمیر تاورکرین خود را به یگانه کرین بسپارید.

نحوه بستن ریموت کنترل جرثقیل سقفی

نصب جیب روی جرثقیل پروسه سخت و نسبتا پیچیده ای دارد بنابراین به تخصص، مهارت و تجربه نیاز دارد. از همه مهمتر باید اصول و نکات ایمنی را در نصب جیب رعایت نمود تا حمل بار طبق استانداردهای ایمنی صورت پذیرد و هیچ گونه آسیبی رخ ندهد. جیب یا بوم جرثقیل

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵