اگر بخواهیم جرثقیل ها را از عرصه ساخت و سازهای صنعتی حذف کنیم یقینا چیز زیادی باقی نخواهد ماند. اغلب فرآیندهای عمرانی به جرثقیل ها وابسته هستند. این وابستگی به قدری زیاد است که صنعتگران و تولید کنندگان برای هر نوع شرایط نوعی جرثقیل خاص طراحی کرده اند. چین بلاک ها نیز نوعی جرثقیل است که به آن جرثقیل دستی می گویند. در این مطلب قصد داریم در مورد چین بلاک و زوایای مختلف این تجهیز به گفتگو بپردازیم بنابراین همراه ما باشید.

با چین بلاک و کاربردهای آن آشنا شوید

Chain Block در حوزه هایی مانند ساختمان سازی، ساخت تونل، ساخت پل، جاده سازی، ساخت ریل راه آهن، آتش نشانی و حوزه هایی چون امداد و نجات کاربردهای ویژه ای دارد. از این تجهیز کوچک اما کاربردی همچنین در صنایعی چون کشتی سازی، صنایع دریایی و حفاظت از محیط زیست نیز استفاده می شود. کاربرد اصلی این تجهیز جابجا کردن بارهای سنگین است.

برای خرید تاور کرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

هر چند که چین بلاک ها دارای ظرفیت های حمل بار متنوعی هستند. این ظرفیت ممکن است از یک تن شروع شود و تا چند ده تن ادامه یابد. استفاده از چین بلاک بسیار سهل و ساده است که به محبوبیت آن دامن زده.

آشنایی با ساختار فیزیکی چین بلاک ها

چین بلاک ها دارای ساختار فیزیکی ساده ای هستند. این تجهیزات کاربردی که به جرثقیل دستی هم معروف اند دارای زنجیرهایی هستند که یک قلاب به آن متصل بوده و به کمک قلاب می توان اجسام را جابجا نمود. قلاب دیگری نیز در ساختار چین بلاک به چشم میخورد که در نقطه اتصال فیکس می شود. انواع چین بلاک ها را می توان به صورت ریلی به سقف متصل کرد و آن ها را در جهات مختلف حرکت داد.

برای اینورترکردن تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

شاول چیست؟

قطعه ای که با ریل درگیر می باشد ترولی نام دارد که دارای دو نوع زنجیری و ساده است. چین بلاک تا ظرفیت دو تن معمولا دارای یک زنجیر هستند و در ظرفیت های بیش از دو تن به صورت دوبل ساخته می شوند. همچنین ظرفی های بیش از 8 تن نیز دارای تعداد زنجیرهای بیشتری هستند. بنابراین ممکن است با انواع چین بلاک هایی مواجه شوید که دارای تعداد زنجیرهای متفاوتی هستند. تعداد زنجیرها اساسا با ظرفیت چین بلاک ارتباط مستقیم دارد.

برای اورهال تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

چین بلاک یا همان جرثقیل دستی معمولا در ارتفاع های سه متری و شش متری نصب می شوند با این حال می توان در مواردی که نیاز به نصب چین بلاک در ارتفاع بالاتر وجود دارد این ارتفاع را تا دوازده متر هم افزایش داد. چین بلاک ها معمولا از جنس فولاد ساخته می شوند و ایمنی بسیار بالایی دارند. استفاده از فولاد ضد زنگ در ساخت چین بلاک ها باعث شده تا این تجهیزات در بدترین شرایط آب و هوایی و رطوبت بالا نیز مقاومت خوبی از خود نشان دهند و نرخ بروز حادثه را به حداقل برسانند.

انواع چین بلاک

چین بلاک از لحاظ عملکرد دارای دو نوع مختلف مکانیکی و الکتریکی می باشد. چین بلاک های مکانیکی و الکتریکی هر کدام دارای ویژگی های مختص خود هستند. به عنوان مثال چین بلاک مکانیکی دارای قیمت کمتری بوده و برای استفاده از آن ها لزوما نیاز به جریان برق نیست. به همین جهت می توان در هر نوع شرایطی از آن ها استفاده کرد. نه تنها هزینه خرید چین بلاک مکانیکی اقتصادی تر است بلکه هزینه نگهداری و تعمیرات آن نیز مقرون به صرفه تر می باشد.

جهت اطلاع از سرویس نگهداری ماهانه و سالانه تاور کرین تماس بگیرید.

مزایای آسانسور کارگاهی آلیماک

با این حال چین بلاک الکتریکی دارای قدرت مانور دهی بیشتری می باشد و سرعت و کارایی بهتری از خود نشان می دهد چرا که اساسا با نیروی الکتریکی کار می کند. از طرفی می توان وزن بار در حال حمل را روی صفحه نمایش چین بلاک الکتریکی مشاهده کرد. بنابراین از بابت عدم تجاوز وزن در حال حمل از محدوده ایمنی چین بلاک خیالی آسوده خواهید داشت. رعایت نکات ایمنی با استفاده از چین بلاک الکتریکی بسیار ساده تر خواهد بود.

استفاده از چین بلاک ها و رعایت نکات ایمنی

هر چند که چین بلاک به ظاهر تجهیز کوچکی به نظر می رسد اما نمی توان از ایمنی آن چشم پوشی کرد. بی توجهی به ایمنی همین تجهیز به ظاهر ساده و کوچک می تواند عواقب ناخوشایندی را رقم بزند. بسیار مهم است که قبل از استفاده از چین بلاک در مورد حداکثر ظرفیت قابلیت حمل توسط چین بلاک اطلاعات کاملی داشته باشید و برای حمل بارهای ممنوعه از آن استفاده نکنید.

تعمیر تاورکرین خود را به یگانه کرین بسپارید.

در غیر اینصورت ممکن است زنجیر چین بلاک پاره شود و با سقوط قلاب، بار شما نیز دچار سقوط و آسیب شود. این موضوع می تواند آسیب های جانی نیز به دنبال داشته باشد. در زمان استفاده از چین بلاک به هیچ عنوان نباید هیچ فردی در حال عبور از زیر این تجهیز باشد. حتی اگر از رعایت ظرفیت چین بلاک و نکات ایمنی مطمئن هستید باز هم باید مهندسین و کارگران را از محیط دور کنید.

چین بلاک ها

گاهی اوقات اپراتورها برای حمل بارهای سنگین تر از دو چین بلاک به طور همزمان استفاده می کنند که چیزی جز وقوع یک فاجعه را در بر نخواهد داشت. بنابراین هیچ گاه نباید از دو چین بلاک به طور همزمان استفاده نمود.

برای اجاره تاورکرین و دریافت مشاوره با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

علائم ریگری و اپراتوری در پروسه باربرداری

توصیه می شود که قبل از استفاده از چین بلاک ها از سلامت زنجیر آن مطمئن شوید. جدا شدن زنجیرها از هم، پارگی زنجیر، زنگ زدگی زنجیر، علائم خوردگی و پوسیدگی و یا بریده شدن زنجیر می تواند نشان از بی کیفیت بودن زنجیر داشته باشد. بنابراین هیچ گاه نباید از زنجیر آسیب دیده برای حمل بار استفاده کرد.

نتیجه گیری در باب چین بلاک

چین بلاک نوعی جرثقیل دستی می باشد که از آن برای حمل بارهای سنگین از 1 تن تا ظرفیت 20 تن استفاده می شود. البته ظرفیت چین بلاک ممکن است کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد. جنس آلیاژ چین بلاک، تعداد زنجیرها، استاندارد ساخت و مکانیکی یا الکتریکی بودن چین بلاک همگی در ظرفیت آن موثرند. معروف ترین برند چین بلاک در ایران برند ویتال ساخت کشور ژاپن می باشد.

برای فروش تاور کرین با شماره های درج شده در وب سایت تماس بگیرید.

در زمان خرید چین بلاک به دارا بودن شماره سریال معتبر، استانداردهای ساخت، کیفیت بدنه و زنجیرها، کیفیت بلبرینگ، حرکت روان و بی نقص و ظرفیت آن توجه داشته باشید. بسیار مهم است که برای استفاده از چین بلاک در پروژه ها از اپراتورهای آموزش دیده استفاده شود تا نکات ایمنی رعایت گردد.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵