در این مقاله قصد داریم در ارتباط با حمل و نقل تاور کرین ها صحبت کنیم. بدون جرثقیل برج ، به احتمال زیاد بسیاری از ساختمانها و بناهای نمادین که ما می شناسیم و دوست داریم ایستاده نخواهند بود. این غول های فولادی نه تنها جالب هستند بلکه در ساخت و ساز و توسعه مدرن نیز وجود یکپارچه ای دارند. جرثقیل های برج، ابزار خاصی هستند که برای بزرگ ترین پروژه های ساختمانی به کار می روند.

در شهر ها جرثقیل های برج زیادی وجود دارند اما آمادگی آن ها نیاز به پیش زمینه های بسیاری دارند. جرثقیل برج یا همان تاور کرین نوعی دستگاه است که عموماً مجهز به طناب بالابر ، طناب سیم یا زنجیر و برشی است که از آن برای بلند کردن و پایین آوردن مواد و جابجایی آنها به صورت افقی استفاده می شود. بیشتر برای بلند کردن وسایل سنگین و حمل و نقل آنها به جاهای دیگر استفاده می شود.

دستگاه از یک یا چند ماشین ساده برای ایجاد مزیت مکانیکی استفاده می کند و بدین ترتیب بارها را فراتر از توانایی عادی انسان حرکت می دهد. جرثقیل های برج معمولاً در صنعت حمل و نقل برای بارگیری و تخلیه بار ، در صنعت ساخت و ساز برای جابجایی مواد و در صنایع تولیدی برای مونتاژ تجهیزات سنگین بکار می روند. همان طور که گفتیم در این مقاله قصد داریم در ارتباط با جا به جایی تاور کرین ها صحبت کنیم.

حمل و نقل جرثقیل های برج

همان طور که گفتیم در این مقاله قصد داریم در ارتباط با حمل و نقل جرثقیل های برج یا همان تاور کرین ها صحبت کنیم. جرثقیل های برج وسایل بسیار بزرگی هستند که از لحاظ حجم و وزن بسیار ابعاد سنگینی دارند. یقینا جا به جایی این وسیله بسیار پیچیده و سخت خواهد بود.

از این رو لازم است تا با جزئیات بیشتری به این مطلب پرداخته شود. جرثقیل های برج یا همان تاور کرین ها وسایل و ابزار جزئی بسیاری دارند که پس از حمل و نقل آن ها روی هم سوار می شود. به همین دلیل لازم است تا به این نکته توجه داشته باشیم که جا به جایی این ابزار نیز با دقت بسیاری انجام شود.

روم باستان و اولین جرثقیل های برجی

جرثقیل ها در شهر های مدرن و اماکن ساختمانی، به عبارتی در همه جا حضور دارند ، اما وقتی ساختمان های دیگری در این راه حمل و نقل وجود دارد ، چنین ماشین های بزرگی چگونه به سایت ها می رسند؟ دقت داشته باشید که مدل های بسیار متفاوتی برای تاور کرین ها وجود دارند و مدل های مختلف آن ها نیز جا به جایی خاص خود را خواهند داشت. اما قبل از هر چیزی باید نکاتی را در ارتباط با حمل و نقل و ملاحظات مربوط به آن بیان کنیم.

ملاحظات مربوط به حمل و نقل تاور کرین ها

در این بخش از مقاله قصد داریم در ارتباط با ملاحظات مربوط به تاور کرین ها صحبت کنیم. این ملاحظات به عبارتی نکات بسیار زیادی را در ارتباط با جرثقیل های برج برای ما ارائه می دهند. ملاحظات جایجایی تاور کرین ها شامل موارد زیر می باشد:

بودجه و هزینه های جایجایی تاورکرین ها: اولین نکته در زمینه جایجایی تاور کرین ها، در ارتباط با هزینه حمل و نقل این وسیله بسیار سنگین و بزرگ می باشد. نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که برای حمل و نقل جرثقیل های برج، خدمات حمل و نقل و جا به جایی بسیار دشوار و سنگین می باشد. از این رو برای جا به جایی لازم است تا فرد دارای تاور کرین و شرکت مذکور هزینه های اضافی بسیاری را متحمل شوند. به همین دلیل می بایست مسئله هزینه ها و بودجه مربوط را بسیار مورد نظر داشت.

نکات مهم در حمل و نقل تاور کرین

مسیر های حمل و نقل: نکته مهم دیگری که در زمینه حمل و نقل جرثقیل های برج می بایست به آن ها توجه شود در ارتباط با مسیر های حمل  ونقل است. همان طور که گفتیم، تاور کرین ها ابعاد بسیار بزرگی دارند و جزو وسایل سنگین محسوب می شوند.

از این رو این که در چه مسیری حمل شوند نکته بسیار مهمی خواهد بود. در حقیقت در هنگام حمل بار های بیشتر از وزن یا ابعاد مشخص،‌ مسیر های جاده و زمان سفر محدود خواهد بود. به همین دلیل برای جایجایی تاور کرین ها لازم است تا اقدامات خاصی انجام شود. اشخاص متخصص در این زمینه بسیار کمک کننده خواهند بود. پس بهترین کار این است که با افراد متخصص در این راستا کار نمود.

حمل و نقل تاور کرین 2

جدول حمل و نقل تاور کرین: یکی از نکات بسیار مهم در زمینه جا به جایی تاورکرین ها جدول حمل و نقل است. همان طور که گفتیم تاورکرین ها یا همان جرثقیل های برج اجزای بسیار زیادی دارند. به همین دلیل برای جا به جایی دارای جزئیات بسیار زیادی خواهند بود. حمل و نقل تجهیزات تاور کرین ها نیاز به هماهنگی بسیار دقیقی خواهد داشت تا اطمینان حاصل شود که اجزای جزثقیل برج، به ترتیب مورد نیاز به همراه سایر تجهیزات اضافی برای مونتاژ وارد سایت می شوند.

مشکلات سیستم کنترل قدیمی در تاور کرین

وظایف افراد در حمل  ونقل جرثقیل برج

پس از بررسی ملاحظات خاص در زمینه جرثقیل برج، در این بخش از مقاله قصد داریم در ارتباط با وظایف افراد در زمینه جرثقیل برج و جابه جایی تاورکرین ها صحبت کنیم. همان طور که می دانیم اکثر جرثقیل های برج به گونه ای طراحی شده اند که از کابیت در بالای جرثقیل کار می کنند.

برای کارایی و ایمنی تیمی از افراد ماهر برای نظارت بر عملکرد جا به جایی اجزار تاور کرین به کار می روند. هر یک از اعضای تیم برای حمل و نقل این وسیله، مسئولیت های فزاینده و مختلفی را خواهند داشت. به عنوان مثال یک نفر وظیفه ارزیابی ریسک و مدیریت و برنامه ریزی کلی جرثقیل برج را به عهده خواهد داشت.

در عین حال فرد دیگری مسئولیت هماهنگی و اطمینان از عدم وقوع اتفاقات مختلف را بر عهده خواهد داشت. یکی از افراد در زمینه جا به جایی و حمل و نقل جرثقیل ها به عنوان چشم افراد دیگر کار می کنند و وظیفه بررسی عملکرد جا به جایی را بر عهده خواهند داشت. از این رو جمع این افراد می توانند در زمینه جایجایی تاورکرین ها بسیار مفید پیش روی کنند.

جا به جایی تاورکرین ها

پس از بررسی نکات بسیار مهم در ارتباط با حمل و نقل و جا به جایی تاور کرین ها در این بخش از مقاله قصد داریم در ارتباط با جا به جایی جرثقیل های برج صحبت کنیم. برای جا به جایی و حمل و نقل تاورکرین ها و جرثقیل های برج، می توان از روش های بسیار مختلفی اقدام نمود. حتی در مواردی جرثقیل های برج بسیار بزرگ را با استفاده از هواپیما های خاص حمل می کنند.

اما در نهایت برای جا به جایی و حمل و نقل تاورکرین ها در محدوده های شهری و بین شهری تا رسیدن وسیله به سایت مورد نظر کاری می توان از دو رش اساسی و اصلی اقدام نمود. در این بخش ما به بررسی این دو مورد اساسی می پردازیم. هر کدام از این روش ها برای خود شرایط ویژه ای دارند و می بایست با بررسی های خاصی پیش روند. همان طور که گفتیم جرثقیل های برج یا همان تاور کرین ها دارای اجزای بسیار زیادی هستند. تاور کرین ها را می توان با توجه به ابزار و اجزای آن ها جا به جا نمود. این روش را به عنوان روش اول در زمینه جا به جایی تاور کرین ها اعلام می کنیم.

طول عمر تاورکرین ها چقدر است ؟

سخن آخر حمل و نقل تاور کرین

در حقیقت در این روش می بایست تمام اجزای تاورکرین ها را در ابتدای امر از هم جدا کنید و سپس برای حمل و نقل آن ها اقدام نمایید. پس با توجه به این روش لازم است تا اجزای مختلف تاور کرین را به صورت جداگانه و به ترتیب سوار کردن به سایت مورد نظر جهت سوار شدن و اسمبل شدن وسیله منتقل نمایید. اما این روش تنها روش نیست و همان طور گفتیم روش دیگری نیز برای جا به جایی تاورکرین ها وجود دارد.

در این روش حمل وسیله به طور کلی و به وسیله کامیون های خاص صورت می پذیرد. اما در این حالت نیز می بایست شرایط ویژه ای مهیا باشد تا از سقوط جرثقیل به دلیل وزن زیاد آن یا ایجاد مشکلات خاص جلوگیری نمود. اما اصلی ترین روش برای جا به جایی و حمل و نقل تاور کرین های غول آسا از طریق اجزای آن است.

در این حالت اجزای مختلف جرثقیل های برج یا همان تاورکرین ها را بر روی ده تا دوازده تریلر سوار می کنند و با دقت بسیاری همراه با رعایت شرایط ویژه به محل پروژه و سایت انجام کار ارسال می کنند. تمامی اجزا و قطعه های موجود در تاور کرین  ها پس از جداسازی توسط همین تریلر ها جا به جا می شوند و به سمت سایت مورد نظر حمل می گردند. پس از این که اجزا وارد سایت کاری شد روی هم سوار می شود. این روز ها ابعاد تاور کرین ها در حال افزایش است از این رو ممکن است در شرایطی از تتریلر های بیشتری برای جا به جایی آن ها استفاده گردد.

مجموعه یگانه کرین آماده خدمت رسانی در حوزه حمل و نقل و جابجایی تاورکرین در هر نقطه از ایران که می باشد هست.

 

منابع:

https://www.heavyhaulers.com/crane-transports.php

https://www.reddit.com/r/explainlikeimfive/comments/1a0ur0/eli5_how_do_cranes_move_from_one_site_to_another/

https://www.surfcitycranes.com.au/how-are-cranes-transported/

https://www.quora.com/How-are-cranes-transported-the-high-ones

https://www.cranerental.com/how-tower-cranes-work/

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵