بیایید بدانیم که جرثقیل موبایل چیست؟ بدانیم که چگونه فناوری تا جایی پیشرفت کرده است که جرثقیل های سیار می توانند در هر طیف وسیعی از موقعیت های مختلف، هر چیزی که شما بخواهید را بلند کنند. از فشردن دقیق ظرفشویی آشپزخانه از پنجره نورگیر، تا انتقال یک پیانوی بزرگ از یک طبقه به طبقه دیگر، جرثقیل متحرکی وجود دارد که در انواع مختلف می تواند این کار ها را انجام دهد. در این مقاله ما در ارتباط با جرثقیل های موبایل یا سیار صحبت می کنیم. با این حال اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق تر در ارتباط با جرثقیل های موبایل یا سیار دارید، می توانید از طریق مرکز یگانه کرین اقدام کنید. یگانه کرین یکی از مراکز معتبر در زمینه تاور کرین های مختلف با شرایط گوناگون می باشد.

جرثقیل موبایل چیست؟

جرثقیل های متحرک وسیله ای اساسی هستند که بر روی یک موتور متحرک نصب می شوند و توسط قرقره ها و کابل ها کنترل می شوند. طراحی آن ها حمل و نقل آن ها را از و به سایت های مختلف تسهیل می کند. در بیشتر موارد، آن ها برای جمع آوری و نصب به تلاش زیادی احتیاج ندارند. جرثقیل های متحرک به گونه ای طراحی شده اند که به منظور بالا بردن و پایین آوردن اجسام و همچنین حرکت افقی آن ها، از مجموعه ای از ماشین های ساده استفاده می کنند. این نوع جرثقیل را می توان به راحتی از یک مکان به مکان دیگر منتقل کرد، و این گزینه را برای بسیاری از شرکت های ساختمانی به عنوان یک گزینه اجاره ای مقرون به صرفه تبدیل می کند. از جرثقیل های متحرک می توان برای بلند کردن اجسام سنگین و جابجایی آنها در فواصل کوتاه و همچنین کمک به ساخت جرثقیل های برج بزرگتر استفاده کرد. پنج نوع متداول جرثقیل موبایل عبارتند از:گ

  • جرثقیل های متحرک هیدرولیکی
  • جرثقیل های تمام زمین
  • جرثقیل های زمینی ناهموار
  • جرثقیل های خزنده
  • جرثقیل های عرشه
تفاوت جرثقیل پشت کامیون و جرثقیل ثابت چیست؟

هر کدام از این جرثقیل های سیار یا موبایل ویژگی های خاص خود را دارند. از این رو می توان گفت که کارایی و کاربرد های بسیار زیادی دارند.

ویژگی ها و مزایای جرثقیل های موبایل

اساساً، یک قلاب با استفاده از یک طناب سیم از یک بوم، که جرثقیل کار می کند، معلق می شود. طناب های مفتولی سپس از موتور اصلی استفاده می کنند. در سالیان سال، انواع مختلفی از جرثقیل های محترک تولید می شوند. هر کدام از آن ها هدف متفاوتی را دارند. این تفاوت ها در اهداف خصوصا نسبت به جرثقیل های ثابت بیشتر دیده می شود. مزایای اساسی این جرثقیل ها این است که حمل و نقل آنها بدون دردسر است، آن ها می توانند طیف وسیعی از زمین ها را اداره کنند و مونتاژ کم و بدون زحمتی نیاز دارند. در کل می توان گفت که جرثقیل سیار سه مزیت اساسی دارد:

  • انعطاف پذیری برای رانندگی در جاده تا محل آسانسور
  • ظرفیت بالا
  • راه اندازی سریع

بزرگترین جرثقیل های سیار در جهان می توانند بیش از 1000 تن بلند کنند.

انواع مختلفی از جرثقیل های موبایل

پس از این که دانستیم جرثقیل موبایل چیست، می خواهیم انواع مختلفی از آن ها را بررسی کنیم. انواع مختلف جرثقیل های موبایل را در ادامه بیان می کنیم.

جرثقیل خزنده

این جرثقیل های سنگین به جای داشتن چرخ، با استفاده از آج هایی که از آن ها به عنوان خزنده یاد می شود، از مکانی به مکان دیگر منتقل می شوند. بیشتر ساخت و سازهای مهندسی عمران استفاده از این تجهیزات را ترجیح می دهند زیرا این تجهیزات نه تنها بسیار پایدار هستند بلکه می توانند بارهای تا 3500 تن را نیز حمل کنند. بعلاوه، غیرممکن است که جرثقیل خزنده هنگام استفاده از آن در مناطق گل آلود یا فصول بارانی، در گل گیر کند. جرثقیل خزنده ممکن است قبل از حمل و نقل نیاز به جداسازی قطعات داشته باشد.

جرثقیل های عرشه از انواع جرثقیل های موبایل

این یک جرثقیل کوچک است که دارای چهار چرخ و یک بوم 360 درجه چرخشی است که در مرکز جرثقیل قرار دارد. اپراتور جرثقیل در یک انتهای آن در یک کابین زیر بوم نشسته است. با داشتن یک موتور در عقب و یک عرشه تخت درست بالای چرخ ها، می تواند بار ها را در فضا های بسیار محدود بالا برده و آن ها را به یک مکان مطلوب منتقل کند. دقیقاً مانند Pick and Carry، این جرثقیل می تواند بار ها را در فواصل کوتاه جابجا کند.

جرثقیل شناور

این ها جرثقیل هایی هستند که مهندسان بیشتر در کارهای ساخت بنادر و پل ها استفاده می کنند. با این حال، می توان از آن ها برای بارگیری و تخلیه بار های ناجور یا سنگین در داخل و خارج کشتی ها نیز استفاده کرد. در برخی موارد، آن ها بر روی قایق ها یا بار ها سوار می شوند و می توانند وزن های بیش از 10 هزار تن را حمل کنند. جرثقیل های شناور همچنین می توانند کل قسمت پل را حمل کنند.

جرثقیل سوار کامیون از انواع جرثقیل های موبایل

این محبوب ترین جرثقیل های موجود در بازار امروز است که برای اجاره یا خرید موجود است. جرثقیل برای جابجایی آسان بر روی یک کامیون سوار شده است. بسته به نیاز سایت، فضای افقی به صورت افقی یا عمودی گسترش می یابد. این دستگاه می تواند طیف وسیعی از وظایف را تحمل کند، با توانایی بالا بردن بار هایی که تا 1300 تن وزن دارند. بیشتر این جرثقیل ها می توانند 360 درجه بچرخند.

جرثقیل راه آهن

این یک جرثقیل موبایل است که با چرخ های فلنجی برای کاربرد های راه آهن طراحی شده است. ساده ترین نسخه جرثقیل راه آهن اغلب بر روی یک واگن مسطح نصب می شود. با این حال، تعداد بیشتری از جرثقیل های راه آهن هدفدار وجود دارد. آن ها بیشتر برای عملیات بازیابی، بارگیری و تخلیه کالا های باری در تأسیسات و حیاط های حمل و نقل قراضه و کارهای تعمیر و نگهداری استفاده می شوند.

جرثقیل هوایی

جرثقیل های هوایی مانند هلی کوپترها طراحی می شوند، به منظور بلند کردن محموله های بزرگ از یک مکان به مکان دیگر. آن ها بیشتر برای حمل بار های زیاد به مناطق صعب العبور که ممکن است جرثقیل های معمولی به آن دسترسی نداشته باشند، استفاده می شود. آن ها همچنین در بالابردن بار به ساختمان های بلند مرتبه و مراکز تجاری بسیار مهم هستند، به شرط آنکه محموله در حد توانایی بالابری باشد. این جرثقیل ها همچنین در مواقع تسکین فاجعه و خاموش کردن آتش سوزی بسیار حیاتی هستند.

منابع:

https://www.tntcrane.ca/what-is-a-mobile-crane/

آكوان نخستین جرثقیل غول آسای خاور میانه

https://www.superiorcrane.ca/what-is-a-mobile-crane

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵