جرثقیل ها بیشترین کار را در فضاهای صنعتی و ساختمانی انجام می دهند. آن ها برخی از مهم ترین تجهیزات موجود در هر مرکز تولید، محل کار یا مرکز تدارکات هستند. چندین صنعت برای انجام کارهای مهم و نگه داشتن تولیدات تجاری بر آن ها حساب می کنند. به همین ترتیب، جرثقیل ها برای بسیاری از کارگران به یک واقعیت زندگی تبدیل شده اند. با وجود این که آنها حضور مداوم در محل کار دارند و ممکن است ما آنها را مسلم بدانیم، این بدان معنا نیست که می توانیم خطرات آنها را نادیده بگیریم. هنگامی که جرثقیل ها با تمرکز بر ایمنی کار می کنند، تجهیزات حیاتی هستند. وقتی از آن ها با بی دقتی استفاده شود، می تواند خطری جدی برای مردم و دارایی باشد. از این رو در این مقاله به بررسی ایمنی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها  می پردازیم. برای کسب اطلاعات دقیق تر می توانید به مرکز یگانه کرین مراجعه نمایید.

ایمنی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها

جرثقیل سیار می تواند ارزش استثنایی را در سایت شغلی شما به ارمغان بیاورد. اگر به درستی استفاده شود، به طور چشمگیری باعث کاهش زمان جابجایی مواد و نیروی کار می شود، به شما این امکان را می دهد که به راحتی با همه کار ها کنار بیایید. در ادامه به بررسی شرایط مهم ایمنی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها  می پردازیم.

اجاره آسانسور کارگاهی در تبریز

کارگران آموزش دیده

اطمینان حاصل کنید که تجهیزات جرثقیل فقط توسط کارگران واجد شرایط با گواهینامه های مناسب و آموزش دیده پیش می رود. ماشین آلات پیچیده و سنگین برای کار ایمن به دانش تخصصی نیاز دارند. به همین دلیل است که یک عنصر مهم ایمنی در بالا بردن جرثقیل تأیید می کند که کارکنانی که از آن استفاده می کنند تخصص صحیحی دارشته باشند. اپراتور ها نه تنها باید تجهیزات داخل و خارج را بشناسند، بلکه باید در تمام مراحل صحیح ایمنی نیز مهارت کافی داشته باشند. این شامل دانستن سیگنال های دستی مناسب است. این مسئله در زمینه بررسی ایمنی و آموزش در ارتباط با جرثقیل ها اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت.

قبل از کار با تجهیزات بالابر، هم تجهیزات و هم بار را بررسی کنید.

اپراتور ها قبل از بلند کردن باید تجهیزات خود را از نزدیک ببینند. به عنوان مثال، بررسی بصری کابل ها و بوم ها برای وجود ترک یا سایر علائم سایش. اگر ظاهراً تجهیزات آسیب دیده یا فرسوده شده اند، باید از سرویس خارج شده و تعمیر شوند. علاوه بر این، بار ها باید بررسی شوند تا از ایمن بودن آن ها اطمینان حاصل شود. تأیید این که بار از محدوده تجهیزات فراتر نمی رود نیز برای ایمنی عملکرد جرثقیل بسیار مهم است. پس این مسئله را باید برای حفظ امنیت جرثقیل ها در نظر داشته باشید.

کارگران در زمان کار دور از جرثقیل ها هستند.

اطمینان حاصل کنید که کارگران زمینی از منطقه عملکرد جرثقیل دور شده اند و در حالی که تجهیزات در حال کار هستند، در هیچ کجا زیر بار نیستند. داشتن یک محل کار ایمن به عهده همه است. باید مرتباً به کارگران در زمین یادآوری شود تا همیشه و در اطراف جرثقیل ها محیطی ایمن داشته باشند. این یکی از موارد احتیاطی است که باید در جلسات ایمنی روزانه تقویت شود. برنامه ریزی به موقع عملیات بلند کردن نیز به این معنی است که منطقه در زمان تعیین شده از وجود مردم پاک خواهد شد.

زمان کافی برای کار با جرثقیل

اطمینان حاصل کنید که زمان کافی برای استفاده از جرثقیل برای جلوگیری از عجله در انجام کار / پروژه اختصاص داده شده است. علت اصلی تصادفات بی احتیاطی است. این غالباً از کارگرانی ناشی می شود که سعی می کنند کار های خود را بردارند و وظایف خود را به سرعت انجام دهند. برنامه ریزی برای عملیات بسیار مهم است تا اپراتور ها وقت کافی برای بازرسی دقیق تجهیزات و پیروی از روش های ایمنی مناسب را داشته باشند. این مسئله در زمینه ایمنی جرثقیل ها اهمیت بسیار زیادی دارد و می تواند مانع از اتفاقات منفی بعدی شود. از این رو این مسئله از ایمینی و نکات آموزشی کار با جرثقیل ها را به خاطر داشته باشید. زمان کافی باعث می شود تا کیفیت کار نیز بسیار بالا تر رود. وقتی با یک مهلت محدود برای یک سایت کاری روبرو هستید، ممکن است وسوسه شوید که از برخی پروتکل های ایمنی صرف نظر کنید، از حداکثر وزن بار بیشتر کنید یا از میانبرهای دیگر صرفه جویی کنید. این مسئله خطرناک است.

قبل از کار با جرثقیل، چک لیست ها یا کارت های ایمنی را مرور کنید.

از آن جا که جرثقیل ها می توانند بسیار پیچیده باشند، به راحتی می توان روش های خاصی را فراموش کرد. به همین دلیل لازم است که کارت ها یا لیست چک هایی با جزئیات پروتکل های ایمنی به همه کارمندان ارائه شود. این نه تنها برای اپراتور های جرثقیل، بلکه برای همه کارگران دیگر در محل کار ضروری است. قبل از شروع هر شیفت کاری، باید کارمندان را تشویق به مرور کارت های ایمنی کرد. این چک لیست ها باید در مکان های برجسته اطراف سایت شغلی قرار داده شوند و همچنین در اختیار همه افراد آن جا قرار گیرد. جرثقیل ها در بیشتر زمینه های صنعتی یا ساختمانی حضور مداوم دارند. اقدامات ایمنی مناسب باید به همان اندازه فراگیر باشد. بدون تمرکز بر بهره برداری ایمن، هر نوع تجهیزات سنگین می تواند بیشتر از مزایای آن به یک مسئولیت تبدیل شود.

اطمینان حاصل کنید که منطقه مناسبی برای عملکرد جرثقیل دارید.(جرثقیل های سیار)

در حالی که جرثقیل های متحرک به طور خاص برای چابکی و کارآیی در فضاهای نسبتاً کوچک طراحی شده اند، مهم است که اجازه ترخیص کافی را برای هر دو سیستم کنترل سرعت و رونق دهید. “ردپای” واقعی کارکرد جرثقیل شما بسته به اندازه واحد، طول بوم و ارتفاع بالابر متفاوت خواهد بود. اگرچه درست است که جرثقیل های سیار می توانند در کسری از فضای مورد نیاز برای جرثقیل های برج ساکن نصب و با خیال راحت کار کنند، اما وقتی صحبت از کالا می شود ایمنی اهمیت زیادی دارد. اگر در مورد میزان فضای مورد نیاز برای راه اندازی ایمن و راه اندازی جرثقیل سیار خود مطمئن نیستید، حتماً قبل از آوردن جرثقیل به محل کار خود، با خدمات جرثقیل خود تماس بگیرید.

منابع:

https://stevensoncrane.com/top-5-crane-safety-tips/

انواع بهره برداری و استفاده از تاور کرین

https://www.allwestcrane.com/blog/2018/02/crane-safety-tips-for-your-construction-project/

https://proliftcrane.com/5-tips-improving-crane-safety-job-site/

 

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵